Sweden’s Kristoffer Broberg. Dutch Open on the Bernardus Golf course in Cromvoirt, 19 September 2021. EPA/MARCO DE SWART Dostawca: PAP/EPA.

Zwycięzcy tygodnia: Kristoffer Broberg i Max Homa

Max Homa zwyciężył w inaugurującym nowy sezon PGA TOUR – Fortinet Championship, a Szwed Kristoffer Broberg, podczas turnieju Dutch Open sięgnął po emocjonalną, drugą wygraną European Tour.

 

Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska

Piątek i sobota:

Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00

Niedziela:

Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30

 

Max Homa zwyciężył w Fortinet Championship – turnieju  inaugurującym nowy sezon PGA Tour! To już jego trzecia wygrana w lidze, druga w rodzinnej Kalifornii.

Tym razem triumfował w Napa, niedaleko  University of California Berkeley, gdzie oczywiście był gwiazdą tamtejszej drużyny golfowej. Jego poprzednia kalifornijska wygrana miała miejsce podczas Genesis Invitational, w lutym tego roku, na turnieju Tigera Woodsa, gdzie sam gospodarz wręczał mu trofeum. Po raz pierwszy na PGA TOUR triumfował podczas Wells Fargo Championship, w 2019 roku.

Po drodze do najnowszej wygranej trafił trzy birdie na ostatnich czterech dołkach pierwszej dziewiątki pola Silverado Resort and Spa. Kiedy ustrzelił eagla na dwunastce, schodząc z greenu oznajmił Johnowi Woodowi z Golf Channel: “Mój caddie jest geniuszem.”

Joe Greiner, którego Max zna od 24 lat, zasugerował chwilę wcześniej, żeby z osiemdziesięciu metrów zagrał lob wedgem na początek greenu, pozwalając piłce podtoczyć się pod flagę. Uderzenie wyszło nadspodziewanie dobrze, piłka wtoczyła się do dołka, a Max zanotował rezultat -5 na ostatnich siedmiu greenach. Panowie po raz pierwszy spotkali się w Vista Valencia Golf Club, niedaleko Los Angeles, kiedy Max był sześciolatkiem, a Joe dziesięciolatkiem.

Po raz pierwszy wygranej męża przyglądała się będąca na polu małżonka – Lacey: „Obiecałem grać trochę lepiej, kiedy ona była na miejscu.”

Drugi był 25-latek Maverick McNealy, który potrzebował albatrosa na ostatnim dołku, żeby zrównać się z wynikiem Homy. Zamiast tego trafił na osiemnastce „zaledwie” eagla i dalej musi czekać na swoje pierwsze zawodowe zwycięstwo. Maverick był współliderem turnieju po 54 dołkach, wraz z Jimem Knousem, który po rundzie 74 spadł na pozycję jedenastą w klasyfikacji.

Swoje miejsce utrzymał za to Mito Pereira, kończąc turniej na miejscu trzecim.

Tuż za nim uplasowali się Marc Leishman i Talor Gooch.

*

W Holandii najlepszy okazał się Szwed Kristoffer Broberg, przystępując do rundy finałowej turnieju Dutch Open z wydawać by się mogło raczej komfortową przewagą ośmiu uderzeń.

Okazało się, że w golfie tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak komfortowa przewaga i po nerwowym dniu i rundzie 72, 35-latek sięgnął po swoją drugą wygraną European Tour już tylko z trzema uderzeniami przewagi, nad wściekle atakującym Niemcem Matthiasem Schmidem, który wykręcił niedzielną rundę dnia 66.

Trzecie miejsce zajął Hiszpan Alejandro Canizares.

Kristoffer nie grał najlepiej w niedzielę, na Bernardus Golf Course. Na dwunastce par 5 cudem wybronił bogeya, trafiając chipa wprost do dołka. Wcześniej po dłuższej wizycie w krzakach musiał zadeklarować piłkę nie do zagrania i w konsekwencji dopisać sobie punkt karny.

Później były dalsze przygody, które emocjonalnie podsumowywał ten sposób: „Zagrałem złą trójkę wood do wody na czternastce. Za to miałem świetny up-and-down na piętnastce, a potem udało się trafić birdie na siedemnastce. Jestem szczęśliwy… to zwycięstwo znaczy dla mnie bardzo dużo. To było sześć lat piekła”.

Broberg po zwycięstwie nie był w stanie ukryć ogromnych emocji, nie mogąc w połowie wywiadu wydusić przez dłuższą chwilę z siebie słowa.

 

Po raz pierwszy na European Tour wygrywał w październiku 2015 roku, podczas BMW Masters, pokonując w dogrywce Patricka Reeda. Wcześniej wygrywał czterokrotnie na Challenge Tour, zdobywając wszystkie cztery trofea w 2012 roku!

Teraz awansował o 73 oczka w rankingu Race to Dubai, na pozycję 81. „Zauważalnie” awansował też w rankingu światowym – z miejsca 745 na 237!

*

W tym tygodniu czeka nas prawdziwa uczta!. Przed nami Ryder Cup w Whistling Straits! Odliczamy.

Transmisje Ryder Cup w Golf Channel Polska

Piątek i sobota:

Ryder Cup – dzień pierwszy i drugi (LIVE) 14:00 – 1:00

Niedziela:

Ryder Cup – dzień trzeci (LIVE) 18:00 – 00:30

 

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni