Brooks Koepka&Rickie Fowler. Fot. PAP

The Honda Classic

Zapraszamy na The Honda Classic, turniej rozgrywany na słynnym, przeprojektowanym przez Jacka Nicklausa – Champion Course, będącym częścią PGA National Golf Club. 

 

TRANSMISJE codziennie od 20:00 do północy.

 

Areną zmagań jest słynny Champion Course, zlokalizowany w PGA National Golf Club. Ten istny moloch posiada w sumie aż pięć 18 – dołkowych pól!

Champion Course to jeden z najtrudniejszych przystanków PGA TOUR, z mnogością strategicznie rozlokowanych przeszkód wodnych.

https://twitter.com/TheHondaClassic/status/1496538563005014016?s=20&t=YlR1TMUKk9ptgxqeP_-Ydw

W 2016 i 2017 roku zatopiono w nich 590 piłek, co dało drugą pozycję w rankingu utopionych piłek w całej lidze i poważnie zasiliło budżet lokalnych nurków.

W 2017 roku Champion Course klasyfikowany był na dwunastym miejscu najtrudniejszych pól na PGA TOUR, z wyłączeniem turniejów wielkoszlemowych. Natomiast trzy lata wcześniej pole zajęło wyśrubowaną drugą pozycję w tej klasyfikacji.

Szczególnie złą sławą cieszy się  Bear Trap. To postrach budzący ciąg trzech niezwykle trudnych dołków: 15, 16 i 17, nazwany tak na cześć Jacka Nicklausa, który przeprojektował i przebudował pole w 2002 roku. Od ponad dekady Bear Trap klasyfikowany jest jako trzeci najtrudniejszy ciąg trzech dołków na PGA TOUR.

Obrońcą tytułu będzie Australijczyk Matt Jones, który miał swoją pierwszą szansę na zwycięstwo na PGA National w 2008 roku, w swoim debiutanckim sezonie PGA TOUR. W finale prowadził wówczas razem z Lukiem Donaldem, jednak jak to często w tym miejscu bywa, nadzieje utonęły wraz z utopioną piłką na Bear Trap. Matt finiszował wówczas na czwartym miejscu, trzy uderzenia za Erniem Elsem. Trzynaście lat później Matt wygrał w popisowym stylu – pięć uderzeń przewagi przed najbliższym konkurentem – Brandonem Hagy.

golfchannel.pl/?news=mr-jones-mr-harding

 

W 2020 roku wygrywał Koreańczyk Sungjae Im. Starując wcześniej w 49 turniejach PGA TOUR, aż dziesięć razy był w najlepszej dziesiątce. Genialna finałowa runda 66 dała mu jednopunktową przewagę nad Kanadyjczykiem Mackenzie Hughesem, który w piątek ledwo przeszedł przez cut, a w niedzielę wyrównał najlepszy wynik dnia. Dwa uderzenia straty do zwycięzcy miał lider po 54 dołkach – Tommy Fleetwood, który w pogoni za pierwszą amerykańską wygraną, spektakularnie utopił piłkę tuż obok osiemnastego greenu.

Rok wcześniej triumfował Keith Mitchell, nawet pomimo świetnej gry w końcówce Rickiego Fowlera i Brooksa Koepki, którzy zanotowali dwa uderzenia poniżej par, na ostatnich trzech dołkach. Trafił on niesamowity birdie na osiemnastce, z ponad czterech metrów, co dało mu jednopunktową wygraną nad Rickiem i Brooksem. Był on współliderem po 36 dołkach, a przed rundą finałową zajmował dzielone drugie miejsce. Jako profesjonalista wygrał wcześniej tylko raz, w 2014 roku, zaraz po przejściu na zawodowstwo, w lokalnym turnieju mini-tour, w Karolinie Północnej.

Top 50 rankingu OWGR z ubiegłego tygodnia

 • 13. Louis Oosthuizen
 • 15. Brooks Koepka
 • 20. Daniel Berger
 • 21. Billy Horschel
 • 24. Sungjae Im
 • 26. Patrick Reed
 • 32. Joaquin Niemann
 • 34. Matthew Wolff
 • 40. Lee Westwood
 • 43. Tommy Fleetwood
 • 49. Shane Lowry
 • 50. Lucas Herbert

W turnieju zagrają również m.in.: Kiradech Aphibarnrat, Christiaan Bezuidenhout, Stewart Cink, Luke Donald,  Jason Dufner, Rickie Fowler, Dylan Frittelli, Brian Gay, Bill Haas, Garrick Higgo, Harry Higgs, Nicolai Hojgaard, Charles Howell III, Zach Johnson, Chase Koepka, Ryan Palmer, C.T. Pan, Rory Sabbatini, Brendan Steele, Henrik Stenson, Sepp Straka, Brendon Todd, Jhonattan Vegas, Camilo Villegas, Jimmy Walker, Nick Watney, Richy Werenski, Lee Westwood, Danny Willett, Aaron Wise, Gary Woodland, Cameron Young i Hank Lebioda. 

 

The Honda Classic w Golf Channel Polska:

TRANSMISJE od czwartku do niedzieli, od 20:00 do północy.

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni