Jason Day i David Feherty – wywiad niezwykły!

Jason Day urodził się 12 listopada 1987 roku, w prawdziwej australijskiej głuszy, w mikro mieścinie Beaudesert, w stanie Queensland. W jego oraz jego dwóch sióstr żyłach płynie bardzo egzotyczna mieszanka krwi: australijskiej, filipińskiej i irlandzkiej. Tata był Australijczykiem z irlandzkimi korzeniami, a mama urodziła się na Filipinach.

Pierwszym kijem golfowym małego Jasona była zardzewiała trójka wood, którą ojciec znalazł na wysypisku śmieci. Było to miejsce regularnie odwiedzane przez mającą problemy z wiązaniem końca z końcem farmerską rodzinę.

Mimo wszechobecnej biedy tata Jasona, najwyraźniej wyczuwając drzemiący w nim potencjał zapisał go w wieku sześciu lat do Beaudesert Golf Club. Mały Jason spędzał tam wszystkie wolne chwile, oddając się bez reszty codziennemu treningowi i grze na sześciu limitowanych dla juniorów dołkach.

Po dwóch latach cała rodzina przeniosła się do Rockhampton, gdzie ośmioletni Jason zaczął siać prawdziwe spustoszenie w lokalnych turniejach, wygrywając je seryjnie. Po śmierci ojca, w wieku dwunastu lat Jason zszedł na bardzo złą drogę regularnie upijając się, wdając w bójki i imprezując bez opamiętania. Po wielu latach Jason wyznał, że będący alkoholikiem ojciec tłukł go regularnie bez żadnych powodów, zwłaszcza kiedy był pijany.

Przerażona zachowaniem syna po śmierci ojca, zmuszona do drastycznych decyzji mama zastawiła ich dom, a za uzyskane pieniądze wysłała Jasona do bardzo elitarnej Kooralbyn International School, w której kilka lat wcześniej uczył się też Adam Scott. Szkoła posiadała przylegające do niej pole golfowe i była idealnym miejscem do nauki i treningu.

Okazało się, że decyzja mamy był słuszna i prawdopodobnie uratowała staczającego się Jasona, który rozumiejąc skalę wyrzeczeń rodziny poświęcił się nauce i grze w golfa. Zainspirowany znalezioną tam biografią Tigera Woodsa, trenował po 32 godziny tygodniowo!

Poznał tam też Colina Swattona, instruktora golfa w Kooralbyn, który później tak naprawdę został jego przybranym ojcem. Colin odmienił jego życie na zawsze, stając się mentorem, trenerem, doradcą i najlepszym przyjacielem.

Ich pierwsze spotkanie nie zapowiadało jednak niczego dobrego. Kiedy Colin zaproponował Jasonowi wspólny trening krótkiej gry z trenowaną przez niego grupą juniorów Jason w niezbyt miły sposób odpowiedział, że woli zagrać na polu pitch&putt. Kiedy po kilku godzinach wszystko przemyślał, wrócił jednak i przeprosił za swoje zachowanie. Wkrótce Colin i Jason stali się nierozłączni.

W 2000 roku, Colin przeniósł się do nowego miejsca pracy w Hills International College, zabierając oczywiście ze sobą również J.D, któremu również pomagał tam finansowo. Pod czujnym okiem swojego mentora Jason stał się jednym z najlepszych juniorów na świecie!

W 2004 roku wygrał Australian Boys Amateur i Callaway World Junior Championship w USA, stając się również  członkiem Australijskiej Drużyny Narodowej. Od 2006 roku Colin do i tak sporej liczby poprzednich obowiązków dorzucił jeszcze funkcję caddy’ego. Duet doskonały wyruszył na podbój świata.

W tym samym roku, w lipcu J.D przeszedł na zawodowstwo, podpisując z miejsca lukratywne kontrakty sponsorskie. Dzięki zaproszeniom sponsorów od razu zaczął grać w PGA TOUR, przechodząc przez cut w pięciu z pierwszych sześciu turniejów.

Bez problemu zakwalifikował się do finałowego etapu PGA TOUR Q-School, gdzie jednak zabrakło mu aż 15 uderzeń do wymarzonego awansu. Posiadając częściowe prawa gry w Nationwide Tour w 2007 roku już w lipcu wygrał tam swój pierwszy turniej- Legend Financial Group Classic. Ukończył sezon na piątej pozycji, co dało mu wreszcie pełną kartę PGA TOUR na kolejny sezon.

W sumie J.D może już pochwalić się między innymi: pozycją numer jeden w rankingu światowym, 14 wygranymi turniejami zawodowymi, w tym jednym zwycięstwem w turnieju WGC i jednym w turnieju wielkoszlemowym!

***

Już w poniedziałek obejrzymy niezwykły wywiad z Jasonem!

W bardzo emocjonalnym wywiadzie przeprowadzonym w ubiegłym roku, David Feherty rozmawia z Jasonem o ojcu nadużywającym alkoholu, używkach w młodym wieku, niedoszłej rezygnacji z golfa tuż przed Masters 2010, relacjach ze swoim caddym oraz rodzinie.

 

Premiera w poniedziałek o godzinie 22.00

 

Pozycja obowiązkowa!

 

 

Napisała: Katarzynka

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni