Mateusz Gradecki. Joburg Open 2022. Fot. Kuba Dymecki

Joburg Open

Mateusz Gradecki z Hiszpanii przenosi się Republiki Południowej Afryki, gdzie zagra w turnieju DP World Tour –  Joburg Open. Turniej odbędzie się w Houghton Golf Club niedaleko Johannesburga.

 

europeantour.com/dpworld-tour/joburg-open-2023/leaderboard

 

 

 

Mateusz oczywiście gra ze swoim caddiem – Kubą Dymeckim.

Na miejsce dolecieliśmy dopiero we wtorek rano, po całej dobie podróży , także trochę czuć to zmęczenie. Jesteśmy już po wszystkich przygotowaniach, dziś w środę graliśmy osiemnastkę i zrobiliśmy delikatny trening. Skupiliśmy się na puttowaniu, przystosowaniu się do greenów, jak i nowo sfittowanego puttera. Rundę treningową grałem z kolegą z collage’u Gundmundurem Kristjannsonem, który dostał się na ten turniej dzięki dobremu występowi w QSchool. Na dziś zostaje nam regeneracja i lekki basen – relacjonował Gradi w środowy wieczór.

Pole jest fantastycznie przygotowane, a warunki wymarzone, nawet przy codziennych burzach i deszczach nie widać, żeby wpłynęło to na jego stan. Pogoda także nam sprzyja i zapowiada się dobry tydzień. Co więcej mogę powiedzieć: week one South Africa swing here we go! – podsumował żartobliwie.

Obrońcą tytułu będzie lokalny bohater Thriston Lawrence, powracając na turniej, w którym w zeszłym roku przeszedł do historii Joburg Open i południowoafrykańskiego golfa, stając się pierwszym zwycięzcą na DP World Tour, znanym do tamtej pory jako European Tour. 25-latek jest doskonałym przykładem statusu Joburg Open jako turnieju, który otwiera furtkę do międzynarodowej kariery. Zwycięstwo zapewniło mu platformę do wzniesienia swojej kariery na wyższy poziom, dając też przepustkę na pierwszy w jego karierze Major – 150. The Open w St. Andrews, gdzie zajął 42. miejsce. Chwilę później triumfował w przepełnionym tradycję szwajcarskim Omega European Masters, pokonując w dogrywce Matta Wallace’a.

„Joburg Open jest dla mnie bardzo wyjątkowy, ponieważ otworzył wiele drzwi w mojej karierze. To był mój pierwszy tytuł DP World Tour. Przyniosło mi to również miejsce w moim pierwszym Majorze, co było dla mnie spełnieniem marzeń. Rozegranie swojego pierwszego Majora na Old Course w St Andrews to niewiarygodne spełnienie marzeń. Potem mogłem wykorzystać wygraną Joburg Open i zdobyć mój drugi tytuł DP World Tour i zapewnić sobie miejsce w lidze.”

Nathan Kimsey ma nadzieję na utrzymanie dobrej passy po zwycięstwie w rankingu Road to Mallorca Challenge Tour, rozpoczynając swoją kampanie na DP World Tour już od występu w Joburg Open. Anglik wygrał Wielki Finał Challenge Tour i było to jego drugie zwycięstwo w minionym sezonie, kiedy po raz pierwszy od pięciu lat zdobył pełne uprawnienia do gry na DP World Tour. Będzie miał on zaszczyt wykonać otwierający tee shot w Houghton Golf Club, który po raz pierwszy w tym roku będzie gospodarzem Joburg Open, odbywającego się już po raz piętnasty.

„Chcę tylko, aby moja gra dalej toczyła się dobrym torem. Mamy tutaj niezłą, czterotygodniową serię, więc postaramy się uzyskać kilka dobrych wyników, aby dobrze rozpocząć sezon”.

Turnieje w południowej Afryce są także częścią Sunshine Tour – profesjonalne ligi, której motto brzmi “Greatness begins here”. RPA może poszczycić się jednymi z najbardziej utytułowanych golfistów świata, takimi jak Gary Player, Ernie Els, Retief Goosen, Louis Oosthuizen, Trevor Immelman, Charl Schwartzel, Christiaan Bezuidenhout, Erik Van Rooyen czy Garrick Higgo. Większość z nich swoją przygodę zaczynała właśnie w Sunshine Tour.

Zwycięstwo Gradeckiego w Limpopo Championship w ubiegłym sezonie zagwarantowało mu zaproszenia na turnieje współorganizowane przez Sunshine Tour. Dzięki temu Polak ma okazję do podskoczenia parę miejsc w rankingu DP World Tour i zwiększenia swoich szans na kwalifikowanie się do turniejów w dalszej części sezonu.

golfchannel.pl/?news=gradi-w-limpopo

Pierwszy projekt pola w Houghton Golf Club wykonał miejscowy pro A.M. Copland w 1926 roku. Swoje osiemnaście dołków ulokował na mocno zalesionym i pofałdowanym terenie. Oryginalny wygląd obiektu nie uległ wielkim zmianom, ale, by pozostać w kontakcie z szybko zmieniającym się sportem, zapadła decyzja, aby powierzyć renowację pola Jack Nicklaus Design Group. Nowy projekt nie jest wyjątkowo długi, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rozrzedzone powietrze w okolicy Highveld. Aby utrudnić dołki daleko uderzającym graczom zaprojektowano strategicznie umiejscowione bunkry, tak aby konieczny był świadomy wybór odpowiedniej odległości. Nowe greeny zostały delikatnie ukształtowane płynącymi pofałdowaniami i subtelnymi slope’ami, aby utrzymać integralność. Parkowe pole usiane jest stawami oraz tamami, a dodatkowo urozmaicają je klomby kwiatów dodające koloru i różnorodności. Houghton Golf Club jest idealnym przedłużeniem flory i fauny Johanesburga, duża populacja lokalnego ptactwa zagwarantowała mu nawet tytuł ornitologicznego sanktuarium.

 

Polak rozpocznie start o godzinie 8.10, 9.10 czasu polskiego. Towarzyszyć mu będą Anglik Jake Bolton i reprezentant gospodarzy Keelan Van Wyk.

 

Zestawienie naszych transmisji

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Joburg Open – runda 1 i 2 (LIVE) 12:00 – 16:00

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

DP World Tour: Fortinet Australian PGA Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:30 – 22:00. ZMIANA W PIĄTEK: 18:00-20:00

Komentuje: Jacek Person.

Sobota i niedziela: 

Joburg Open – runda 3 i 4  (LIVE) 11:30 – 15:30 ZMIANA W NIEDZIELĘ (LIVE) 10:30 – 13:00

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

Fortinet Australian PGA Championship – runda 3 i 4 ZMIANA !!! (LIVE) 4:00 – 7:30 

Komentuje: Jacek Person.

 

golfchannel.pl/?news=australianpga

Źródło: PZG/Matylda Kuna i europeantour.com
Zdjęcia: Kuba Dymecki

Wspólne zdjęcie Adriana i Gradiego wykonał: Mateusz Bochnacki

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni