Rod Pampling. Australian PGA Championships. EPA/DAVE HUNT Dostawca: PAP/EPA.

Las Vegas i turniej, gdzie po raz pierwszy zwyciężał Tiger!

Turniej Shriners Hospitals for Children Open rozgrywany jest pod różnymi nazwami i na różnych polach, zlokalizowanych w okolicach Las Vegas, już od 1983 roku. Podczas pierwszych edycji aż do roku 2003, z wyjątkiem lat 1987-88, rozgrywany był na 90 dołkach, z pięcioma rundami granymi na różnych polach.

W początkowych latach był to najlepiej opłacany turniej na PGA Tour, z zawrotną jak na owe czasy pulą nagród w postaci $750 000 i pierwszą pulą, która przebiła milion dolarów! W latach 2008-2012 gospodarzem turnieju był Justin Timberlake, który oprócz tego, że jest wspaniałym artystą, jest też świetnym golfistą, legitymującym się w 2015 roku handicapem 0,2!

Wygrywali tutaj między innymi: Curtis Strange, Greg Norman, Paul Azinger, Davis Love III. Jedynym graczem, który wygrał dwukrotnie był Jim Furyk, a jedynym europejskim zwycięzcą był Martin Laird! To właśnie w Las Vegas, Tiger Woods sięgnął po swoją pierwszą zawodową wygraną!

Tiger wygrał swój pierwszy zawodowy turniej, wówczas Las Vegas Invitational, po genialnej rundzie finałowej 64,  pokonując w dogrywce Davisa Love III. Turniej rozgrywany był we wrześniu, a dwudziestoletni Tiger po przejściu latem na zawodowstwo, zawitał tam w całkiem imponującej formie, zajmując wcześniej pozycje: P11, T5 i T3 w swoich pierwszych turniejach 1996 roku.

Aktualnie turniej rozgrywany jest na otworzonym w 1991 roku, położonym na zachód od Las Vegas  polu, par 71- TPC Summerlin, o długości  6530 metrów, znajdującym się  około 820 metrów nad poziomem morza. To rozciągające się pomiędzy malowniczymi strumieniami i kanionami pole, zaprojektowane zostało przez Bobby Weeda  i dwukrotnego zwycięzcę turniejów wielkoszlemowych – Fuzzy Zoellera, który zresztą był też pierwszym zwycięzcą turnieju.

Pole kończy się serią czterech dołków zachęcających do ryzyka, które może, lecz nie musi, się opłacać. Szczególnie ekscytującym dołkiem jest liczący prawie 180 metrów par3, z długim lecz wąskim greenem i przyklejoną po lewej stronie przeszkodą wodną. Na zwycięzcę czeka w tym roku $1 188 000 oraz 500 punktów do rankingu FedExCup.

Na kogo zwrócić szczególną uwagę?

*Ryan Armour- nieomylny zwycięzca z ubiegłotygodniowego Sanderson Farms Championship. Czy zachowa imponującą formę sprzed tygodnia?

*Kevin Chappel i Charley Hoffman-  członkowie zwycięskiej amerykańskiej drużyny Presidents Cup.

*Webb Simpson- drugi na liście największej kwoty zarobionych tutaj pieniędzy. Zwyciężał tu w 2013 roku i dwukrotnie był drugi.

*Ryan Moore- zwycięzca John Deere Classic z 2016 roku, top 20 w ostatnich dwóch występach.

*Tony Finau- drugi w rozpoczynającym nowy sezon Safeway Open. Nieprzyzwoicie daleko posyłający swoje uderzenia. Dwukrotnie w top 20, w dwóch występach na TPC Summerlin. T15 tydzień temu, w swoim pierwszym turnieju WGC, w Szanghaju.

*Stephan Jaeger- nowa niemiecka rewelacja, trzykrotny zwycięzca na Web. com. Wsławił się rundą 58 (!) w  Ellie Mae Classic 2016, który zresztą również wygrał, osiągając zatrważające wyniki: 58-65-64-63!

*Patrick Cantlay- wyboisty turniej w Szanghaju, pierwszy turniej WGC, zakończony mimo wszystko na pozycji T15. Siedem razy w top 15 od czasu powrotu do gry, po tragicznym wypadku jego caddiego i najlepszego przyjaciela Chrisa Rotha.

*Anirban Lahiri- debiutuje w turnieju, również pamiętamy go z Presidents Cup. Ostatnie trzy występy turniejowe kończył w najlepszej dziesiątce, z czego dwa w Azjii, gdzie rozpoczyna się nowy sezon.

*Bubba Watson- dwukrotny mistrz US Masters będzie próbował powrócić do dawnej formy w swoim debiutanckim występie w tym turnieju.

*Maverick McNealty- nowa amerykańska rewelacja. Świeżo upieczony profesjonalista, grający tutaj dzięki zaproszeniu od sponsorów, niedawno najlepszy amator na świecie. Debiutował w Safeway Open, zajmując 52 pozycję.

Wystąpi też cała plejada znanych i bardzo znanych osobistości takich jak: Ernie Els, J.B Holmes, Aaron Baddeley, Sangmoon Bae, Patrick Cantalay, Bryson DeChambeau, Hunter Mahan, Greame McDowell, Vijay Singh, Nick Watney, Gary Woodland i wielu innych.

Na ostatnich 15 zwycięzców aż dziesięciokrotnie byli to debiutanci. Ostatnio do  tej grupy dopisali się: Smylie Kaufman (2015) i Ben Martin (2014). Rok temu w turnieju Shriners Hospitals for Children Open wygrywał Rod Pampling, dla którego było to pierwsze zwycięstwo po ośmiu latach posuchy. Australijczyk rozpoczął turniej mocnym akcentem, ustanawiając nowy rekord pola, w postaci bardzo okrągłych 60 uderzeń! 47-letni weteran zagrał wtedy 4 birdie na ostatnich sześciu dołkach, zaczynając dzień z jednym uderzeniem straty do Lucasa Glovera, a kończąc dwoma uderzeniami przewagi nad Brooksem Koepką! W sumie ma on na swoim koncie siedem zwycięstw, z czego trzy na PGA Tour.

 

Jak zwykle szykują się nie lada emocje!

 

Transmisja na żywo w Golf Channel Polska: od czwartku do niedzieli, od 21.30 do 00.30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni