Mateusz Gradecki. Fot. Team Gradi

Gradi w Kornwalii

Mateusz Gradecki po dwóch tygodniach rywalizacji na południu Francji przenosi się na północ do klimatycznej Kornwalii. Zawodnik wystąpi w turnieju British Challenge presented by Modest! Golf Managment, który odbędzie się w St. Mellion Estate na The Jack Nicklaus Signature Golf Course, polu zaprojektowanym przez legendarnego, osiemnastokrotnego wielkoszlemowego zwycięzcę Jacka Nicklausa. 

 

PODSUMOWANIE: golfchannel.pl/?news=gradi-7

LIVESCORING

Gradi rozpocznie grę z dziesiątego dołka o godzinie 13:15 (14:15 czasu polskiego). Razem z nim rywalizację rozpoczną Alexander Knappe i Nathan Kimsey. 

Tytułu z poprzedniego roku będzie bronił Hugo Leon, reprezentujący Chile. W ubiegłej edycji zakończył rywalizację z fantastycznym wynikiem -19, jednak rywalizacja toczyła się wówczas na zupełnie innym i nieporównywalnie łatwiejszym polu.

Tym razem nie grałem w pro-amie, ale może to i dobrze, bo pogoda jest iście brytyjska i trzeba stawiać czoła ulewie i mocnemu wiatrowi. Nie zanosi się niestety na poprawę warunków atmosferycznych, ale mam nadzieję, że podczas turnieju nie będzie aż tak źle – relacjonował Gradecki.

Pole jest bardzo trudne i wymagające. Wśród zawodników krążą opowieści, że kiedyś na European Tourze cut był tutaj na +13, a zwycięzca zagrał na plusie.  The Jack Nicklaus Signature Golf Course jest dość wąskie i wymaga bardzo strategicznego podejścia do gry, na niektórych par 5 trzeba otwierać ironem. Jako caddie w tym tygodniu powraca Nick, z którym współpracowałem w przeszłości, był także moim trenerem. Świetnie zna pole, bo stąd pochodzi, więc jego wiedza będzie w tym tygodniu nieoceniona – podsumował.

Mateusz Gradecki i Nick Lane. Fot: Nick Lane

Sponsor British Challenge to agencja, która zajmuje się kierowaniem karierą i obsługą medialna golfistów. Modest! Golf Managment został ufundowany między innymi przez gwiazdę popu Nialla Horana. Piosenkarz od wielu lat jest zafascynowany golfem i spędza dużo czasu, biorąc udział w wielu pro-amach i poznając zawodników z tourów. Angażuje się także w rozwój golfa wśród najmłodszych, wspierając takie inicjatywy jak turnieje Drive, Chip and Putt. Pośród klientów agencji znajdują się Tyrell Haton, Daniel Berger, czy wschodząca gwiazda LPGA Tour Leona Maguire.

St. Mellion Estate to obiekt położony w Kornwalii, oferuje on dwa mistrzowskie pola, zawodnicy Challenge Tour będą gościć na Nicklaus Signature Course. Wyjątkowe osiemnaście dołków to pierwszy projekt w Europie utytułowanego Jacka Nicklausa. Otwarcie w 1988 uczczono symbolicznym meczem USA kontra Wielka Brytania. Nicklaus w drużynie z Tomem Watsonem przeciwko Sandiemu Laylowi i Sir Nicolasowi Faldo. Pojedynek zakończył się zwycięstwem europejskiej drużyny, a po meczu projektant powiedział: “Wiedziałem, że pole będzie dobre, ale nie, że aż tak dobre… jest wszystkim, na co liczyłem i dużo więcej. St. Mellion jest potencjalnie najlepszym polem w Europie”.

Zlokalizowane w dolinie Tamar jest majstersztykiem golfowej architektury, duża liczba bunkrów i przeszkód wodnych skutecznie utrudnia grę, za względu na swoje doskonałe uplasowanie względem potencjalnych uderzeń. Mocno pofałdowane greeny dobrze wpasowują się w topografię doliny, a wyniesione tee zapewniają dobry widok na wyzwania przed graczami. Na uwagę zasługuje również mocna granica pomiędzy poszczególnymi cięciami trawy, bez problemu jesteśmy w stanie rozpoznać różnicę między roughem, a pierwszym cięciem. Podobnie jak Augusta, także ma swój “Amen Corner” zawierający piękne, choć trudne par 3, dołek nr 11.

Tour wraca na St. Mellion po piętnastu latach przerwy, przed przyjęciem zawodników pole przeszło wiele zmian i udoskonaleń, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom i jakość.

Zmiany wprowadzone na The Jack Nicklaus Signature Golf Course to część znacznie większej idei, aby nieustannie dążyć do poprawy każdego aspektu ośrodka – stwierdził Master Greenkeeper Mike Bush.

Nowe tee i na nowo ukształtowane bunkry będą najbardziej widocznymi zmianami, ale największą różnicę dała nam coroczna dokładność i uwaga przy dbaniu o greeny, fairwaye i miejsca lądowania piłki. Z nowym systemem irygacji pola TORO mogę śmiało powiedzieć, że nigdy nie byliśmy lepiej przygotowani do turnieju klasy British Challenge – dodał.

Wszystkie zmiany wprowadzone na polu były nadzorowane przez firmę Nicklaus Design, aby obiekt pozostał w duchu oryginalnego projektu. 

 

Tekst: Matylda Kuna/PZG

Zdjęcie: Team Gradi 

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni