Linn Grant of Sweden hits her tee shot on the fourteenth hole during the final round of the Augusta National Women’s Amateur at the Augusta National Golf Club in Augusta, Georgia, USA, 03 April 2021. The 2021 Masters Tournament will be held 08 April through 11 April 2021. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

LPGA Match-Play

Fani LPGA nieczęsto mają okazję oglądać najlepsze golfistki, walczące w pojedynkach meczowych. W tym sezonie są jednak aż trzy rozgrywki match-play. Po Hanwha LIFEPLUS International Crown, następny w kolejce jest Bank of Hope LPGA Match-Play presented by MGM Rewards. Wszystko zwieńczy Solheim Cup.

 

leaderboard

 

3-godzinne powtórki finału: poniedziałek 20:00, wtorek 8:00, środa 19:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Wojciech Nowakowski

 

Format

Bank of Hope LPGA Match-Play to wyjątkowe wydarzenie o bardzo wyczerpującym formacie. 64 zawodniczki przydzielone zostaną do 16 grup. Faza grupowa potrwa trzy dni gry w systemie każda z każdą. Jeden punkt przydzielony będzie za zwycięstwo, pół za remis i zero za przegraną. Kto do piątku zdobędzie najwięcej punktów z każdej grupie, ten awansuje do 1/8 finału, w systemie pucharowym. Następnie  cztery rundy match-play zostaną rozegrane w ostatnie dwa dni.

Mecze 1/8 finału odbędą się w sobotę rano czasu amerykańskiego, a ćwierćfinały po południu. W niedzielny poranek w półfinale wyeliminowane zostaną dwie kolejne zawodniczki. W sumie to pięć dni, siedem rund i 120 potencjalnych dołków rywalizacji. Mnóstwo golfa.

https://twitter.com/LPGA/status/1661129884142280705?s=20

Shadow Creek

Turniej odbędzie się w Las Vegas, na słynnym Shadow Creek Golf Course, znanym m.in. z rozegranego tam w 2018 roku – Capital One’s The Match, gdzie zmierzyli się Tiger Woods i Phil Mickelson.

Zaprojektowane przez Toma Fazio pole wybudował, jak wieść niesie – kosztem 60 milionów dolarów, magnat ruletki – Steve Wynn. Przy jego tworzeniu przemieszczono trzy miliony kwadratowe jardów pustynnego podłoża, rozmieszczonego następnie na obrzeżach pola w formie specjalnego wału – blokującego możliwość zaglądania tam przez osoby postronne. Zasadzono około 21 000 drzew w ponad 200 gatunkach, rozmieszczonych w taki sposób, że każdy dołek jest osobnym światem, z którego nie da się zobaczyć innych dołków.

W pierwszej edycji turnieju LPGA Match-Play w 2021 roku triumfowała Ally Ewing, pokonując w finale Sophię Popov. Tytułu bronić będzie Ji Eun-hee, która pokonała rok temu Ayakę Furuę.

Linn Grant

Będzie to pierwszy występ Linn Grant na amerykańskiej ziemi jako członkini LPGA Tour. 23-latka, która przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która wygrała w turnieju DP World Tour – Scandinavian Mixed, nie może doczekać się tej chwili. Grant spędziła większość ostatniego półtora roku rywalizując – i wygrywając – w Ladies European Tour, zdobywając cztery tytuły w 2022 roku. Dwa tygodnie temu wygrywała w Jabra Ladies Open. Szwedka ma zamiar polegać na doświadczeniu ze swojego niedawnego sukcesu LET, przygotowując się do zmierzenia się z najlepszymi w LPGA. Postara się nie wywierać na siebie zbyt dużej presji, z czym zmagała się na początku tego sezonu.

Grant sprawdziła się w sześciu imprezach LPGA w 2022 roku, raz nie przechodząc cuta i zdobywając cztery miejsca w pierwszej dziesiątce, w tym trzecie miejsce w TOTO Japan Classic. Do tej pory grała w dwóch turniejach LPGA Tour w tym sezonie, zajmując 38. miejsce w Honda LPGA Thailand i 14. miejsce w Mistrzostwach Świata Kobiet HSBC. Chociaż turnieje match play stanowią zupełnie inne wyzwania niż turnieje stroke play, wyniki Grant w tych ośmiu startach i doświadczenie, które udało jej się z nich wynieść, okazały się cenne, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania przed turniejem.

Szczęśliwa piątka

W zeszłym sezonie pięć zawodniczek, które dostało się do fazy pucharowej, triumfowało później po raz pierwszy w turniejach LPGA. Były to: Ayaka Furue, Andrea Lee, Jodi Ewart Shadoff, Gemma Dryburgh i Paula Reto. Furue, która zajęła drugie miejsce po przegranej z Eun-Hee Ji 3 & 2 w meczu o mistrzostwo, była pierwszą, która zdobyła swój pierwszy tytuł w Trust Golf Women’s Scottish Open. Reto, która ukończyła T9, była następna i odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w Kanadzie w CPKC Women’s Open. Lee, która zajęła czwarte miejsce po przegranej z Lilią Vu 3 & 2 w meczu pocieszenia, wygrała następnie w Portland Classic. Dryburgh dopełniła listę zwycięstwem w TOTO Japan Classic w listopadzie. Chociaż nie była w stanie tego zrobić w zeszłym sezonie, Vu zabrała do domu swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie w Honda LPGA Thailand i na dokładkę dodała tytuł wielkoszlemowy w The Chevron Championship.

Wschodzące gwiazdy

Do tej pory w 2023 roku było trzy triumfatorki w lidze, wygrywające po raz  pierwszy. Ostatnią z nich, ponad miesiąc temu stała się Grace Kim podczas LOTTE Championship. Do tego czasu w 2022 roku liga miała już cztery zwycięskie nowicjuszki: Leona Maguire, Nanna Koerstz Madsen, Atthaya Thitikul i Jennifer Kupcho.

Angel Yin i Aditi Ashok w ostatnich tygodniach omijały zwycięskie rejony i mają nadzieję na swój pierwszy triumf. W sumie zdobyły one cztery miejsca w pierwszej dziesiątce – w tym po jednym tytule wicemistrzowskim w ostatnich trzech turniejach. Yin omal nie wygrała Chevron Championship, po przegranej w dogrywce z Vu. W następnym tygodniu Ashok przegrała w trójstronnej dogrywce JM Eagle LA Championship. Wygrała tam Hannah Green. Obie ukończyły na miejscu piatym w Cognizant Founders Cup. Yin i Ashok.

https://twitter.com/LPGA/status/1661138184292425735?s=20

Zagrają również m.in.: Sei Young Kim, Brooke M. Henderson, Jennifer Kupcho, Min Lee, Stacy Lewis, Lucy Li, Anna Nordqvist, Yu Liu, Elizabeth Szokol, Albane Valenzuela, Carlota Ciganda, Gaby Lopez, Danielle Kang, Maria Fassi, Sarah Kemp, Leona Maguire, Linnea Strom, Maja Stark, Paula Reto.

https://twitter.com/LPGA/status/1661182326733168641?s=20

W tym tygodniu, oprócz LPGA Match Play śledzić będziemy również turniej DP World Tour, w którym zagrają dwaj Polacy: Adrian Meronk i Mateusz Gradecki!

 

Nasz rozbudowany rozkład jazdy:

Środa, 24 maja: 

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 1 (LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Wojciech Nowakowski i Mateusz Kniaginin

Czwartek: 

DP World Tour: KLM Open – runda 1 (LIVE) 13:30 – 18:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

Piątek:

DP World Tour: KLM Open – runda 2 (LIVE) 13:30 – 18:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 2 (RE-LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Wojciech Nowakowski

Sobota: 

DP World Tour: KLM Open – runda 3 (LIVE) 12:30 – 17:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 3 (RE-LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Mateusz Kniaginin

Niedziela:

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 4 (RE-LIVE) 9:00 – 12:00

Komentuje: Jacek Person

DP World Tour: KLM Open – finał (LIVE) 12:30 – 17:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – finał (sesja 1) (LIVE) 19:30 – 22:00

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – finał (sesja 2) (LIVE) 00:30 – 3:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Wojciech Nowakowski

 

3-godzinne powtórki finału LPGA Match Play: poniedziałek 20:00, wtorek 8:00, środa 19:30

 

Zapraszamy!

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni