Hogan

Ben Hogan to jedna z największych legend golfa. Miał wielki wpływ na rozwój swingu golfowego, wygrał 64 turnieje PGA TOUR i dziewięć wielkoszlemowych. 

Jego kariery nie zatrzymała ani służba w czasie II wojny światowej, ani bardzo poważny wypadek samochodowy, w którym kierowany przez niego nowiutki, czarny Cadillac czołowo zderzył się z autobusem.

Wypadek miał miejsce 2 lutego 1949 roku. 36 – latek cudem przeżył kolizję, w trakcie, której rzucił się na fotel pasażera, na którym siedziała jego żona Valerie i osłonił ją swoim ciałem, czym uratował nie tylko ją, ale również siebie. Miejsce kierowcy zostało zmiażdżone przez kolumnę kierownicy.

Żona prawie nie ucierpiała w wypadku, a Ben ledwo uszedł śmierci – doznał podwójnego złamania miednicy, obojczyków, rąk, nóg, żeber, miał liczne, bardzo groźne zakrzepy krwi i był w stanie krytycznym. Lekarze w szpitalu diagnozowali, że jeśli uda mu się przeżyć,  to nie będzie mógł chodzić. Ben był innego zdania, od początku twierdząc, że wróci do golfa. Po 59 dniach opuścił szpital, wracając do Fort Worth pociągiem. W listopadzie 1949 roku, wówczas posiadacz trzech trofeów Wielkiego Szlema na koncie, wznowił aktywność golfową. Pierwszy turniej PGA Tour rozegrał w 1950 roku, gdzie przegrał w dogrywce z Samem Sneadem!

Po czterech latach od wypadku, przyszedł rok 1953, kiedy to Hogan wygrał 5 z 6 turniejów w których startował, w tym pierwsze 3 turnieje Wielkiego Szlema. Niektórzy spekulują ze wygrałby wszystkie cztery gdyby rozgrywany wtedy PGA Championship, nie kolidował z terminem British Open Championship, w którym Hogan startował i wygrał. Po powrocie z Carnoustie witany był na ulicach Nowego Jorku przez tłumy fanów.

Aż do 2000 roku żaden inny gracz w historii nie wygrał trzech turniejów Major w jednym roku, a tym, który poszedł w jego ślady był oczywiście Tiger Woods.

 

Zapraszamy na film biograficzny o ikonie golfa

 

PREMIERA części pierwszej w poniedziałek, 11 kwietnia, o 19.30.

PREMIERA części drugiej w środę, 27 kwietnia, o 20.00

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni