EPA/GERRY PENNY PAP/EPA.

146.THE OPEN! I wszystko inne schodzi na dalszy plan…

W czwartek rozpoczął się przedostatni w tym roku turniej wielkoszlemowy – The Open. To wielkie golfowe święto,  już po raz dziesiąty rozgrywane jest na polu Royal Birkdale. Relację możemy oglądać, dzięki uprzejmości Polsat Sport News, także w Golf Channel Polska!   

EPA/GERRY PENNY
PAP/EPA.

The Open to najstarszy z czterech turniejów wielkoszlemowych. Ponieważ jest to zarazem jedyny Major rozgrywany poza Stanami Zjednoczonymi, przez znakomitą większość graczy ze Starego Kontynentu uważany jest za absolutnie najważniejszy turniej globu.  Jak co roku podziwiać możemy całą światową czołówkę,  między innymi: światowy numer jeden – Dustina Johnsona, uwielbianego na całym świecie – Phila Mickelsona, obrońcę tytułu – Henrika Stensona, sensacyjnego zwycięzcę Masters – Sergio Garcię, jeszcze bardziej sensacyjnego zwycięzcę US Open – Brooksa Koepkę, wracającego do wielkiej formy Jordana Spietha, czy autora demolującej, sześciopunktowej wygranej sprzed dwóch tygodni w Irish Open, kolegę Adriana Meronka z Palmers Cup – Jona „Rambo” Rahma. Debiutuje w The Open też ekscentryczny 23-latek – Bryson DeChambeau, który w ostatnią niedzielę wygrał swój pierwszy turniej zawodowy – John Deere Classic, zdobywając jednocześnie ostatnią wolną przepustkę do Royal Birkdale!

Oczywiście najcenniejszą nagrodą jest słynny ClaretJug – dzban na wino, który tradycyjnie wznosi zwycięzca The Open. Oprócz tego zawodowcy w tym roku podzielą się ogromną pulą nagród pieniężnych, wynoszącą $10.25 miliona! Na zwycięzcę czeka $1.845 miliona, a za drugie miejsce należy się $1.067 miliona. Najlepszy amator nie dostanie z tej puli ani centa, za to uhonorowany zostanie tradycyjnie srebrnym medalem, a wszyscy amatorzy, którzy dotrwają do niedzielnej rundy finałowej – uhonorowani zostaną medalem brązowym.

Pole Royal Birkdale znajduje się w Anglii, na północ od Liverpoolu, w Southport. W 1954 roku gościło ono swój pierwszy The Open, w którym zwyciężył Peter Thomson. W sumie odbyło się tam już 9 turniejów The Open, a ostatnim zwycięzcą, z 2008 roku, jest Padraig Harrington.

W tym roku o mały włos, w Royal Birkdale ujrzelibyśmy najlepszego polskiego golfistę Adriana Meronka, któremu w finałowym turnieju kwalifikacyjnym zabrakło dwóch uderzeń do awansu do turnieju głównego!  Transmisja The Open na Polsat Sport News to wielka promocja golfa w Polsce. Dzięki niej The Open jest dostępny w milionach mieszkań w Polsce!

Obrońcą tytułu jest Henrik Stenson, który rok temu, po elektryzującym finałowym starciu z Philem Mickelsonem, zwyciężył na polu Royal Troon. Tamta finałowa runda była niezwykłą ucztą golfową! Mickelson zagrał wówczas cudowne 6 uderzeń poniżej par, jednak niemożliwie wręcz natchniony Stenson odgryzł się wynikiem -8!  Co najciekawsze Stenson, który przed finałową rundą miał jedno uderzenie przewagi, zaczął  swoją niezwykłą batalię dość niemrawo, bo od „bogeya”. Z kolei, grający z nim „Leftie” – pięciokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych, zagrał na dzień dobry „birdie” i od razu wyszedł na jednopunktowe prowadzenie.  Stenson  szybko się otrząsnął i odpowiedział trzema kolejnymi „berdągami”. Reszta jest już historią…

Henrik „Iceman” Stenson oprócz zdobycia wówczas swojego pierwszego tytułu Wielkiego Szlema, wykręcił jednocześnie fantastyczny wynik -20, wpisując na karty historii nowy, najniższy w stosunku do par, wynik The Open. Mickelson zakończył turniej z wynikiem -17.

Żeby oddać powagę sytuacji i zobrazować to, jak bardzo dwaj liderzy odskoczyli wówczas od reszty świata, dodać należy, że na trzeciej pozycji w 145. The Open, uplasował się wówczas J.B Holmes, który ukończył turniej z rezultatem… -6.

Czy w tym roku czekają nas podobne emocje? Przekonamy się już wkrótce!

Transmisja THE OPEN w Polsat Sport News – od czwartku do niedzieli, w godzinach 14-20. 

Retransmisja THE OPEN w Golf Channel Polska – od czwartku do niedzieli, w godzinach 20-24.

Emocje gwarantowane!

 

Tekst: Kasia Nieciak

 

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni