Gold Medalist Xander Schauffele. USA. Sillver Medalist Rory Sabbatini of Slovakia, Bronze Medalist C T Pan of Chinese Taipei. 2020 Olympic Games at the Kasumigaseki Country Club in Kawagoe, Japan, 01 August 2021. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

XANDER SCHAUFFELE MISTRZEM OLIMPIJSKIM.

Amerykanin Xander Schauffele został mistrzem olimpijskiej w golfie. Srebro turnieju rozegranego na polu Kasumigaseki Golf Club wywalczył pochodzący z RPA, ale startujący pod flagą słowacką, Rory Sabbatini. Brąz, po 7-osobowej dogrywce, zdobył Pan Cheng-tsung z Tajwanu. Adrian Meronk zajął 51. miejsce.

Debiutujący w igrzyskach reprezentant Polski podzielił tę pozycję z Marcem Leishmanem z Australii. Po rundach na 72, 71, 69 uderzeń, w finale wykonał ich 70, finiszując z wynikiem -2.

 

WIĘCEJ O STARCIE ADRIANA NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH: 

golfchannel.pl/?news=raport-olimpijski

golfchannel.pl/?news=meronk-wywiad-z-tokio

 

Finałowy dzień to była długa gra emocji i prawdziwie międzynarodowa, a wręcz raczej międzykontynentalna, do samego końca. 

Po tym, jak swoją rundę zakończył Sabbatini, który na przejście pola potrzebował rekordowych 61 uderzeń, co przesunęło go do czołówki klasyfikacji, zaczęły się częstsze zmiany na potencjalnych pozycjach medalowych.

Schauffele, który objął prowadzenie po drugiej rundzie, po tee shocie na 14 dołku zaliczył swój pierwszy poważny błąd, który kosztował go konieczność dropowania piłki i zagrania z zarośli. Kolejna wpadka w jego rewelacyjnej grze to strzał na siedemnastce z tee do bunkra.

Mimo zwrotów akcji, ostatecznie triumfował Schauffele nad Sabattinim, choć zaledwie jednym uderzeniem. 27-latek z San Diego z czterema triumfami PGA Tour na koncie, wykonał w niedzielnym finale 67 uderzeń i zakończył rywalizację z wynikiem 18 uderzeń poniżej par.

Olimpijskie srebro wywalczył Sabbatini, z ostatecznym wynikiem -17 po rundach 69, 67, 70 i 61. Choć przyjęcie słowackiego obywatelstwa pod koniec 2018 roku budziło kontrowersje i wiązane było ze zwiększeniem szans na udział w igrzyskach, to urodzony w Durbanie sześciokrotny zwycięzca zawodów PGA Tour, jeszcze przed startem w IO podkreślał w wywiadach, że reprezentowanie przez niego Słowacji to próba promocji golfa w tym europejskim kraju, ojczyźnie jego żony.

Po czterech dniach siedmiu graczy skończyło ostatnią rundę z -15 na karcie: rankingowy nr 3 Collin Morikawa z USA, Chilijczyk Mito Pereira, Kolumbijczyk Sebastian Munoz, Irlandczyk Rory McIlroy, Brytyjczyk Paul Casey, Pan Cheng-tsung i Japończyk Hideki Matsuyama. 

Potrzebna była zatem zupełnie wyjątkowa, siedmioosobowa dogrywka. Zaczęła się na 18 dołku, po którym wyeliminowani zostali Casey i Matsuyama. Po dalszej batalii na dziesiątce odpadł Munoz. Po jedenastym wiadomo było, że o cenny krążek powalczą już tylko Morikawa z CT Panem. Ostatecznie olimpijski brąz wywalczył 29-letni Tajwańczyk.

To, czym zapisze się turniej golfowy mężczyzn Igrzysk XXXII Olimpiady w historii, to na pewno jego prawdziwie międzynarodowy charakter, perfekcyjnie przygotowane pole golfowe, o niezwykle szybkich i trudnych greenach, walka całej stawki doskonałych graczy o medale. Dla nas przede wszystkim wprowadzeniem przez Adriana Meronka polskiego golfa na olimpijskie areny!

Podsumowanie igrzysk okiem krajowego teamu – wkrótce. Teraz pora na turniej kobiet, który rozpoczyna się już w czwartek.

 

Wyniki TUTAJ

Źródło: PZG / Anna Kalunowska

Zredagowała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni