Adrian Meronk, Mateusz Gradecki, Kuba Dymecki, Stuart Beck. KLM Open 2023 Fot. Kuba Dymecki

Meronk i Gradi w KLM Open

To elektryzujący moment dla polskich kibiców. Dwaj Polacy rywalizują w tym samym turnieju DP World Tour! Wcześniej Meronk i Gradi zagrali razem w 2018 D+D REAL Czech Masters, należącym do European Tour.

 

PODSUMOWANIE

LEADERBOARD

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1662845480160620551?t=cBjrKiz1MLMvWSHTrmue6w&s=19

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1663111666291167232?s=20

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1662904070129221633?t=3BN8FdakY-qmz0iB88onZg&s=19

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1662866323599249408?t=xMJySa7-FZTaMn2E0XaXIw&s=19

SOBOTA

Kolejny świetny dzień na polu Bernardus. Adrian Meronk i Mateusz Gradecki wykręcili w sobotę rundy 69. Był to czwarty rezultat dnia.

Obaj podskoczyli sprawnie w klasyfikacji. Adrian z wynikiem -8 jest czwarty, tracąc dwa uderzenia do lidera. Mateusz zajmuje 29 pozycję z wynikiem -3.

Gradi depeszuje

Zaraz po zakończeniu sobotniej gry zapytałam Gradiego m.in. o wrażenia z turnieju, jak czuje się po przejściu długo wyczekiwanego cuta, czy obecność Adriana wytworzyła dobre wibracje i jak radził sobie z nerwami pod koniec drugiej rundy:

„Dzisiaj jestem zadowolony z tego, że nie poddawałem się mimo przeciwności. Pierwsza dziewiątka nie była jakaś świetna, ale fajnie się ratowałem i wiedziałem, że po wczorajszej dobrej grze, będzie coraz lepiej i wykorzystywałem to.

Spoko, że Adrian był. Zagraliśmy rundę próbną i było dużo pozytywnych polskich wibracji. Dalej robimy swoje.  W sumie nie widzieliśmy się od dwóch dni, bo mamy inne tee time’y. Dzisiaj może pójdziemy na kolację.

Wiadomo, że fajnie jest w końcu  zbierać jakieś punkty do rankingu Race to Dubai. To nie jest mój główny cel do osiągnięcia. Bardziej skupiam się na poprawie swojej gry, na tym, żeby dobrze czuć się na polu, zdrowotnie, a wyniki przyjdą. Wiem, że potrafię grać na takim poziomie, a nawet lepszym. Cały czas szukam dalej rozwiązań. Cieszę się ze zwyżki formy.

Z nerwami wczoraj było dobrze. Dobrze czułem się z grą. Nie wiedziałem do końca co będzie potrzebne, żeby przejść cuta, więc chciałem do końca trafiać tyle birdie ile się da.

Awans, awans, awans

Adrian zaczął dzień od bogey’a. Potem kontratakował pięcioma birdie, na: 3, 5 12, 15 i 17, z wmieszanym bogeyem na czternastce. Ostatnimi czasy gra bardzo równo, pnąc się nieustannie w klasyfikacjach turniejów. We Włoszech było podobnie. Tam był drugi, tracąc  jedno uderzenie do lidera przed rundą finałową.

Nowym liderem turnieju został Hiszpan Pablo Larrazábal, który rozpoczynał „Moving Day” z pięcioma uderzeniami deficytu.

Duńczyk Rasmus Højgaard i Hiszpan Adrian Otaegui zakończyli dzień jako najbliżsi rywale Larrazábala, z wynikiem -9. Adrian Meronk, Gavin Green, Todd Clements i Daniel Hillier, tracąc kolejne uderzenie zajmują czwarte miejsce.

Adrian rozpoczyna niedzielną walkę o godzinie 11.49. Razem z nim zagrają: Anglik  Todd Clements i Malezyjczyk Gavin Green.

Mateusz startuje o 10.16. Wraz z nim wyjdą na pole: Julien Guerrier i Hiszpan Alejandro Del Rey, z którym ma pewne rachunki do wyrównania, po przegraniu z nim dogrywki turnieju Big Green Egg German Challenge 2022.

Transmisja od 12.30

Garść zdjęć i filmów nadesłał: Kawa na ranczo.

 

#GoGradi! #GoMeronk!

 

PIĄTEK

Wspaniały dzień polskiego golfa. Po raz pierwszy w historii nie jeden, ale dwóch Polaków zakwalifikowało się do finałowej rozgrywki turnieju DP World Tour! Był to też ten pierwszy raz, kiedy Mateusz Gradecki przeszedł tam cuta. Wszystko to w Dzień Mamy!

https://twitter.com/GolfChannel_PL/status/1662360241827184640?s=20

Adrian Meronk nie zaczął najlepiej. Dwa double na pierwszych dwóch dołkach to nie jest idealny sposób rozpoczęcia piątkowej rundy. Każdej innej również. Później jednak była klasyczna furia, a na karcie zrobiło się już tylko biało-czerwono! Od tamtej pory Adrian trafił 6 birdie, w tym trzy z rzędu na 10,11,12 i dziesięć parów! Wysmakowane birdie na dwunastce par 5 możemy zobaczyć tutaj.

#GoMeronk!

Do przechodzenia przez cut turniejów DP World Tour Adrian zdołał już nas przyzwyczaić. Mateusz Gradecki w piątek dokonał tej sztuki po raz pierwszy! Tak się sympatycznie złożyło, że KLM Open był pierwszym wspólnym występem DP World Tour obu Polaków. Razem przygotowywali się do gry, grali rundy treningowe, dzielili się doświadczeniami i po prostu cieszyli swoim towarzystwem.  To tym bardziej wspaniała historia! Gradi na swój weekendowy debiut w lidze wybrał właśnie ten turniej.

Mateusz wystartował w piątek już o 8.50 z dziesiątego tee. Rozpoczął od birdie na dziesiątce, dokładając kolejne na trzynastce. Na piętnastce zanotował bogeya, niwelując stratę kolejnymi birdie na dołkach 16 i 18! Sprawy wyglądały dobrze, ale wiadomo było, że presja rośnie. Na jedynce pojawił się drugi bogey, zneutralizowany ekspresowo na trójce, przez fantastyczne birdie, po trafieniu putta z około ośmiu metrów!  Na piątce Mateusz zaliczył ostatniego bogeya, do końca rundy dowożąc już tylko pary.

Zakończył dzień wynikiem 70, jak okazało sie pod koniec dnia, takim samym jak Adrian. Później było jeszcze długie oczekiwanie na oficjalne potwierdzenie linii cuta, która utrzymała się na poziomie +1. Par Mateusza okazał się więc wynikiem, który dał mu awans z delikatnym zapasem.

Przełamał się! Pokazał pazur i odporność psychiczną. Gratulacje.

#GoGradi!

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1662155536287006727?s=20

Prowadzenie utrzymuje Hiszpan Jorge Campillo, który do czwartkowego wyniku -9, dodał w piątek rundę -1.

Drugim miejscem dzielą się: Anglik Andy Sullivan, Hiszpan Pablo Larrazabal i wracający po długiej przerwie do czołówki turniejowej, triumfator 2020 Euram Bank Open, Francuz Joël Stalter.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1662171751919542272?s=20

W sobotę Mateusz rozpoczyna grę o 8.32. Razem z nim wystąpią: Niemiec Freddy Schott i Szkot David Law.

Adrian wyjdzie na pole o godzinie 11.05. Towarzyszyć będą mu: Duńczyk Rasmus HØJGAARD i Taj Kiradech APHIBARNRAT.

 

Transmisja od 12.30!

 

CZWARTEK

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1661779573149712384?s=20

Adrian Meronk: -3 i pozycja T17

Mateusz Gradecki: +2 i pozycja T103

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

Adrian Meronk

Adrian Meronk zwyciężał od tego czasu trzykrotnie na DP World Tour, w Irish, Australian i Italian Open! Mateusz Gradecki ma na koncie fantastyczną wygraną na Challenge Tour, podczas 2022 Limpopo Championship. Teraz los wreszcie ponownie połączył dobrych kolegów, reprezentujących nie tak dawno Polskę na wielu prestiżowych turniejach amatorskich. Caddiem Gradiego jest Kuba Dymecki – również kolega z drużyny Adriana i Gradiego. Adrianowi caddiuje oczywiście Szkot Stuart Beck.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1661084585084735488?s=20

Rok temu na polu Bernardus Golf do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka między Francuzem Victorem Perezem a Nowozelandczykiem Ryanem Foxem. Po czterech dodatkowych dołkach triumfował ostatecznie 29-letni Francuz.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1661356375794937861?s=20

Trzecie miejsce, po rundach na 68, 68, 72, 68, z wynikiem -12, zajął Adrian Meronk. Cała trójka wywalczyła wtedy prawo startu w 150.  The Open, rozegranej w lipcu w kolebce golfa, na the Old Course w St Andrews. Dla Adriana był to zupełnie wyjątkowy turniej – zanotował tam swój pierwszy wielkoszlemowy cut oraz zagrał dziewięć dołków z Tigerem Woodsem.

Teraz wraca ze swojego czwartego występu wielkoszlemowego – PGA Championship, gdzie zaliczył dotychczas najlepszy w karierze występ w turnieju Major. Walkę na brutalnie trudnym polu w Oak Hill Country Club zakończył na dzielonym miejscu czterdziestym, z wynikiem +6.

Dwa dni przed rozpoczęciem turnieju Adrian depeszował dla Polskiego Związku Golfa: „Bardzo się cieszę, że gramy pierwszy raz od dawna z Mateuszem w jednym turnieju. Właśnie skończyliśmy rundę treningową, w końcu mogę porozmawiać z kimś po polsku. Myślę, że jest to jeden z najlepszych turniejów w sezonie DP World Tour, jest świetnie przygotowany, jest dużo ludzi, a pole fantastyczne. Warunki też zapowiadają się w tym tygodniu dobrze. Jet lag jeszcze trochę jest, szczególnie dziś było ciężko się obudzić, ale mam nadzieję, że w ciągu następnych dwóch dni wszystko wróci do normy. Zapowiada się dobry turniej i wierzę, że zagramy razem z Mateuszem w niedzielę, dosyć późno”.

Mateusz Gradecki

Mateusz Gradecki wraca do gry po krótkiej przerwie. W swoim poprzednim turnieju, którym był niemiecki turniej DP World Tour – Soudal Open, zmagał się z delikatną kontuzją.

„Przygotowanie zacząłem już w poniedziałek, cieszę się, że przyjechałem wcześniej, bo jest chyba najlepsze w Europie miejsce do treningu. Trzeba aż sobie dawać limity, żeby nie siedzieć tu za długo, bo chippingi, puttingi, driving range są tu idealne. Wczoraj zagraliśmy osiemnastkę, pierwszą dziewiątkę z Seanem Crockerem, a drugą z Adrianem. Podpytywaliśmy i korzystaliśmy z ich doświadczenia, jak najlepiej podejść do tego pola. Dziś gramy jeszcze dziewiątkę, trochę treningu i trochę pracy z Mizuno nad sprzętem. Trochę też pracuję z trenerem od puttowania. Fajnie było wczoraj zagrać po polsku, porozmawiać z Adrianem, mieliśmy we trójkę z Kubą fajny dzień.

Mateusz Gradecki i Kuba Dymecki pozostają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Powalczą na polu projektu Gary'ego Playera - Saadiyat Beach.

 

Najwyżej sklasyfikowany

W Holandii zagrają również m.in.: Rasmus Højgaard, Kiradech Aphibarnrat, Marcus Armitage, Adri Arnaus, Nick Bachem – kolega Gradiego z Pro Golf Tour, Julien Brun – zwycięzca Gradi Polish Open, wicepakitanowie Ryder Cup Team Europe – Edoardo Molinari i Nicolas Colsaerts, Sean Crocker, Jens Dantorp – ten sam, który dawno temu powstrzymał w dogrywce przez pierwszą wygraną Challenge Tour, Ross Fisher, Alex Fitzpatrick, Grant Forrest, David Howell, Jazz Janewattananond, Pablo Larrazábal, Haotong Li, Guido Migliozzi,, Niklas Nørgaard, Eddie Pepperell, Sami Välimäki, Ashun Wu…

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1661363925668048896?s=20

Najwyżej sklasyfikowanym będzie Adrian Meronk, plasujący się obecnie na pozycji 47 w OWGR.

Adrian wyjdzie w czwartek do gry o godzinie 8:30. Razem z nim wystąpią: bohater gospodarzy Joost Luiten i Francuz Romain Langasque, grający świetnie w Italii, gdzie Adrian sięgał po swoje trzecie trofeum DP World Tour. W piątek rozpoczną grę o 13.30.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1661069489436504118?s=20

Mateusz wystartuje w czwartek po południu o 13:50, a w piątek o 8.50. Towarzyszyć będą mu Japończyk Ryo Hisatsune i kolega z uniwersytetu, Islandczyk Gudmundur Kristjanson.

 

#GoMeronk! #GoGradi!

 

Nasz rozbudowany plan transmisji:

Środa, 24 maja: 

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 1 (LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Wojciech Nowakowski i Mateusz Kniaginin

Czwartek: 

DP World Tour: KLM Open – runda 1 (LIVE) 13:30 – 18:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

Piątek:

DP World Tour: KLM Open – runda 2 (LIVE) 13:30 – 18:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 2 (RE-LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Wojciech Nowakowski

Sobota: 

DP World Tour: KLM Open – runda 3 (LIVE) 12:30 – 17:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 3 (RE-LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Mateusz Kniaginin

Niedziela:

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – dzień 4 (RE-LIVE) 9:00 – 12:00

Komentuje: Jacek Person

DP World Tour: KLM Open – finał (LIVE) 12:30 – 17:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – finał (sesja 1) (LIVE) 19:30 – 22:00

LPGA Tour: Bank of Hope Match Play – finał (sesja 2) (LIVE) 00:30 – 3:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Wojciech Nowakowski

3-godzinne powtórki sesji drugiej finału LPGA Match Play: poniedziałek 20:00, wtorek 8:00, środa 19:30

Zapraszamy!

 

Źródło cytatów: PZG/ Matylda Kuna

Zdjęcia: Kuba Dymecki

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni