Lucas Glover. 2020 US Open at Winged Foot Golf Club. September 2020. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

John Deere Classic

Zapraszamy na John Deere Classic, turniej z ogromnymi tradycjami, rozgrywany od 1971 roku. 

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Horizon Irish Open – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 21:30

PGA TOUR: John Deere Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 21:30 – 0:00

Sobota i niedziela:

Horizon Irish Open – runda 3 (LIVE) 14:00 – 18:30

John Deere Classic – runda 3 (LIVE) 21:00 – 0:00

 

 

John Deere Classic rozgrywany początkowo pod różnymi szyldami, przyjął aktualną nazwę dopiero w 1999 roku. Przez pierwsze trzy lata areną zmagań był Crow Valley Country Club, w Davenport, w stanie Iowa. Później akcja przeniosła się do Oakwood Country Club, w mieścinie Coal Valley, w Illinois. Wreszcie, w 2000 roku osiadł na stałe na nowo wybudowanym, zaprojektowanym przez pięciokrotnego, amerykańskiego  zwycięzcę na PGA TOUR – Donalda Alberta Weirbringa – TPC Deere Run, w Silvis, w stanie Illinois.

 

 

Obrońcą tytułu będzie mistrz US Open z 2009 roku – Lucas Glover, który po dziesięciu latach od poprzedniej wygranej, zdobytej podczas Wells Fargo Championship, sięgnął po czwarte trofeum PGA TOUR. Drugim miejscem, z dwoma uderzeniami straty, podzielili się Ryan Moore i Kevin Na.

golfchannel.pl/?news=lucas

 

 

W tym roku zagrają oprócz niego m.in.: Jason Day, Jason Dufner, Tommy Gainey, Webb Simpson, Adam Hadwin, Sahith Theegala,

 

Denny McCarthy, Scott Stallings, Christiaan Bezuidenhout, Kevin Streelman, Zach Johnson,

 

 

Nate Lashley, Adam Svensson, Aaron Baddeley, Sangmoon Bae, Cameron Champ, Kevin Chappell.

 

 

Wystąpi również Morgan Hoffmann, który zastąpi kontuzjowanego Steve’a Strickera.

golfchannel.pl/?news=runda-zycia

 

 

Rekordzistą pola jest Paul Goydos, który w 2010 roku, zagrał tam w pierwszej rundzie 59 (!) uderzeń, nie zwyciężając jednak w turnieju, w którym triumfował wtedy Steve Stricker, dla odmiany ustanawiając rekord turnieju po 72 dołkach.

 

 

W przeciwieństwie do Scottish Open, rozgrywanym na klasycznym polu typu links, John Deere Classic wcale nie prezentuje się jako idealne miejsce przygotowań do The Open, który to turniej rusza w tym roku dwa tygodnie po John Deere Classic. Sześć stref czasowych do ojczyzny golfa i pole dramatycznie odmienne w swoim charakterze do typowego pola The Open, w tym roku rozgrywanego na uświęconym Old Course w St. Andrews, nie brzmi jak idealne połączenie na ostatnie szlify przed występem w najstarszym turnieju wielkoszlemowym na naszej planecie.

A jednak, w 2015 roku to wszystko nie przeszkadzało zwycięzcy 144 The Open. Zach Johnson zagrał wówczas swoim zwyczajem na TPC Deere Run, zajmując tam dzieloną trzecią pozycję, teleportował się wprost do kolebki golfa – St. Andrews i w dramatycznych okolicznościach pokonał Louisa Oosthuizena i Marca Leishmana w czterodołkowej dogrywce!

 

 

Kiedy The Open odbywał się w kolejnym tygodniu, zapobiegliwi organizatorzy John Deere Classic zachęcali  tych wszystkich, którzy kwalifikują się do The Open, żeby zagrali w ich oddalonym o lata świetlne turnieju. W tym celu dla wszystkich zainteresowanych podstawiany był zwykle samolot czarterowy, który startował  wieczorem, po zakończeniu turnieju, lądując o poranku w miejscu przeznaczenia – nieopodal pola, na którym organizowany był The Open.

 

 

W 2005 roku w celu uatrakcyjnienia turnieju, sięgnięto po dodatkowe środki specjalne, zapraszając sensacyjną piętnastolatkę – Michelle Wie, będącą wówczas w tym specyficznych stadium rozwoju swojej dynamicznej kariery golfowej, w którym koniecznie chciała rywalizować z mężczyznami.

 

 

Zabieg ten okazał się całkiem skuteczny i pole nawiedziły wówczas tłumy nowych kibiców. Michelle, w pogoni za marzeniami o przejściu przez cut w męskim profesjonalnym turnieju, zagrała pierwszą rundę na (-1). Po 32 dołkach była (-4) , jednak zaraz potem zagrała doubla i bogeya i snów o potędze w efekcie nie spełniła. Ukończyła zmagania z wynikiem  (-1). Na przejście przez cut zabrakło dwóch uderzeń.

Niezrażona, wystartowała tam ponownie rok później, niestety z dużo gorszym efektem. Tym razem, miała już na koncie przejście przez cut męskiego turnieju zawodowego, które wywalczyła w lokalnej lidze koreańskiej. Chciała to jednak powtórzyć na PGA TOUR. Po zagraniu pierwszej rundy na +6, co dawało jej miejsce w absolutnych dołach klasyfikacji, w drugiej, upalnej rundzie, po zanotowaniu doubla na dołku dziewiątym, wycofała się z powodu … udaru słonecznego.

 

 

W 2017 roku na polu  TPC Deere Run zwyciężał Bryson James Aldrich  Dechambeau. W drodze po swoją pierwszą wygraną PGA TOUR, trafił on w fantastycznej rundzie finałowej, cztery birdie na ostatnich sześciu dołkach. Ostatni z nich, zagrany z ponad czterech metrów, podziwiać mogliśmy na ostatnim greenie. Dało to Brysonowi rundę 65 i jednopunktową wygraną nad Patrickiem Rodgersem, który wciąż pozostaje bez zwycięstwa PGA TOUR, wygrywając tylko na Korn Ferry Tour w 2015 roku.

 

 

W 2018 roku po raz pierwszy na PGA Tour, na polu TPC Deere Run zwyciężał Michael Kim. Dokonał tego w nie lada stylu, z ośmiopunktową przewagą, po niesamowitych czterech rundach 63-64-64-66. Przystępując do finału prowadził aż pięcioma uderzeniami. Szybko, bo na pierwszych trzech dołkach, dołożył do tego trzy birdie. Kim zakończył zmagania z kosmicznym wynikiem 27 uderzeń poniżej par – poprawiając o jedno uderzenie dotychczasowy rekord Steve’a Strickera z 2010 roku.

 

 

Rok później najlepszy okazał się Południowoafrykańczyk Dyllan Fritelli, który w swoim pierwszym triumfie na PGA TOUR pokonał najbliższego konkurenta – Russela Henley’a dwoma uderzeniami. Dyllan zagrał w rundzie finałowej 64 uderzenia, przeciwko 61 Russela. W 2020 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa.

 

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Horizon Irish Open – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 21:30

PGA TOUR: John Deere Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 21:30 – 0:00

Sobota i niedziela:

Horizon Irish Open – runda 3 (LIVE) 14:00 – 18:30

John Deere Classic – runda 3 (LIVE) 21:00 – 0:00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni