Camilo Villegas. 2017 CIMB Classic. Kuala Lumpur. EPA/FAZRY ISMAIL Dostawca: PAP/EPA.

John Deere Classic.

John Deere Classic rozgrywany jest tuż przed The Open. Z tej okazji, najwyżej sklasyfikowany zawodnik, który nie wywalczył wcześniej prawa do gry w Royal St. Georges, plasując się w najlepszej piątce klasyfikacji, zdobywa jednocześnie przepustkę ostatniej szansy do gry w The Open, gdzie odtransportowany zostanie specjalnie na tę okazję wynajętym odrzutowcem! Jest więc o co walczyć.

John Deere Classic rozgrywany jest od 1971 roku, początkowo pod różnymi szyldami, przyjmując aktualną nazwę dopiero w 1999 roku. Przez pierwsze trzy lata areną zmagań był Crow Valley Country Club, w Davenport, w stanie Iowa. Później turniej przeniósł się do Oakwood Country Club, w mieścinie Coal Valley, w Illinois. Wreszcie, w 2000 roku osiadł na stałe na nowo wybudowanym, zaprojektowanym przez pięciokrotnego, amerykańskiego  zwycięzcę na PGA TOUR – Donalda Alberta Weirbringa – TPC Deere Run, w Silvis, w stanie Illinois.

*

Rekordzistą pola jest Paul Goydos, który w 2010 roku, zagrał tam w pierwszej rundzie 59 (!) uderzeń, nie zwyciężając jednak w turnieju, w którym triumfował wtedy Steve Stricker, dla odmiany ustanawiając rekord turnieju po 72 dołkach.

 

 

W przeciwieństwie do Scottish Open, rozgrywanym na klasycznym polu typu links, John Deere Classic wcale nie prezentuje się jako idealne miejsce przygotowań do The Open. Sześć stref czasowych do ojczyzny golfa i pole dramatycznie odmienne w swoim charakterze do typowego pola The Open, nie brzmi jak idealne połączenie na ostatni szlif przed występem w najstarszym turnieju wielkoszlemowym na naszej planecie.

A jednak, w 2015 roku to wszystko nie przeszkadzało zwycięzcy 144 The Open! Zach Johnson zagrał wówczas swoim zwyczajem na TPC Deere Run, zajmując tam dzieloną trzecią pozycję, teleportował się wprost do kolebki golfa – St. Andrews i w dramatycznych okolicznościach pokonał Louisa Oosthuizena i Marca Leishmana w czterodołkowej dogrywce!

 

 

Wracając do teleportacji. Zapobiegliwi organizatorzy John Deere Classic postanowili dodatkowo zachęcić tych wszystkich, którzy kwalifikują się do The Open, żeby jednak zagrali w ich oddalonym o lata świetlne od Szkocji turnieju. W tym celu, dla wszystkich zainteresowanych podstawiany jest samolot czarterowy, który startuje wieczorem, po zakończeniu turnieju, lądując o poranku w miejscu przeznaczenia – nieopodal pola, na którym organizowany jest Open Championship.

*

W 2005 roku w celu uatrakcyjnienia turnieju, sięgnięto po dodatkowe środki specjalne, zapraszając sensacyjną piętnastolatkę – Michelle Wie, będącą wówczas w tym specyficznych stadium rozwoju swojej dynamicznej kariery golfowej, w którym koniecznie chciała rywalizować z mężczyznami.

 

 

Zabieg ten okazał się całkiem skuteczny i pole nawiedziły wówczas tłumy nowych kibiców. Michelle, w pogoni za marzeniami o przejściu przez cut w męskim profesjonalnym turnieju, zagrała pierwszą rundę na (-1). Po 32 dołkach była (-4) , jednak zaraz potem zagrała doubla i bogeya i snów o potędze w efekcie nie spełniła. Ukończyła zmagania z wynikiem  (-1). Na przejście przez cut zabrakło dwóch uderzeń.

Niezrażona, wystartowała tam ponownie rok później, niestety z dużo gorszym efektem. Tym razem, miała już na koncie przejście przez cut męskiego turnieju zawodowego, które wywalczyła w lokalnej lidze koreańskiej. Chciała to jednak powtórzyć na PGA TOUR. Po zagraniu pierwszej rundy na +6, co dawało jej miejsce w absolutnych dołach klasyfikacji, w drugiej, upalnej rundzie, po zanotowaniu doubla na dołku dziewiątym, wycofała się z powodu … udaru słonecznego.

*

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

W 2017 roku na polu  TPC Deere Run zwyciężał Bryson James Aldrich  Dechambeau. W drodze po swoją pierwszą wygraną PGA TOUR, trafił on w fantastycznej rundzie finałowej, cztery birdie na ostatnich sześciu dołkach!

Ostatni z nich, zagrany z ponad czterech metrów, podziwiać mogliśmy na ostatnim greenie. Dało to Brysonowi rundę 65 i jednopunktową wygraną nad Patrickiem Rodgersem, który wciąż pozostaje bez zwycięstwa PGA TOUR, wygrywając tylko na Korn Ferry Tour w 2015 roku.

 

 

Rok później po raz pierwszy na PGA Tour, na polu TPC Deere Run zwyciężał Michael Kim. Dokonał tego w nie lada stylu, z ośmiopunktową przewagą, po niesamowitych czterech rundach 63-64-64-66. Przystępując do rundy finałowej prowadził aż pięcioma uderzeniami. Szybko, bo na pierwszych trzech dołkach, dołożył do tego trzy birdie. Kim zakończył zmagania z kosmicznym wynikiem 27 uderzeń poniżej par – poprawiając o jedno uderzenie dotychczasowy rekord Steve’a Strickera z 2010 roku.

 

Rok temu, z powodu pandemii turniej nie odbył się. Siłą rzeczy obrońcą tytułu będzie zwycięzca z 2019 roku – Południowoafrykańczyk Dyllan Fritelli, który w swoim pierwszym triumfie na PGA TOUR pokonał najbliższego konkurenta – Russela Henley’a dwoma uderzeniami. Dyllan zagrał w rundzie finałowej 64 uderzenia, przeciwko 61 Russela.

Andrew Landry był trzeci, a Chris Stroud i Collin Morikawa podzielili się miejscem czwartym. Dla Morikawy był to dopiero piaty profesjonalny występ, tydzień po tym jak zajął drugie miejsce T2 podczas 3M Open, gdzie wygrał jego koleżka z ligi uniwersyteckiej – Matthew Wolff. Był to ostatni turniej Collina przed pierwszym zwycięstwem na PGA TOUR, podczas Barracuda Championship.

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób

*

Oprócz Dyllana zagrają również m.in.:

Steve Stricker – który pominie tym samym U.S. Senior Open. Wygrywał on Deere trzy razy z rzędu, w latach 2009-2011.

Zach Johnson – zwycięzca z 2012 roku, zagra w tym turnieju po raz dziewiętnasty.

Zaproszenia od organizatora otrzymali absolwenci lokalnych uniwersytetów – Michael Feagles (University of Illinois), David Perkins (Illinois State), Alex Schaake (University of Iowa), Tripp Kinney (Iowa State)

Najwyżej sklasyfikowani zawodnicy w rankingu FedExCup, występujący w tym roku na TPC Deere Run to: Daniel Berger, Sungjae Im, Si Woo Kim, Brian Harman, Kevin Na, Russell Henley, Hudson Swafford i Aaron Wise.

Pojawią się też: Camilo Villegas, Kramer Hickok, Cameron Champ, Hank Lebioda, Sebastián Muñoz, Jhonattan Vegas, Tom Lewis, Kevin Na, Jason Dufner, Brian Harman, Rafa Cabrera Bello, K.J. Choi, Richy Werenski, Aaron Baddeley.

 

Czwartek i piatek:

abrdn Scottish Open                   R1 i R2        19:00–22:00 – RELIVE

John Deere Classic                   R1 i R2       22:00–00:00 – LIVE

Sobota i niedziela:

abrdn Scottish Open                   R3 i R4        14:30–18:30 – LIVE

John Deere Classic                    R3 i R4       21:00–00:00 – LIVE

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni