Nieprzewidywalna inauguracja!

Tegoroczny Joburg Open zdecydowanie nie był zwyczajnym turniejem!

 

 

W czwartek 27-letni Południowoafrykańczyk JC Ritchie trafił hole-in-one na siedemnastym dołku Randpark Golf Club! 202 jardy, wspaniałe uderzenie siódemką żelazo. Na platformie za tee, na której stał przecudnej urody bolid, wyraźnie napisane było wielkimi literami: „FIRST HOLE-IN-ONE WINS THE…” i tutaj padała nazwa zacnej, niegdyś brytyjskiej, marki motoryzacyjnej oraz modelu żółtego cudeńka. Niestety ‘okazało się’, że nagroda ta przysługuje pierwszemu śmiałkowi, który dokona tej sztuki w weekend! No cóż – takie koleje losu.

 

 

W piątek DP World Tour oraz współorganizujący afrykański turniej – Sunshine Tour wydały wspólne oświadczenie, w którym informowały, że w związku z nową, zjadliwą, afrykańską mutacją wirusa COVID-19, planowany w kolejnym tygodniu SA Open rozegrany zostanie wyłącznie pod auspicjami Sunshine Tour, a turniej na zjawiskowym Leopard Creek Golf Course został  odwołany.

 

 

Również w piątek, również z powodu wirusa, podano informację, że Joburg Open zredukowany został do trzech rund, zatem turniej miał zakończyć się w sobotę, zamiast niedzielę.

 

 

I tak się w sumie stało, jednak z powodu burzy, zresztą kolejnej podczas tego turnieju, trzecia runda nawet na dobre się nie rozpoczęła i po długiej przerwie, podczas której sążniście grzmiało, ogłoszono że turniej rozstrzygnięty zostanie na podstawie wyników z dwóch rund!

 

 

W takich oto burzliwych okolicznościach zwyciężył lokalny faworyt Thriston Lawrence, przechodząc jednocześnie do historii jako pierwszy triumfator DP World Tour!

 

 

Z 478 miejsca na świecie dynamicznie wskoczył na pozycję 243, oczywiście objął prowadzenie w rankingu Race to Dubai i zagwarantował sobie udział w 150. The Open, w St Andrews! Zaproszenie wyrwali jeszcze Zander Lombard i Ashley Chesters.

 

 

„To marzenie mojego życia, które właśnie się spełniło. Zagrać w swoim pierwszym turnieju wielkoszlemowym na Old Course, jest nieprawdopodobnym spełnieniem marzeń. Jestem bardzo podekscytowany. Jako dzieciak zawsze chcesz grać w Majorach. Każdy chce złamać rekord Jacka Nicklausa, a teraz będzie mój pierwszy Szlem i szansa na podążanie w tym kierunku. Jestem zachwycony.”

 

 

To pierwsza wygrana 24-latka w lidze dla „dużych chłopców”. Wcześniej triumfował tylko w mniejszych, lokalnych ligach satelitarnych: dwukrotnie na Sunshine Tour, raz na MENA Tour i raz na Big Easy Tour.

 

 

„Grałem niesamowicie przez ostatnie dwa dni. Chciałbym zakończyć wszystko zwycięskim puttem na osiemnastce, ale to było poza moją kontrolą. Wyszedłem z nastawieniem, żeby ukończyć turniej. Wszystko ładnie ułożyło się na moją korzyść. Jestem bardzo szczęśliwy.”

 

 

Po dwóch fantastycznych rundach 65, w których trafił trzy eagle, osiem birdie i zaliczył tylko dwa bogeye, Thriston wygrywał z przewagą czterech uderzeń nad rodakiem Zanderem Lombardem. Trzecim miejscem podzielili się też Południowoafrykańczyk – Shaun Norris i Anglik Ashley Chesters.

 

 

I jeszcze mała dygresja motoryzacyjna – życie, aura oraz organizatorzy nie pozostawili zbyt wielkich szans na wygranie wspomnianego wcześniej pięknego pojazdu… Swoją drogą, bardzo osobiście uważam, że salomonowym wyjściem z całej dość niezręcznej sytuacji byłoby wręczenie po turnieju kluczyków do samochodu JC Ritchiemu. Najprawdopodobniej reklama dla wielkodusznego sponsora przerosłaby w ten sposób wielokrotnie wartość samochodu. Tak się jednak nie stało – szkoda. Na pocieszenie JC zajął solidne, ósme miejsce w klasyfikacji, z rezultatem -4 i rundą finałową -5!

 

 

Na DP World Tour powrócimy dopiero w nowym roku, jednak już od czwartku zapraszamy na Hero World Challenge!

 

 

Gospodarzem tradycyjnie będzie Tiger Woods, a tytułu z 2019 roku bronić będzie Henrik Stenson!

 

 

Zestawienie transmisji w tym tygodniu:

 

Czwartek i piątek:

Hero World Challenge – runda 1 i 2 (LIVE) 19:30 – 22:30

Sobota:

Hero World Challenge – runda 3 (LIVE) 19:00 – 23:00

Niedziela:

Hero World Challenge – finał (LIVE) 18:00 – 22:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni