Brooke M. Henderson of Canada. Women’s PGA Championship at Kemper Lakes Golf Club in Kildeer, Illinois, USA, 01 July 2018. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

ShopRite LPGA Classic

LPGA Tour pozostaje w tym tygodniu w stanie New Jersey. ShopRite LPGA Classic presented by Acer rozegrany zostanie w Galloway, niedaleko Atlantic City, w resorcie Seaview, A Dolce Hotel.  Tym razem do rozegrania są tylko trzy rundy, więc zawodniczki nie mają czasu do stracenia.

 

leaderboard

 

Piątek, 9 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 1 (LIVE) 18:00 – 21:00

Sobota, 10 czerwca:

Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 3 (LIVE) 13:30 – 18:00

ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 2 (LIVE) 22:30 – 1:30

Niedziela, 11 czerwca:

Volvo Car Scandinavian Mixed – finał (LIVE) 13:30 – 18:00

ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – finał (LIVE) 20:00 – 23:00

 

ShopRite LPGA Classic – debiutantki

W ostatnią niedzielę Rose Zhang została pierwszą zawodniczką od czasu Beverly Hanson w 1951 roku, która wygrała swój profesjonalny debiut LPGA Tour podczas Mizuho Americas Open. Choć nikt by nie przypuszczał, że ten występ będzie tak udany, to Rose – jedyna golfistka, która zdobyła tytuły krajowe jeden po drugim w historii NCAA – była bardzo znaną amatorką.

W tym tygodniu na LPGA zadebiutuje kolejna chwalona młoda zawodniczka – Chiara Noja. Mając zaledwie 17 lat, Noja po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę świata golfa, kiedy została najmłodszą zwyciężczynią na Ladies European Tour, w Aramco Team Series – Jeddah.

W tym sezonie siedem razy znalazła się w pierwszej dziesiątce LET, była druga w swoim ostatnim turnieju, Belgian Ladies Open. ShopRite LPGA Classic słynie z zapraszania na swoje turnieje wschodzących talentów i chociaż jest mało prawdopodobne, aby Noja poszła w ślady Rose, warto będzie ją obserwować.

Brooke Henderson broni tytułu

Brooke Henderson w 2015 roku wystartowała po raz pierwszy jako profesjonalistka właśnie w ShopRite LPGA Classic. Od tego czasu co roku wraca na to wydarzenie, zajmując coraz wyższe miejsca. Po T2 w 2021 roku, Henderson pokonał Lindsey Weaver-Wright w dogrywce, aby zdobyć tytuł w 2022 roku.

Dwukrotna mistrzyni szykuje się więc na swoją pierwszą obronę tytułu w tym sezonie. Od zwycięstwa w pierwszym wydarzeniu sezonu, Turnieju Mistrzyń, Brooke nie przebiła się do pierwszej dziesiątki. To szansa dla 13-krotnej triumfatorki w lidze na powrót na właściwy kurs w tym sezonie.

Kawał historii

Henderson – najlepsza golfistka w historii Kanady, to tylko najnowsza gwiazda golfa, która zdobyła trofeum ShopRite LPGA Classic. Turniej, który obchodzi w tym roku swoje 35 urodziny, ma długą i znakomitą historię, sięgającą 1986 roku, kiedy Juli Inkster wygrała  inauguracyjną edycję.

Na liście zwyciężczyń znalazły się również m.in.: Nancy Lopez, Se Ri Pak, Annika Sorenstam i Ai Miyazato. Szwedzka sensacja Anna Nordqvist wygrała tu w latach 2015 i 2016. Ostatni triumf Lexi Thompson na LPGA Tour miał miejsce w Seaview w 2019 roku. Najlepsza francuska zawodniczka w historii Tour, Celine Boutier, zdobyła tytuł rok przed Henderson, w 2021 roku. Dzięki tak bogatej historii trofeum ShopRite LPGA Classic to znacznie więcej niż tylko zwycięstwo.

Inne wielkie nazwiska

Główną gwiazdą w tym roku będzie Atthaya Thitikul, zajmująca szóste miejsce w światowym rankingu kobiet, Szuka ona swojego pierwszego zwycięstwa w 2023 roku. Od wygranej w Hanwha LIFEPLUS International Crown z drużyną Tajlandii, Thitikul dwa razy z rzędu znalazła się w pierwszej dziesiątce.

Mistrzynie wielkoszlemowe Hyo Joo Kim i Georgia Hall również dołączą do Thitikul. Georgia nie może się doczekać ttriumfu. W tym sezonie dwukrotnie zdobyła drugie miejsce, notując po drodze trzy dodatkowe pozycje w pierwszej dziesiątce. Dla Kim będzie to pierwszy start od czasu International Crown.

ROZKŁAD JAZDY

 

Czwartek, 8 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 1 (LIVE) 13:00 – 18:00

Piątek, 9 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 1 (LIVE) 18:00 – 21:00

Sobota, 10 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – runda 3 (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – runda 2 (LIVE) 22:30 – 1:30

Niedziela, 11 czerwca:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed – finał (LIVE) 13:30 – 18:00

LPGA Tour: ShopRite LPGA Classic Presented by Acer – finał (LIVE) 20:00 – 23:00

Komentują:

Scandinavian Mixed: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Classic: Krzysztof Rawa i Wojtek Nowakowski

 

Zapraszamy.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni