Jordan Spieth. Masters 2018. Augusta National. EPA/ANDREW GOMBERT,Dostawca: PAP/EPA.

Jordan Spieth, Byron Nelson i list, który zmienił wszystko.  

Jordan Spieth już jako szesnastolatek był zawodnikiem, którego na pewno nie chcielibyśmy spotkać na naszej drodze na przykład w finale Mistrzostw Polski Match Play. Już wtedy miał na swoim koncie najbardziej prestiżowy tytuł w amerykańskim golfie amatorskim – US Junior Amateur, postrzegany był jako małoletni golfowy geniusz i bardzo wiele osób snuło domysły jak dobrym graczem będzie w przyszłości.

W 2010 roku, dzięki zaproszeniu organizatorów, jako amator zagrał w Byron Nelson Championship, gdzie poradził sobie więcej niż dobrze. Kulisy tamtego występu, a zwłaszcza to co wydarzyło się na długo przed samym turniejem, to pouczająca i krzepiąca historia, pokazująca, że możliwe jest praktycznie wszystko, jeśli bardzo, bardzo tego pragniemy.

Jordan urodził się w Dallas, co jest kluczem do całej opowieści. Jako lokalny patriota zawsze marzył, o tym, że jego debiut na PGA TOUR odbędzie się w rodzinnym mieście, w turnieju którego patronem i pierwszym zwycięzcą był legendarny, pięciokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych – Byron Nelson.

Uczęszczając w tym czasie do szkoły średniej, postanowił nie czekać biernie na rozwój wypadków, tylko zawalczyć o zaproszenie! Postanowił chwycić sprawy w swoje ręce, pisząc na miesiąc przed turniejem list, po przeczytaniu którego nie można było pozostać obojętnym. Napisał więc:

„Chciałbym prosić o zaproszenie na 2010 HP Byron Nelson Championship. Jako urodzony w Dallas, marzyłem o graniu w tym turnieju odkąd mój tata zabrał mnie tam, gdy miałem osiem lat. Pamiętam, jak piłka Phila Mickelsona spadła tuż obok nas, kiedy staliśmy na lewo od drugiego greenu i wylądowała około dziesięć stóp przed nami. Phil podszedł do nas i zapytał, czy ta piłka obok jest jego. Powiedziałem „tak”, a mój tata zapytał, czy musimy się przesunąć. Odparł on, że nie, ale poprosił, żebyśmy stali nieruchomo w trakcie uderzenia. Tak też zrobiliśmy, a w tym czasie on zagrał wspaniały pitch tuż pod samą flagę, zostawiając sobie tylko krótką dobitkę do dołka. Potem odwrócił się do nas, uśmiechnął i podziękował, że nie ruszaliśmy się w trakcie uderzenia. To był moment, w którym widziałem po raz pierwszy z tak bliska gracza PGA. Ten widok utkwił mi na zawsze w pamięci. Teraz to ja chciałbym móc tworzyć podobne wspomnienia dla innych dzieci, które może pewnego dnia pokochają tę grę jak ja.”

Po tych kruszących serce każdego organizatora turnieju słowach, nastąpiła długa i raczej imponująca wyliczanka dokonań golfowych nieletniego petenta. Trzeba przyznać, że mogła ona zrobić wrażenie!

— 2007 Starbust Champion, najmłodszy w historii

— 2008 AJGA Ping Invitational Champion

— 2008 członek zwycięskiej, juniorskiej drużyny Ryder Cup

— 2008 reprezentant USA i zdobywca drugiego miejsca w British Junior

— 2008 & 2009 Byron Nelson Jr. Champion

— 2009 Texas State 5A High School Individual Champion

— 2009 USGA Junior Amateur Champion

— 2009 członek USA Spirit Gold Medal Team

— 2009 Rolex Junior Player of the Year

To nie był koniec. List miał ciąg dalszy, chociaż same wymienione osiągnięcia wystarczyłyby na zaproszenie młodego Jordana gdziekolwiek tylko by zechciał. On jednak marzył tylko o Dallas!

„Chociaż jestem bardzo dumny z tych zaszczytów i osiągnięć, pozostaję pokorny i skupiam się na długoterminowym celu – wygrywania turniejów PGA TOUR. W wieku 16 lat będę miał okazję rywalizować w St. Jude Classic w czerwcu, dzięki tytułowi AJGA Rolex Player of the Year. Zawsze jednak miałem nadzieję, że moim pierwszym przystankiem na drodze do PGA TOUR, będzie Byron Nelson Championship.

Pan Nelson symbolizuje wszystko, co najlepsze w grze w golfa i byłoby ogromnym zaszczytem zagrać w mistrzostwach nazwanych jego imieniem. Po raz pierwszy próbowałem zakwalifikować się w zeszłym roku. Zajęłam nawet drugie miejsce w prekwalifikacjach, jednak podczas poniedziałkowych kwalifikacji nie grałem najlepiej, co zmusiło mnie do przeniesienia moich planów na rok 2010.

Oglądałem w akcji trzech moich kolegów juniorów, rywalizujących z powodzeniem na PGA TOUR, występujących tam dzięki dotychczasowym osiągnięciom. Justin Thomas przeszedł cut w Wyndham, Cameron Peck zagrał dobrze w St. Jude Classic, a Matteo Manassero ukończył British Open na pozycji T13.

Wiem, że jest też wielu innych, dobrych kandydatów do zaproszenia. Mam nadzieję, że komitet wybierze właśnie chłopaka z Dallas, który dzięki swoim osiągnięciom będzie mógł rywalizować z najlepszymi na świecie w 2010 Byron Nelson Championship.

Z poważaniem.

Jordan Spieth ”

Co mogli zrobić organizatorzy? Nie mieli wyboru! Szaleństwem byłoby odmówić tak utalentowanemu i utytułowanemu zawodnikowi. Po trzech rewelacyjnych rundach 68, 69 i 67 Jordan delikatnie spuścił z tonu w rundzie finałowej, grając 72 uderzenia i spadając w klasyfikacji o dziewięć pozycji, tracąc do zwycięzcy – Jasona Daya, sześć uderzeń. Szesnastolatek zajął wówczas dzieloną szesnastą pozycję – jak na razie najlepszą w ośmiu dotychczasowych występach w tym turnieju! Czy tym razem do kolekcji jedenastu wygranych na PGA TOUR, dopisze także zwycięstwo w Dallas?

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni