Davis Love III, RSM Classic

Davis Love III zaprasza na RSM Classic.

Zwycięzca 37 turniejów na całym świecie, w tym PGA Championship, dwukrotny kapitan amerykańskiej drużyny Ryder Cup i członek World Golf Hall of Fame – Davis Love III zaprasza na RSM Classic. 

Największa wygrana obecnie 55-letniego Davisa Love III była wydarzeniem magicznym. Kiedy podczas PGA Championship, rozgrywanym na polu Winged Foot, ostatni putt toczył się do dołka, na niebie ukazała się tęcza, przez wielu odczytywana jako znak od ojca, który 37 lat wcześniej wywalczył na tym samym polu kwalifikację do US Open. Teraz finałowa runda 66 pozwoliła jego synowi na pięciopunktową wygraną!

 

 

Davis Milton Love III po prostu musiał być wielki. Urodził się zaledwie dzień po zakończeniu Masters, gdzie jego tata Davis Love Junior był liderem turnieju po pierwszej rundzie. W dodatku ojciec był nie tylko świetnym graczem, ale też jednym z najlepszych instruktorów golfa w USA, wychowankiem legendarnego Harvey’a Penicka! Wobec zaistniałych okoliczności Davis Love III, już w wieku dziesięciu lat postanowił zostać profesjonalnym golfistą.

W golfa oprócz taty, grała też mama i młodszy brat. Poza tym ze względu na ojca, młody Davis stale przebywał wśród świetnych graczy i na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Grał on drużynie Uniwersytetu Karoliny Północnej, gdzie trzykrotnie wybierano go do drużyny All-American i gdzie wygrał też sześć tytułów uniwersyteckich.

W roku 1985 przeszedł na zawodowstwo, a rok później rozpoczął grę na PGA Tour, gdzie wybrano go Debiutantem Roku! Już wtedy imponował dystans  na jaki posyłał swoje uderzenia, przewodząc  w statystykach odległości z tee. Pierwsze trofeum PGA Tour padło jego łupem, kiedy miał 23 lata, podczas MCI Heritage Classic, w 1987 roku. W sumie zwyciężył w 37 turniejach, z czego 21 to turnieje PGA Tour. Przez ponad 450 tygodni znajdował się w pierwszej dziesiątce rankingu światowego, gdzie najwyższą pozycją było miejsce trzecie.

Davis Love III sześciokrotnie reprezentował USA w rozgrywkach Ryder Cup oraz Presidents Cup. W latach 1993-2005 wystąpił w każdym Ryder Cup, a od pierwszego w historii  Presidents Cup w 1994 przez dziesięć lat, nie opuścił ani jednych rozgrywek. Jest też absolutnym rekordzistą Pucharu Świata, gdzie grając w parze Fredem Couples, począwszy od roku 1992,  zwyciężał cztery razy z rzędu! Jest członkiem Galerii Sław. Powszechnie znany jest też z przekazywania znacznej części swoich wygranych na cele charytatywne.

W jego życiu dwie bardzo bliskie osoby zginęły w tragicznych okolicznościach. Pierwszy był ojciec – który zginął w 1988 roku, podczas wypadku małego samolotu, niedaleko portu lotniczego w Jacksonville, kiedy Davis miał 24 lata. W październiku 1999 roku zdarzyła się kolejna tragedia, w której zginął jego najlepszy przyjaciel Payne Stewart,  świeżo upieczony tryumfator US Open. Prywatny odrzutowiec, który uległ dekompresji, leciał ponad godzinę, prowadzony przez automatycznego pilota, aż w końcu rozbił się na pustkowiach Południowej Dakoty, po wypaleniu zapasów paliwa. Lot ten eskortowany był przez myśliwce wojskowe, a całe zdarzenie transmitowało CNN.

 

 

Ostatnie zwycięstwo Davisa na PGA Tour miało miejsce w 2015 roku, podczas Wyndham Championship. Wygrał on wówczas mając na karku 51 lat, zostając trzecim najstarszym zwycięzcą turnieju PGA Tour w historii. Wciąż pojawia się w turniejach PGA Tour, często grając wyśmienicie. Już od czwartku ponownie podziwiać go będziemy w turnieju RSM Classic, którego jest gospodarzem.

 

***

 

RSM Classic rozgrywany jest od 2010 roku, w Sea Island Golf Club, zlokalizowanym w stanie Georgia, na St. Simons Island. Początkowo było tam tylko wybudowane w 1929 roku, 9-dołkowe pole Seaside zaprojektowane przez Harry Colta i Charlesa Alisona, a opisane kiedyś przez samego Bobby Jonesa jako: „najlepsze dziewięć dołków, jakie kiedykolwiek widział.” W 1973 roku, Joe Lee zaprojektował Marshside Nine. Od 1999 roku obie dziewiątki tworzą pole Seaside. Od 2015 roku, dwie pierwsze rundy turniejowe rozgrywane są również na drugiej osiemnastce należącej do kompleksu – Plantation Course, niedawno zmodernizowanego przez Davis Love III Golf Design

 

https://twitter.com/TheRSMClassic/status/1188078800900255745?s=20

 

Do 2015 roku turniej nosił nazwę McGladrey Classic. Pierwszym zwycięzcą był Heath Slocum. Czterech z dziewięciu zwycięzców RSM Classic: Austin Cook, Mackenzie Hughes, Robert Streb i Tommy Gainey, wygrywało tam po raz pierwszy na PGA Tour. Austin Cook triumfował dwa lata temu, notując podczas drugiej rundy niesamowite 62 uderzenia.

 

 

W 2012 roku swoją jedyną jak do tej pory wygraną PGA TOUR wywalczył słynny zwycięzca Big BreakTommy „Two Gloves” Gainey – prekursor używania dwóch rękawiczek w trakcie gry, który o mały włos nie zagrał wtedy 59 uderzeń w rundzie finałowej! Jego runda 60 to wciąż rekord tego turnieju. Zobaczymy go również tym razem!

 

 

W dziesiątej edycji RSM Classic tytułu bronić będzie Charles Howell III, który zwyciężał tam po ponad dekadzie bez wygranej! Mimo tego, że prowadził on wcześniej przez cały turniej w niedzielę również potrzebował świetnej gry. Trafił trzy birdie na ostatnich czterech dołkach co pozwoliło mu dopiero na zrównanie się z Patrickiem Rodgersem. W dogrywce dopiero birdie na drugim dołku pozwolił mu cieszyć się wygraną!

 

 

W tym roku zagrają tam również m.in.: Brendon Todd, Zach Johnson, Harris English, Jim Furyk, Luke Donald, Sebastian Munoz, Ben Crane, Jason Dufner, Bill Haas, Kevin Kisner, Matt Kuchar, Webb Simpson, Adam Hadwin, KJ Choi, Lanto Griffin, Alex Noren czy Hank Lebioda.

 

Transmisje w Golf Channel Polska: czwartek i piątek 18.00-22.00 /sobota i niedziela 19.00-22.00 .

Komentuje: Jacek Person

 

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni