Adrian Meronk. Hero Cup. Abu Dhabi Golf Club. Fot. Stuart Beck

Hero Cup

Od piątku do niedzieli pasjonować będziemy się Hero Cup – nowymi rozgrywkami, wzorowanymi na Ryder Cup. Zagra tam również Adrian Meronk – aktualnie drugi zawodnik na DP World Tour!

 

LIVESCORING

PODSUMOWANIE

SOBOTA

Francesco Molinari i Nicolai Højgaard doskonale się rozumieli i wygrali oba sobotnie mecze, pomagając Europie kontynentalnej w uzyskaniu rezultatu 8,5-6,5 nad Wielką Brytanią i Irlandią przed zapowiadającym się ekscytująco finałem Hero Cup.

Połączenie młodości i doświadczenia opłaciło się Europie kontynentalnej, kiedy 40-letni kapitan Molinari i 21-letni Højgaard pokonali Matta Wallace’a i Calluma Shinkwina 3&1 w porannej sesji, a po południu rozpracowali bez zająknięcia Ewena Fergusona i Richarda Mansella 2&1.

Podopieczni Molinariego schodzili z porannej sesji z jednopunktową przewagą. Zdobyli ją już w piątkowych rozgrywkach, a w sobotniej pierwszej sesji obie drużyny wywalczyły po 2,5 punktu. Popołudnie należało jednak do Europy kontynentalnej, która wygrała trzy z pięciu meczów, a GB&I pozostałe dwa.

Molinari i Højgaard nigdy nie pozostali w tyle, odnosząc bezproblemowe zwycięstwa, przedłużając swoją passę bez porażki w rozgrywkach. Włoch był pełen uznania dla swojego partnera, mówiąc: „Jestem pod wielkim wrażeniem. Wspaniale było z nim grać. Świetnie się bawiliśmy. Świetne podejście. Tak, nie mógłbym być szczęśliwszy”.

Bliscy przyjaciele Wallace i Shinkwin w końcu zdobyli wyczekiwany punkt, pokonując Antoine’a Roznera i Adriana Meronka 2&1 w meczu drugim, zanim kapitan GB&I, Tommy Fleetwood i Jordan Smith, pokonali Thomasa Pietersa i Alexa Norena tym samym wynikiem, by na krótko podarować remis drużynie w klasyfikacji generalnej.

Wallace powiedział: „To takie miłe i robienie tego razem z moim kumplem było naprawdę dobre”.

Kapitan Fleetwood tak relacjonował swoje wrażenia: „Wspaniale jest, gdy te soki płyną, koledzy z drużyny patrzą, kibicują nam. Ogólnie rzecz biorąc, znowu graliśmy dzisiaj naprawdę dobrze”.

Ale Europa kontynentalna wygrała każdy z dwóch ostatnich meczów, zwiększając przewagę do dwóch punktów.

Sepp Straka i Thomas Detry pokonali Shane’a Lowry’ego i Tyrrella Hattona jednym dołkiem dzięki bardzo długiemu puttowi Detry’ego na siedemnastce, zanim Victor Perez i Guido Migliozzi pokonali Séamusa Powera i Roberta MacIntyre’a.

Adrian Meronk wciąż bez punktu. To może być dla niego lekko frustrujące, ponieważ nie grał źle, jednak putty po prostu nie chciały wpadać.

Polak grał dzisiaj obie sesje z Francuzem Antoinem Roznerem. Polsko – francuska para zaczęła bardzo obiecująco, prowadząc trzema dołkami po pięciu. Po trzynastce przewaga została zneutralizowana i mieliśmy remis aż do ostatniego dołka, na którym Jordan Smith i Bob Macintyre zwyciężyli trafiając birdie.

W meczu z Wallacem i Shinkwinem sytuacja wyglądała zupełnie inaczej i polsko-francuska para nie wyszła na prowadzenie ani razu, przegrywając na siedemnastce 2&1.

Jutro jest nowy dzień. Przed każdym zawodnikiem kolejne wyzwanie – zwycięstwo w pojedynku singlowym.

 

PIĄTEK

Thomas Pieters i Alex Noren wytrzymali zaciekłą walkę o zwycięstwo  Tommy’ego Fleetwooda i Shane’a Lowry’ego i  ostatecznie wygrali mecz otwarcia Hero Cup 2023, pomagając Europie kontynentalnej otworzyć rozgrywki prowadzeniem 3:2 po piątkowych meczach Four-Ball.

Europa kontynentalna zdominowała pierwszy dzień w Abu Dhabi Golf Club. Pieters i Noren wygrali 1UP, zanim Thomas Detry i Antoine Rozner pokonali Tyrrella Hattona i Jordana Smitha 2UP.

 

Wielka Brytania i Irlandia pokazała pazur w meczu, który najbardziej interesował polskich kibiców, gdy Séamus Power i Robert MacIntyre zapewnili swojej drużynie pierwszy punkt po decydującym zwycięstwie 4&3 nad Seppem Straką i Adrianem Meronkiem w ostatnim meczu dnia.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i na świeżym powietrzu

Wynik tego meczu 4&3 może mógł wskazywać, że duet z Polakiem w składzie nie grał najlepiej, jednak w rzeczywistości wcale tak nie było. To Seamus i Bob grali po prostu rewelacyjnie, uzyskując wynik -10 na piętnastu rozegranych dołkach. Sepp i Adrian zagrali tymczasem -6 i stąd wzięła się ta spora przegrana. Adrian i Sepp trafili po trzy birdie.

Zacięty pojedynek pomiędzy Victorem Perezem i Guido Migliozzim oraz Mattem Wallace’em i Callumem Shinkwinem trwał aż do osiemnastego dołka, a para GB&I wygrała ostatni dołek i zremisowała mecz, zdobywając w ostatniej chwili pół punktu.

W międzyczasie Richard Mansell i Ewen Ferguson zremisowali na ostatnim greenie z Nicolai Højgaardem i Francesco Molinarim, aby uniemożliwić Europie kontynentalnej powiększenie przewagi.

W sobotę odbędą się dwie sesje meczów Foursomes.

 

Zapowiedź 

Nowe wydarzenie w kalendarzu

Hero Cup to nowy turniej drużynowy, debiutujący w grafiku DP World Tour. Francesco Molinari i Tommy Fleetwood, obaj wielokrotni zwycięzcy ligi, pełnią rolę kapitanów drużyn Europy kontynentalnej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Molinari i Fleetwood – bohaterowie Ryder Cup z Le Golf National, ściśle współpracowali z Luke’iem Donaldem, który będzie nadzorował to wydarzenie jako kapitan drużyny europejskiej Ryder Cup w 2023 roku. Rozgrywki mają pomóc w wyborze członków jego drużyny. Rok temu wyniki w rankingu DP World Tour były kluczowym czynnikiem w procesie selekcji zawodników przez Padraiga Harringtona. Teraz zapewne będzie podobnie, jednak kapitan ma tym razem do rozdania aż 6 dzikich kart, które zależą wyłącznie od jego punktu widzenia.

Hero Cup będzie początkiem serii turniejów w Abu Dhabi i pierwszym z czterech kolejnych wydarzeń w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po rozgrywkach drużynowych w tym tygodniu odbędą się dwa turnieje  Rolex Series – Abu Dhabi HSBC Championship i Hero Dubai Desert Classic. Ras Al Khaimah Championship, który planowany jest na początku lutego, zakończy mini cykl turniejowy w tej części świata.

Gwiazdorska obsada

W dwóch dziesięcioosobowych zespołach jest dwóch zwycięzców wielkoszlemowych, czterech różnych zwycięzców Rolex Series i siedemnastu zwycięzców DP World Tour. Każda drużyna ma po jednym graczu, który wygrywał dwukrotnie w ubiegłym roku. W drużynie brytyjskiej to Szkot Ewen Fergusona, mistrz Commercial Bank Qatar Masters i ISPS Handa World Invitational, a w drużynie kontynentalnej to Adrian Meronk – triumfator Horizon Irish Open i ISPS Australian Open!

Molinari, mistrz The Open 2018, może pochwalić się graczami Ryder Cup w swojej drużynie Europy kontynentalnej, z Alexem Norenem i Thomasem Pietersem, który w przyszłym tygodniu będzie bronić tytułu HSBC Abu Dhabi  Championship, wywalczonego na polu Yas Links.

Dołączają do nich Sepp Straka, zwycięzca Bermuda Championship na PGA TOUR, oraz Guido Migliozzi, który zakończył trzyletnie oczekiwanie na zdobycie trzeciego tytułu DP World Tour na Cazoo Open de France we wrześniu. Kontynentalna Europa ma również pierwszego polskiego zwycięzcę DP World Tour, Adriana Meronka, oraz innych dwukrotnych zwycięzców Tour, Victora Pereza i Nicolaia Højgaarda, który zastąpił kontuzjowanego brata bliźniaka – Rasmusa. Belg Thomas Detry ma za sobą mocny start w swoim debiutanckim sezonie PGA TOUR, a Antoine Rozner zapewnił sobie ostatnie miejsce dzięki zdobyciu trzeciego tytułu w lidze, podczas AfrAsia Bank Mauritius Open w grudniu.

Wielka Brytania i Irlandia występuje pod wodzą kapitana Tommy’ego Fleetwooda, który przypieczętował swoje szóste zwycięstwo w DP World Tour, podczas emocjonalnej wygranej w Nedbank Golf Challenge w listopadzie. Będzie mógł on liczyć na inne gwiazdy Ryder Cup, Shane’a Lowry’ego i Tyrrella Hattona. Obok nich są Irlandczyk Séamus Power, który prowadzi w rankingu PGA Tour FedEx Cup, oraz zwycięzcy DP World Tour: Ewen Ferguson, Robert MacIntyre, Callum Shinkwin, Jordan Smith i Matt Wallace. Anglik Richard Mansell uzupełnia skład, po przełomowym roku 2022, w którym zarejestrował sześć miejsc w pierwszej dziesiątce.

Format

Hero Cup trwa trzy dni. Dwie dziesięcioosobowe drużyny podczas dwóch dni zmierzą się w piętnastu meczach parami, a w niedzielę w dziesięciu meczach singlowych. W piątek będzie jedna sesja pojedynków fourball, a w sobotę dwie sesje foursome. Każda z tych sesji to pięć meczów. W każdej z nich weźmie udział wszystkich dwudziestu graczy z obu drużyn. Jeden punkt jest oferowany zwycięzcy każdego meczu, a połowa punktu przyznawana jest każdej drużynie w przypadku remisu. W sumie do zaoferowania jest 25 punktów. Zwycięży więc drużyna, która zdobędzie przynajmniej 13 punktów.

W przeciwieństwie do Ryder Cup, w Hero Cup przewidziane są nagrody pieniężne. 125 000 $ trafia do każdego członka zwycięskiej drużyny i 75 000 $ do każdego przegranego.

Abu Dhabi Golf Club

Abu Dhabi Golf Club to dobrze nam znajoma arena rozgrywek na DP World Tour. Wcześniej przez szesnaście  kolejnych lat od 2006 roku obiekt był gospodarzem Abu Dhabi HSBC Championship. Charakterystyczny budynek klubowy  zaprojektowany został w kształcie sokoła z rozpostartymi skrzydłami. Na 7642-jardowym par 72 National Course znajduje się cztery dołki par 5, z których najkrótszy to zamykająca 562-jardowa osiemnastka, z wodą otaczającą green, która widziała już niejedno i zapewne zapewni emocjonującą końcówkę meczów.

Trzech członków drużyny z Wielkiej Brytanii i Irlandii dobrze wspomina poprzednie wizyty na tym polu. Kapitan Fleetwood wygrywał tu dwukrotnie, rok po roku, podczas HSBC Abu Dhabi Championship, w 2017 i 2018 roku. Rok później Shane Lowry triumfował w pierwszej edycji turnieju podniesionego do rangi Rolex Series. Tyrrell Hatton w 2021 roku był ostatnim zwycięzcą na tym polu, wygrywając aż z czterema uderzeniami przewagi nad Jasonem Scrivenerem.

Gwiazdy G4D Tour wracają do akcji

Rozszerzony drugi sezon G4D Tour – dla golfistów z niepełnosprawnościami, będzie kontynuowany także w tym tygodniu. G4D Tour @ Hero Cup odbędzie się w piątek i sobotę. Światowy numer dwa Brendan Lawlor stoi na czele stawki dziesięciu graczy, którzy zagrają w turnieju. W Światowym Rankingu Golfistów z Niepełnosprawnościami jest jeszcze pięciu z pierwszej dziesiątki, a Tommaso Perrino i Mike Browne chcą powtórzyć swoje triumfy z  inauguracyjnego sezonu G4D Tour w zeszłym roku.

Tegoroczny sezon zawiera rozszerzony kalendarz ośmiu wydarzeń w sześciu krajach, z wprowadzeniem całosezonowego rankingu ligi. Światowy numer jeden w Anglii, Kipp Popert, który zdobył cztery tytuły w inauguracyjnym sezonie, odniósł swoje piąte zwycięstwo w G4D Tour podczas otwierających sezon Australian All Abilities Championship w grudniu, na tym samym polu na którym zwyciężała wówczas rywalizująca w turnieju kobiet reprezentantka RPA Ashleigh Buhai oraz Adrian Meronk – triumfujący w 105. turnieju mężczyzn.

 

Hero Cup w Golf Channel Polska

Piątek: dzień 1 (LIVE) 8:00 – 14:00 ZMIANA

Sobota: dzień 2 (LIVE) 4.30 – 14:00 ZMIANA

Niedziela: dzień 3 (LIVE) 7:30 – 13:00

Komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak

 

Więcej informacji o DRUŻYNACH i TURNIEJU

 

Zdjęcie główne: Stuart Beck

Film: Matthew Tipper

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni