Linn Grant of Sweden. Halmstad Golf Club. June 2022. EPA/Pontus Lundahl SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.

Szwedka przechodzi do historii. Rors wygrywa w Kanadzie!

Linn Maria Grant dokonała niemożliwego. Zwyciężyła w turnieju Volvo Scandinavian Mixed, w którym rywalizowały zarówno kobiety jak i mężczyźni. W dodatku dokonała tego w miażdżącym stylu, odstawiając najbliższą konkurencję o… dziewięć uderzeń.

Została pierwszą kobietą w historii, która zwyciężyła na DP World Tour! Linn wygrała jednocześnie w swojej lidze – Ladies European Tour. Najbliższą konkurencją w słynnym Halmstad Golf Club był Szkot Marc Warren oraz jej idol, gospodarz turnieju i kapitan Ryder Cup Team Europe – sam Henrik Stenson. Wspanialej po prostu to wszystko nie mogło się ułożyć.

Wygrała z imponującym rezultatem -24, wykręcając w niedzielę najniższą rundę w turnieju – 64. Ten rezultat zanotowała tam jeszcze tylko jedna osoba – Australijczyk Jason Scrivener, dokonując tego w piątek. Pierwsze trzy rundy 66-68-66 dały jej dwupunktową przewagę nad Jasonem i trzypunktową nad Henrikiem. Mogła nie wytrzymać presji, która wydawała się ogromna. Mogła zniknąć w otchłani klasyfikacji. Tak przecież często się zdarza.

Zamiast tego 22-letnia Szwedka pokazała pazur i z impetem zarezerwowała sobie miejsce w historii, demolując resztę stawki. Okazało się, że do zwycięstwa wystarczyłby jej nawet rezultat po trzech dniach -16, który dałby jej jednopunktowy triumf. Ona jednak miała inny plan i w niedzielę nie zostawiła nawet cienia szansy nikomu innemu.

„Mam tylko nadzieję, że więcej osób dostrzeże golf kobiet. Więcej sponsorów wesprze LET niż męski tour, a to trochę bardziej podkręci grę kobiet”, powiedziała o swoim historycznym triumfie.

W grupie 78 mężczyzn i 78 kobiet Grant po prostu szalała. W rundzie finałowej trafiła birdie na pięciu z sześciu pierwszych dołków, dając jej najbliższemu konkurentowi Jasonowi Scrivenerowi i reszcie stawki niewiele nadziei. W ciągu całego tygodnia zdobyła 26 birdie i eagla!

Zwycięstwo w ojczyźnie oznacza jej piąty triumf w roku. Otrzymała 30 000 $ za swoje ostatnie zwycięstwo w LET kilka tygodni temu w Belgii, a teraz zrealizuje czek na ponad 300 000 $ za popisy w Szwecji. Jako jedyna kobieta w pierwszej dziesiątce, pytana czy szczególnie zależy jej na pokonaniu mężczyzn w tym tygodniu, odpowiedziała uśmiechając się: „Na pewno, to jest najważniejsze”.

Gratulowali jej i wręczali trofeum gospodarze – Annika Sorrenstam i Henrik Stenson – legendy szwedzkiego i światowego golfa!

 

*

 

Rory McIlroy wygrał RBC Canadian Open, kończąc obronę tytułu wynikiem -8 i rundą 62. Zwyciężył w emocjonującej niedzielnej potyczce, grając w grupie marzeń, którą uzupełniali jeszcze Justin Thomas i Tony Finau.

McIlroy wreszcie doczekał się swojej pierwszej obrony tytułu w karierze, nawet jeśli musiał na to czekać trzy lata. Poprzednio triumfował w Kanadzie w 2019 roku w Hamilton Golf & Country Club. Następne dwie edycje turnieju nie odbyły się z powodu COVID-19.

Poprzednim razem zwyciężał również imponując w niedzielę, wtedy wykręcił lepszą o jedno uderzenie rundę 61, wówczas demolując resztę stawki aż siedmioma punktami. Jego najbliżsi rywale: Shane Lowry i Webb Simpson byli bezradni wobec takich popisów. Tym razem wygrywał dwoma uderzeniami przed Tonym i czterema przed J.T., w St. George’s Golf and Country Club.

Niesamowitą rundą popisał się inny Justin – Justin Rose, który flirtował w niedzielę z naprawdę niesamowitym wynikiem. W pewnym momencie dnia wydawało się nawet, że możliwa jest najniższa runda w historii PGA TOUR – 57. Zaczął dzień od eagla na pierwszym dołku, dokładając dwa kolejne na jedenastce i piętnastce oraz dodatkowo sześć birdie po drodze, będąc po piętnastu dołkach na -11! Na polu par 70 potrzebował w tym momencie dwóch birdie na rezultat 57, jednego na 58 i spokojnych trzech parów na 59. Zwycięzca US Open zagrał jednak na trzech ostatnich dołkach bogey, birdie, bogey i zakończył dzień z rozczarowującą notą 60. Anglik nie trafił na osiemnastym greenie putta z pięciu metrów na para i nie dołączył do historycznej listy posiadaczy wyniku 59. W niedzielę awansował o piętnaście pozycji na miejsce czwarte, dzielone z kolegą z grupy – Samem Burnsem.

Rory tak opisywał stopień trudności najnowszej wygranej PGA TOUR: „Czuję, że coraz trudniej jest wygrać w PGA Tour. Spójrz tylko na dwóch facetów, z którymi dzisiaj grałem. Wyszedłem z przewagą i musiałem zagrać osiem poniżej par, żeby wykonać zadanie. Więc potęga talentu w tej lidze jest naprawdę imponująca. Zmierzenie się z takimi facetami jak J.T. i Tony i wyjście na szczyt, to jest coś, z czym można się naprawdę dobrze czuć”.

Oczywiście Rory nie powstrzymał się od małego pstryczka w nos w stosunku do finansowanej saudyjskimi turbo pieniędzmi, kontrowersyjnej nowej ligi golfowej, zarządzanej przez Grega Normana. McIlroy jest jednym z największych przeciwników serii LIV Golf i wielokrotnie wypowiadał się bez specjalnej sympatii  o tym co myśli na temat gigantycznych pieniędzy wypłacanych graczom takim jak: Phil Mickelson, Dustin Johnson, czy Bryson DeChambeau. Greg Norman z kolei, powiedział w artykule w Washington Post, że McIlroy’owi został „wyprany mózg” przez PGA Tour.

Zwycięstwo Rorsa w Kanadzie było jego drugim w tym sezonie, po wygranej w Las Vegas w październiku ubiegłego roku, podczas CJ Cup. Teraz triumfował po raz 21. na PGA Tour: „To dzień, który będę pamiętać na bardzo, bardzo długo. Dwadzieścia jeden zwycięstw PGA Tour, o jedno więcej niż ktoś inny”. Nawiązanie jest dość oczywiste – Greg Norman  ma na swoim koncie 20 wygranych PGATOUR.

 

GRATULACJE!

 

W tym tygodniu ze względu na rozpoczynający się w czwartek US Open nie pokazujemy golfa na żywo. Przypomnimy za to świetne występy Adriana Meronka w Catalunya Championship i Slync.io Dubai Desert Classic oraz emocjonujące dziecięce zawody w Augusta National – turniej Drive, Chip&Putt.

 

Nasz rozkład jazdy:

Czwartek i piątek, 18.30-22.30 – Catalunya Championship – rundy 3 i 4

golfchannel.pl/?news=meronk-w-katalonii

Sobota, 17.00-22.00 – Slync.io Dubai Desert Classic – finał

golfchannel.pl/?news=meronk-desert

Niedziela, 18.00-00.00 – Drive, Chip&Putt

golfchannel.pl/?news=dcp

 

Zapraszamy.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni