Jin Young Ko of South Korea addresses the crowd after her win with the Cognizant Founders Cup.. New Jersey, USA, 10 October 2021. EPA/IRA BLACK Dostawca: PAP/EPA.

Jin Young Ko z trzecim Pucharem Założycielek

Dogrywka pomiędzy dwiema ostatnimi triumfatorkami była potrzebna do przyznania Pucharu Założycielek. Ostatecznie trofeum po raz trzeci w karierze trafiło do Jin Young Ko.

 

LEADERBOARD

 

Drive, Chip & Putt PREMIERA w czwartek od 17.30 do 23.00.

Powtórka w piątek od 8.30 – 14.30.

 

Western Intercollegiate – rundy 1, 2, 3 PREMIERY w piątek, sobotę i niedzielę od 18.00 – 22.00.

Powtórki następnego dnia, w sobotę, niedzielę i poniedziałek od 9:30 – 13:30.

 

Przyczajona

Na ostatnią rundę w roli liderki wchodziła obrończyni tytułu sprzed roku, Minjee Lee. Australijka po trzech rundach legitymowała się wynikiem -12. Dawało jej to trzy uderzenia przewagi przed Angel Yin i Hae Ran Ryu. Z kolei zdetronizowana zwyciężczyni Founders Cup z lat 2019 i 2021, Jin Young Ko, dzieliła miejsce czwarte z Ashleigh Buhai i Aditi Ashok – dwiema triumfatorkami tegorocznych turniejów Ladies European Tour.

Kluczowy dla losów rundy finałowej okazał się dołek szósty – par 3, w wykonaniu Minjee Lee. Pierwszym uderzeniem Australijka niespodziewanie zagrała do wody, co oznaczało uderzenie kary. Dołek ten zakończyła dopiero piątym strzałem. Wobec równolegle zagranego przez Jin Young Ko trzeciego birdie dnia oznaczało zmianę na prowadzeniu. Lee zagrała też bogeya na dołku 16, również par 3. Po ostatnim birdie Ko zrównało je to na wyniku -13. Lee nie udało się też podtrzymać passy birdie na dołku 18, który kończyła w trzech uderzeniach każdego poprzedniego dnia. Konieczna była więc dogrywka.

Szybka dogrywka

Zakończyła się ona już na pierwszym dołku. Nieudany putt na birdie w wykonaniu Lee spowodował, że na par zagrywała z daleka. Również i tym puttem nie ukończyła dołka, notując bogeya. Ko odpowiedziała trafieniem w czwartym uderzeniu, dzięki któremu jako pierwsza w historii Founders Cup uniosła trofeum po raz trzeci! Do tej pory dzieliła rekord dwóch zwycięstw z Karrie Webb. Także jako druga, po Lilii Vu, wygrała dwa turnieje LPGA Tour w sezonie 2023.

„Strzelam naprawdę, naprawdę dobrze i czuję się naprawdę dobrze, a zdobycie trzeciego trofeum Cognizant Founders Cup to zaszczyt. Nie mogę się doczekać gry w przyszłym roku.”

Minjee Lee nie rozpacza

Dogrywka pomiędzy Lee i Ko wisiała w powietrzu – obie jako ostatnie zwyciężczynie tego turnieju były typowane do zwycięstwa. Uwaga była skierowana na tę dwójkę szczególnie od soboty – po tym jak cuta nie przeszły Nelly Korda czy Lilia Vu, a Lydia Ko plasowała się na odległej pozycji.

„Oczywiście chciałbym wygrać, ale patrząc wstecz na cały mój rok i po prostu oceniając, gdzie jestem, jak sobie radziłam w tym tygodniu, myślę, że było o wiele więcej pozytywów niż negatywów” – powiedział Lee.

Jej jedynym zwycięstwem w dogrywce był jej pierwszy tytuł wielkoszlemowy podczas Evian Championship w 2021 roku. Ko z kolei ma świetny bilans 2:0 w play-offach w swojej karierze, wygrywając po raz pierwszy w Mistrzostwach BMW Ladies 2021. Dogrywki to ostatnio trend w lidze. Tej niedzieli obserwowaliśmy piąty play-off w ostatnich sześciu turniejach LPGA. Pierwsze  zwycięstwo Ruoning Yin w LA Open na początku kwietnia było jedynym turniejem wygranym po 72 dołkach od czasu powrotu LPGA do Stanów w marcu.

Na trzecim miejscu turniej w Clifton ukończyła Ashleigh Buhai. Czwarta była Hae Ran Ryu – 22-letnia Koreanka w tym roku notuje fantastyczny debiut na LPGA Tour. W każdym turnieju przechodziła cuta i już po raz trzeci meldowała się w czołowej dziesiątce. Utrzymanie tej formy powinno zagwarantować jej tytuł Debiutantki Roku.

W tym tygodniu

W tym tygodniu zapraszamy na relacje: ze słynnego Augusta National, gdzie odbyły się najsłynniejsze rozgrywki dla dzieci – Drive, Chip & Putt 2023 i na uniwersytecki turnieju NCAA – Western Intercollegiate, ze wspaniałego Pasatiempo Golf Club.

Nasz rozkład jazdy:

Drive, Chip & Putt PREMIERA w czwartek od 17.30 do 23.00.

Powtórka w piątek od 8.30 – 14.30.

 

Western Intercollegiate – rundy 1, 2, 3 w piątek, sobotę i niedzielę od 18.00 – 22.00.

Powtórki następnego dnia, w sobotę, niedzielę i poniedziałek od 9:30 – 13:30.

 

Napisali: Wojtek Nowakowski i Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni