Hyo Joo Kim. South Korea. Women’s PGA Championship at Kemper Lakes Golf Club in Kildeer, Illinois, USA, 01 July 2018. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

LOTTE Championship

LOTTE Championship i najlepsze zawodniczki LPGA Tour powracają do Hoakalei Country Club. Będzie to jedenasta edycja tej odbywającej się zawsze na Hawajach imprezy.

 

 

Powrót do Hoakalei Country Club

Po ubiegłorocznej dziesiątej rocznicy sponsorowania tytularnego turnieju, LOTTE z niecierpliwością oczekiwał na powitanie najlepszych profesjonalnych golfistek świata w Ewa Beach na trzeciej największej hawajskiej wyspie – Oahu. LPGA powraca do Hoakalei Country Club.

W Hoakalei Country Club zagrają 144 zawodniczki, walczące o pulę w wysokości dwóch milionów dolarów. 300 000 dolarów zostanie przyznane triumfatorce.

Podczas finału LOTTE Championship 2022 Hyo Joo Kim rozpoczęła dzień z przewagą trzech uderzeń. Po bogeyu na siedemnastce jej przewaga stopniała do zaledwie jednego. Wykonała wtedy wspaniały pitch na osiemnasty green Hoakalei CC, zostawiając sobie dwumetrowy putt na birdie. Trafiła do dołka i wygrała dwoma uderzeniami nad Hinako Shibuno z Japonii.

Hyo Joo Kim

Zwycięstwo Kim w LOTTE Championship było jej piątym trofeum LPGA Tour w karierze. Było też wyjątkowym zwycięstwem dla sponsorowanej przez LOTTE koreańskiej zawodniczki. Brała ona udział w tych mistrzostwach co roku, począwszy od inauguracyjnego turnieju w 2012 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu występów w tym turnieju Kim zanotowała osiem miejsc w pierwszej 25 i cztery w TOP 10, w tym pozycję T12 na inauguracyjnej imprezie, kiedy startowała jako amatorka.

Projekt Erniego Elsa

To już drugi rok, w którym Hoakalei Country Club będzie gospodarzem LOTTE Championship. Turniej rozgrywano wcześniej w Ko Olina Golf Club (2012-2019) i Kapolei Golf Club (2021). Otwarty w 2009 roku Hoakalei Golf Club zaprojektował były nr 1 na świecie i czterokrotny mistrz wielkoszlemowy Ernie Els.

Pole zostało zbudowane na dawnej plantacji cukru i znajduje się w sąsiedztwie dawnej Naval Air Station Barbers Point – lotniska Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zamkniętego w 1999 roku. Według Elsa, projektując pole, wziął pod uwagę lokalne wiatry pasatowe. Oznacza to, że ​​pole rozgrywane jest bardzo różnie w zależności od kierunku wiejących wiatrów.

Imię Hoakalei, które oznacza „odbicie lei”, wywodzi się z hawajskiej legendy o wulkanicznej bogini Pele, która podróżowała po wyspach ze swoją siostrą Hi’iaką w poszukiwaniu swojego kochanka Lohiau.

Kim broni tytułu

W trzech startach w 2023 roku Hyo Joo Kim zanotował trzy miejsca w pierwszej dziesiątce, w tym remis na trzecim miejscu podczas DIO Implant LA Open. Koreanka zdobyła w zeszłym roku swój piąty tytuł w karierze na LPGA Tour z wynikiem 71 w rundzie finałowej. Rezultatem -11 i pokonała Hinako Shibuno dwoma uderzeniami.

Dawne mistrzynie

Dwie inne mistrzynie LOTTE Championship będą gotowe do gry. Brooke Henderson zdobyła tytuły jeden po drugim w 2018 i 2019 roku. Pokonała Azharę Munoz w 2018 i Eun-Hee Ji w 2019. Cristie Kerr zdobyła swój 19 tytuł LPGA Tour dzięki zwycięstwu na Hawajach w 2017 roku. W rundzie finałowej wykręciła 6 poniżej par 66, pokonując Lydię Ko, In Gee Chun i Su-Yeon Jang trzema strzałami.

2022 Hyo Joo Kim
2021 Lydia Ko
2019 Brooke Henderson
2018 Brooke Henderson
2017 Cristie Kerr
2016 Minjee Lee
2015 Sei Young Kim
2014 Michelle Wie
2013 Suzann Pettersen
2012 Ai Miyazato

Debiutantki

Tegoroczne debiutantki na LPGA będą bardzo licznie reprezentowane. 31 z 31 nowych zawodniczek LPGA wystąpi na Hawajach! W tym Minami Katsu, 10-krotna triumfatorka LPGA of Japan Tour. Jako amatorka została najmłodszą zwyciężczynią w historii JLPGA Tour, kiedy w wieku 15 lat wygrała KKT Cup Vantelin Ladies Open 2014. Teraz zagra po siódmej pozycji w swoim dopiero drugim starcie na LPGA.

Alexa Pano jako amatorka była pierwszą trzykrotną krajową finalistką zawodów Drive, Chip i Putt oraz najmłodszą zawodniczką w inauguracyjnym turnieju Augusta National Women’s Amateur.

Pochodząca z Chińskiej Republiki Ludowej, dwukrotna zwyciężczyni Epson Tour i debiutantka roku na Epson Tour 2022, Xiaowen Yin w LOTTE Championship startuje dopiero po raz trzeci w sezonie.

Zagrają również m.in.: Pernilla Lindberg, Sung Hyun Park, Georgia Hall, Nasa Hataoka, Stacy Lewis, Grace Kim, Azahara Munoz, Lizette Salas, Paula Creamer, Min Lee, Aditi Ashok.

 

Nasz rozkład jazdy w tym tygodniu:

 

Czwartek i piątek:

Asian Tour: International Series Vietnam – runda 1 i 2 (LIVE) 8:00 – 12:00

LPGA Tour: Lotte Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Sobota i niedziela:

Asian Tour: International Series Vietnam – runda 3 i 4 (LIVE) 6:00 – 10:00

LPGA Tour: Lotte Championship – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Komentują: Wojciech Nowakowski i Kasia Nieciak.

 

Zapraszamy!

 

Napisała Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni