Zapraszamy na Irish Open i Corales Puntacana Championship

W tym tygodniu przenosimy się do Irlandii gdzie w turnieju European Tour występować będzie Adrian Meronk. Będziemy też na Dominikanie, gdzie tytułu bronić będzie gwiazda Ryder Cup i mistrz US Open – Graeme McDowell.

 

Adrian Meronk zaczyna w czwartek kolejny występ w pierwszej europejskiej lidze zawodowego golfa. Tym razem będzie to Dubai Duty Free Irish Open, który rozegrany zostanie w Galgorm Castle Golf Club.

Livescoring TUTAJ

#GoMeronk! 

 

https://twitter.com/AdrianMeronk/status/1308858399048818691?s=20

 

Najlepszy polski golfista rywalizację w Irlandii Północnej rozpocznie o godzinie 9.30 czasu polskiego, a towarzyszyć mu będzie Francuz Damien Perrier oraz Szwed Rikard Karlberg. Wśród topowych graczy na liście startowej są takie nazwiska, jak Shane Lowry czy Padraig Harrington. Zagra też zwycięzca Andalucia Masters John Catlin oraz Garrick Higgo, który triumfował niedawno w Open de Portugal. Wystąpią również m.in.: Alejandro CAÑIZARES, Francesco LAPORTA, Robert Rock, Oliver Fisher, Julian Suri, Lucas BJERREGAARD, Justin Harding, Joost Luiten, Marc Warren, Marcus Armitage, Søren KJELDSEN, George COETZEE, Nicolas Colsaerts, Aandrea Pavan, Shubhankar SHARMA, czy Edoardo Molinari.

 

 

Irish Open pierwszy raz został rozegrany w 1927 roku. Odbywał się corocznie do 1950 roku, z wyjątkiem czasów II Wojny Światowej. Rozgrano go jeszcze w 1953 roku, a dalej nastąpiła wieloletnia przerwa. Zawody wznowiono w 1975 roku. Pierwotnie tegoroczny turniej miał odbyć się między pod koniec maja w Mount Juliet Estate w Kilkenny i miał być częścią lukratywnego Rolex Series, ale pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany kalendarza rozgrywek i utraty statusu Rolex Series.

 

 

Zaprojektowane przez Simona Gidmana pole Galgorm Castle, wchodzące w skład Galgorm Spa & Golf Resort, pierwszy raz będzie gospodarzem tego eventu. Wcześniej wielokrotnie było areną Northern Ireland Open z cyklu Challenge Tour. W ubiegłym roku na tym polu oraz na Massereene Golf Club odbywał się ISPS Handa World Invitational Men, z udziałem Adriana Meronka oraz Mateusza Gradeckiego. Polakom nie udało się wtedy przejść cut.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1308324536794918912?s=20

 

Irish Open cieszy się niezwykłą popularnością wśród kibiców. Edycja 2010 rozgrywana w Killarney Golf & Fishing Club zgromadziła przeszło 85 tysięcy widzów w ciągu czterech dni, ustępując jedynie BMW PGA Championship. W 2012 roku zawody na Royal Portrush Golf Club miały rekordową frekwencję – 112 tysięcy osób w ciągu czterech dni, 131 tysięcy w ciągu sześciu dni. To był jedyny przypadek, kiedy bilety na wszystkie cztery dni turnieju z cyklu European Tour, zostały wyprzedane przed rozpoczęciem gry. Była to również najwyższa frekwencja kiedykolwiek zarejestrowana podczas European Tour.

 

 

Od 2014 roku, z wyjątkiem 2016 r, Irish Open to również jedna z serii kwalifikacyjnych do Open Championship. Awans mogą wywalczyć trzej gracze, którzy wcześniej tam się nie zakwalifikowali, a irlandzkie zawody zakończą w pierwszej dziesiątce.

Triumfatorem Dubai Duty Free Irish Open 2019 był Hiszpan Jon Rahm, który wykręcając w niedzielę rundę 62 na Lahinch Old Course wyprzedził dwoma uderzeniami Austriaka Bernda Wiesbergera i Anglika Andy Sullivana.

 

 

***

 

Również od czwartku przenosimy się na Dominikanę, na rozgrywany po raz trzeci w kalendarzu PGA TOUR – Corales Puntacana Resort & Club Championship!

Turniej odbył się po raz pierwszy w 2016 roku i przez pierwsze dwie edycje należał do cyklu Web.com Tour. Dwa lata temu był już częścią rozgrywek PGA TOUR, jednak był wtedy tzw. turniejem alternatywnym, ponieważ w tym samym czasie trwał też turniej o jeszcze większym ciężarze gatunkowym, w tym wypadku WGC Matchplay Champioship.

W tym roku zwycięzca z Dominikany otrzyma już pełną pulę punktów rankingowych FedExCup, nie tak jak poprzednio – 300, lecz 500, jak w typowym turnieju PGA TOUR.

Ubiegłoroczna edycja stwarzała wielką szansę dla 132 zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do WGC – Dell Technologies Match Play. Na triumfatora, oprócz punktów FedExCup, czekało pełne członkostwo PGA TOUR w 2020-21 roku oraz zaproszenie na THE PLAYERS i PGA Championship! Te przywileje przypadły Mistrzowi US Open z 2010 roku i czterokrotnemu reprezentantowi drużyny europejskiej Ryder CupGraeme McDowellowi, z Irlandii Północnej.

 

 

G-Mac początkowo męczył się w turnieju, notując 73 uderzenia w rundzie pierwszej. Później jego putter zaczął bardzo dobrze z nim współpracować, kiedy w sobotę zakończył dzień z 20 puttami,a kolejne rundy 64-64 i 69 przyniosły mu jednopunktową wygraną, przed Kanadyjczykiem Mackenzie Hughesem i Amerykaninem – Chrisem Stroud. Był to jego czwarty triumf PGA TOUR, pierwszy od 2015 roku, wywalczony podczas OHL Classic at Mayakoba.

 

 

Corales Golf Club to dzieło słynnego projektanta Toma Fazio. To spektakularne, otwarte w 2010 roku pole, podobnie jak np. pole Copperhead, znane z rozgrywanego rok temu tydzień wcześniej – Valspar Championship, również posiada słynny ciąg trzech piekielnie trudnych dołków. Copperhead ma swój “The Snake Pit”, a Corales oferuje śmiałkom: “The Devil’s Elbow”! Na Łokieć Szatana składają się dołki: 16 – par-4, 17- par-3 i 18 – par-4. Oczywiście nie są one łatwe! Podczas turnieju Web.com w 2017 roku, średni wynik na tej trójcy wynosił +0.247!

W tym tygodniu, oprócz obrońcy tytułu zagrają m.in.: Henrik Stenson, Patton Kizzire, Branden Grace, Kiradech Aphibarnrat, Bill Haas, Kurt Kitayama, Doug Ghim, Kyle Stanley, Matt Every, Alex Cejka, Emiliano Grillo, Carlos Franco, Aaron Baddeley, Thomas Detry, Sangmoon Bae, Tommy Gainey, 18-latek – Akshay Bhatia, czy trzej byli mistrzowie – Brice Garnett, Nate Lashley i Dominic Bozzelli.

 

 

***

 

Dubai Duty Free Irish Open i Corales Puntacana Resort & Club Championship w Golf Channel Polska 

Komentują w różnych konfiguracjach: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

Czwartek 24.09.2020

DUBAI DUTY FREE IRISH OPEN  R1       18.00-22.00 – RELIVE

Jacek – komentarz

Corales Puntacana Resort & Club Championship  R1       22.00-00.00 – LIVE

Jacek – komentarz

 

Piątek

DUBAI DUTY FREE IRISH OPEN  R2       18.00-22.00 – RELIVE

Jacek – komentarz

Corales Puntacana Resort & Club Championship  R2       22.00-00.00 – LIVE

Jacek & Mateusz- komentarz

 

Sobota

DUBAI DUTY FREE IRISH OPEN R3       14.30-18.00 – LIVE

Jacek – komentarz

Corales Puntacana Resort & Club Championship   R3        21.00-00.00 – LIVE

Jacek & Mateusz – komentarz

 

Niedziela

DUBAI DUTY FREE IRISH OPEN R4       14.30-do rozstrzygnięć  – LIVE

Jacek – komentarz

Corales Puntacana Resort & Club Championship R4       21.00-do rozstrzygnięć – LIVE

Jacek – komentarz

 

Zapraszamy! 

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

Irish Open – źródło Anna Kalinowska/PZG

 

 

 

 

 

 

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni