„Jeju”! PGA Tour wędruje do Korei!

Przed nami premiera w kalendarzu PGA Tour! Od czwartku startuje zupełnie nowy turniej- CJ Cup@Nine Bridges, na polu na którym znakomita większość zawodników zagra po raz pierwszy w życiu, dopiero podczas rund treningowych!

Wszystko odbędzie się w Korei Południowej i będzie to pierwszy oficjalny turniej PGA Tour, rozgrywany w tym kraju.

The Club at Nine Bridges w swojej ekskluzywności jest taką koreańską wersją Augusta National. Klub zlokalizowany jest na cudownie malowniczej wulkanicznej wyspie Jeju, leżącej na południe od kontynentalnej części Korei. Jeju czasami nazywana jest też koreańską Manui.

Ten ultra ekskluzywny klub, dopieszczony w każdym źdźble trawy, otwarty w zasadzie tylko dla członków klubu i ewentualnie dla ich gości, oferuje prawdziwie spektakularne widoki. Jak entuzjastycznie opisał to sam Chi Chi Rodriguez: „Nine Bridges to Taj Mahal golfa. Każdy dołek wygląda tam jak pocztówka.”

Golf Digest w swoim prestiżowym rankingu klasyfikował Nine Bridges jako numer jeden w Korei, sześć razy z rzędu. Co ważniejsze pole jest na 79 miejscu wśród najlepszej setki pól golfowych na świecie! Z kolei Golf Magazine daje mu 41 pozycję na świecie.

Pole zaprojektowane przez renomowaną firmę Golf Plan, pod wodzą Ronalda Freama i Davida Dale’a, ukończono w 2001 roku.

Znajduje się na nim tak naprawdę w sumie tylko osiem mostów, a most dziewiąty jest metaforą mostu łączącego klub z jego członkami i gośćmi.

Dziewięć Mostów to rzadka kombinacja doskonałego pola golfowego z zapierającymi dech w piersi widokami. Gościło ono w latach 2002-2005 rozgrywki LPGA Tour.

Spośród 78 graczy, 60 z nich to najlepsi zawodnicy rankingu FedExCup z minionego sezonu. Pula nagród w postaci 9.25 miliona dolarów, jest ponad dziesięciokrotnie większa od jakiejkolwiek puli nagród w Korei.

W stawce znajdzie się aż 17-stu graczy pochodzacych z Korei. Wśród nich będą też Ci, którzy się tam urodzili, jednak teraz reprezentują inne państwa: James Hahn i Kevin Na, z USA i Danny Lee, z Nowej Zelandii.

Będzie też Sangmoon Bae i żywa legenda azjatyckiego golfa: K.J Choi, który mimo, że urodził się niecałe 100 kilometrów od tego malowniczego pola, wcześniej nigdy na nim nie grał. Pytany dlaczego, odpowiada: ” Bardzo, bardzo ekskluzywne członkowstwo. Mogą tam grać tylko czlonkowie klubu i ich goście!”

Oprócz tego, że turniej rozgrywany jest na wspaniałym polu, ma też naprawdę niezwykłe trofeum. Jest to kwadratowa tablica, umieszczona na symbolicznym moście. Na tablicy znajdują się wygrawerowane koreańskim alfabetem imiona wszystkich zawodników. Kiedy już wyłoniony będzie zwycięzca turnieju, jego nazwisko zaakcentowane zostanie warstwą złota.

W rozgrywanym w ubiegłym tygodniu, w Malezji turnieju CIMB Classic, aż czterema uderzeniami zwyciężył „kolorowy ptak” amerykańskiego golfa- Pat Perez (-24). 41- letni Amerykanin o ciętym języku i meksykańskich korzeniach, zdobył tym samym swoje trzecie zwycięstwo w PGA Tour, ponad 11 miesięcy od ostatniej wygranej, w listopadowym Mayakoba Classic.

Większość sezonu 2015-2016 stracił on na rehabilitacji, po operacji barku, spowodowanej poważną kontuzją, która niemalże storpedowała jego karierę golfową.

Drugi był, wracający do formy Keegan Bradley (-20), który grał świetnie, jednak nie miał wielkich szans z tak nokautująco puttującym Perezem.

Na trzecim miejscu, udowadniając, że zwycięstwo w Tour Championship nie było przypadkowe, znalazł się dobrze nam znany Xander Schauffele (-17), rozpoczynający rundę finałową z drugiej pozycji. Xander lekko się później pogubił i dzięki czterem „bogdanom” spadł na pozycję T3, dzieloną z Koreańczykiem Kang Sung-hoon.

Justin Thomas, który miał szansę wygrać w Kuala Lumpur po raz trzeci z rzędu, zagrał już bez błysku, wyglądając na mocno zmęczonego, co zaowocowało dopiero 17-stą pozycją: „Ewidentnie jechałem na oparach paliwa. To był dla mnie wspaniały, ale też bardzo długi rok.”

Kto oprócz wymienionych zagra jeszcze w Korei? Wśród faworytów wymieniani są też między innymi:
Tony Finau- który otwierał sezon drugą pozycją w Silverado.
Paul Casey- siedmiokrotnie był w top10, w ostatnich pięciu miesiącach. T7 w CIMB Classic.
Russel Henley- T3 w Tour Championship.
Rafa Cabrera Bello- T10 w Kuala Lumpur, znany z zabójczo dobrego puttingu.
Marc Leishman- miesiąc temu wygrywał BMW Championship.

Zagrają również: Jason Day, Anirban Lahiri, Cameron Smith, Kyle Stanley i cała eskadra świetnych zawodników!

Zapraszamy na fantastyczny turniej, w prawdziwie spektakularnej scenerii!

 

Relacja w Golf Channel Polska:
od czwartku do niedzieli, od 20.30 do 00.30!

 

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin – czwartek i piątek

Jacek Person i Krzysztof Rawa – sobota i niedziela

Tekst: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni