Mateusz Gradecki, Big Money Golf Classic. Fot: mitukiewicz.pl

Gradi w Big Money Golf Classic!

Mateusz Gradecki uplasował się na dzielonym osiemnastym miejscu podczas turnieju Big Money Golf Classic, rozgrywanym na dwóch polach The Legacy Club w Alaqua Lakes, w pobliżu Orlando na Florydzie. Pula nagród wyniosła 400 tysięcy dolarów. Startowało tam wielu golfistów z najważniejszych cyklów golfowych świata: PGA Tour, European Tour, Challenge Tour, a nawet LPGA. 

 

 

Gradi rozegrał znakomite zawody, szczególnie druga runda zakończona w 65 uderzeniach (-5) pokazała jego dobrze znane polskim kibicom umiejętności. Przez trzy dni rywalizacji Mateusz zanotował kolejno 74, 65 i 70 udezrzeń i jak zawsze z optymizmem podsumowywał swój występ: „Były to zawody na bardzo wysokim poziomie. Rywalizowałem z jednymi z najlepszych graczy na arenie światowej i poradziłem sobie bardzo dobrze, jak na pierwszy start w tym sezonie. Moja pierwsza runda na trudniejszym z dwóch pól zostawiła pewien niedosyt, moja krótka gra nie osiągnęła wtedy optymalnego poziomu. W drugiej rudzie grałem świetnego golfa. Piłka się słuchała i trafiałem putty w decydujących momentach. Jestem zadowolony z progresu i ciągłej pracy, która przynosi efekty. Długa gra staje się moim mocnym punktem co jest bardzo obiecujące w kolejnych turniejach”.

 

 

Nagroda pieniężna za zajęcie miejsca w top 20 turnieju wyniosła w przeliczeniu około 15 tysięcy złotych, jednak podczas rywalizacji w USA, najważniejsze dla Mateusza jest zdobywanie bezcennego doświadczenia: „Podczas gry w zawodowych turniejach w Stanach Zjednoczonych bardzo się rozwijam. Tutejsze pola są przygotowane zupełnie inaczej niż w Europie. Pozwala to ćwiczyć wszechstronność i nabierać bezcennego doświadczenia. Podczas gry tutaj szlifuję nieco inne umiejętności niż podczas zawodów na starym kontynencie”.

Gradi po zakończonym turnieju pozostaje w USA. Do końca miesiąca planuje jeszcze udział w dwóch turniejach kwalifikacjach do zawodów PGA Tour oraz paru mniejszych turniejach, które dadzą mu możliwość wejścia w sezon z większą liczbą rozegranych zawodów na koncie.

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie uprawiający sporty, ludzie stoją, buty, niebo, drzewo, na zewnątrz i przyroda

 

Po rundach 70, 64, 67 zwyciężył zwyciężył Kanadyjczyk Adam Svensson, grający jako zawodowiec od 2015 roku, który ma już na swoim koncie wygraną w będącej zapleczem PGA TOUR – lidze Korn Ferry Tour, podczas 2018 The Bahamas Great Abaco Classic at The Abaco Club. Jako szesnastolatek był częścią Canada’s Development Team, a razem z nim grały tam wówczas aktualne gwiazdy kanadyjskiego golfa – Mackenzie Hughes i Corey Conners.

Drugi, z uderzeniem straty był Joshua Gibson, a z kolejnym uderzeniem więcej, na miejscu trzecim, uplasowali się Hayden Springer i Sean Walsh.

 

 

Na pozycji osiemnastej Mateusz Gradecki znalazł się z aż sześcioma zawodnikami. Jednym z nich jest Chase Koepka – młodszy brat słynnego dwukrotnego mistrza U.S. Open i PGA Championship – Brooksa Koepki. Chase początkowo grał na Challenge Tour – m.in. przegrywając tam dogrywkę w 2017 Kazakhstan Open. Następnie był członkiem European Tour, po uplasowaniu się w rankingu Road to Oman na pozycji dziewiątej. Rok później wrócił na Challenge Tour, a następnie występował m.in. na Korn Ferry Tour. W 2017 Zurich Classic of New Orleans, turnieju będącym częścią PGA TOUR, grając w parze ze swoim bratem, uplasował się tam na pozycji T5.

W Big Money Golf Classic nie przeszli przez cut m.in.: Julian Suri, Daniel Chopra, Sandra Gal, Cristian DiMarco, Fred Funk Andrew Svoboda, czy Akshay Bhatia!

 

***

 

Przypomnijmy, Mateusz Gradecki jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w zawodowym zagranicznym turnieju, liczącym się do rankingu światowego. Obecnie jest zawodnikiem Challenge Tour, do którego awansował już w pierwszym sezonie zawodowej kariery, zdobywając w sezonie 2018 czołowe miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Pro Golf Tour. W swoim pierwszym zawodowym sezonie trzykrotnie zajmował miejsce na podium a sześciokrotnie w top 10 Pro Golf Tour. W golfie zawodowym startuje z licencją PGA Polska.

 

 

Mateusz ma za sobą znakomitą karierę w golfie amatorskim. Jest pięciokrotnym Mistrzem Polski, a także Międzynarodowym Mistrzem Turcji w golfie. Łącznie triumfował w dziesięciu turniejach, które zaliczają się do Światowego Rankingu Amatorów. Trzykrotny mistrz konferencji południowej amerykańskiej ligi akademickiej NCAA z drużyną East Tennesee State University.  W swojej karierze brał udział w turniejach rozgrywanych w USA, Meksyku, RPA, Japonii, Puerto Rico, Turcji i w 15 krajach Europy. Rodzimym klubem Mateusza jest Gradi Golf Club w Brzeźnie. Miłość do tego sportu zaszczepili w nim rodzice, którzy od wielu lat z sukcesami realizują się sportowo na poziomie amatorskim.  Sukcesy w kobiecej reprezentacji Polski odnosi siostra Mateusza, Dominika, która obecnie studiuje w USA.

 

WYNIKI: TUTAJ

 

Materiały: Kancelaria PR Przemysław Śmiałkowski

Zdjęcie główne: mitukiewicz.pl

Dopisała i zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni