Mateusz Gradecki. Joburg Open 2022. Fot. Kuba Dymecki

Mateusz Gradecki w SDC Championship

Mateusz Gradecki z Kenii poleciał do RPA, gdzie zagra w kolejnym turnieju DP World Tour – SDC Championship. Rywalizacja odbędzie się na zaprojektowanym przez Jacka Nicklausa polu St. Francis Links w Eastern Cape.

 

Livescoring TUTAJ

 

 

Po rundach 71-76 Gradi nie przeszedł przez cut. Zabrakło trzech uderzeń.

 

*

Afrykański swing

Inauguracyjne mistrzostwa SDC to półmetek trzytygodniowego afrykańskiego swingu w DP World Tour. Gospodarzem jest St. Francis Links z pulą nagród w wysokości 1,5 miliona dolarów oraz 2000 punktami w rankingu Race to Dubai. W zeszłym tygodniu Hiszpan Jorge Campillo zakończył trzyletnie oczekiwanie na swój trzeci tytuł DP World Tour, wygrywając dwoma uderzeniami w Magical Kenya Open w Muthaiga Golf Club. Po tym turnieju  pozostaniemy w Afryce Południowej na Jonsson Workwear Open w Johannesburgu. Steyn City Golf Club drugi rok z rzędu zorganizuje turniej DP World Tour.

Doświadczony flight

„Po ostatnich paru turniejach czuję lekki niedosyt, zacząłem się bardziej skupiać na treningu technicznym i aspektach, które nie działały w poprzednich tygodniach. Wchodzę w ten turniej dużo pozytywniej. Widząc poprawę podczas treningu od razu zmienia się nastawienie do gry. 

Mam bardzo fajny flight, doświadczeni wyjadacze z DP World Tour. Ma bardzo mocno wiać, więc pole jest  bardziej mokre niż zazwyczaj, a greeny wolniejsze, ale zanosi się, że te warunki utrzymają się do końca turnieju”.

Dwie pierwsze rundy Gradi rozegra w towarzystwie grającego fantastyczne dwie pierwsze rundy w Kenii – Hiszpana Nacho Elvira i słynnego Holendra, sześciokrotnego zwyięzccy na European Tour – Joosta Luitena. Grupa  wystartuje w czwartek o godzinie 7:40 – 6:40 czasu polskiego, a w piątek w tym samym składzie wyjdą na pole o 12:30 – 11:30 czasu polskiego.

Wrażenia po Magical Kenya Open

Tydzień temu Mateusz rywalizował w turnieju DP World Tour – Magical Kenya Open. Grając z lokalnym caddiem po rundach 76-71 nie przeszedł przez cut. Pozytywnym akcentem było ostatnie dziewięć dołków Gradiego, gdzie na pierwszych siedmiu dołkach trafił on cztery birdie, kończąc ją w 33 uderzeniach.

Zaraz po zakończeniu gry Mateusz pytany co zagrało na ostatniej dziewiątce, kiedy przemieszcza się do RPA, czy zna  St. Francis Links, depeszował dla redakcji Golf Channel Polska:

Nie znam tego pola w RPA. Co tutaj zagrało, a co nie zagrało? Między metr, a dwa metry męczyłem się strasznie na greenach. Więcej niestety chyba nie trafiłem niż trafiłem krótkich puttów. Męczyłem się również z obliczaniem dystansów i graniem „pin high”. Bardzo dużo za green strzałów, czasami przed green. Gdzieś ta wysokość nad poziomem morza i nie tylko – położenie piłki, temperatura… Nie grałem na flagę – trzeba mieć więcej okazji, to się nie zdarzyło. Poza tym na greenach cienko, także ciężko było jakiś wynik z tego wyciągnąć. Puttowanie poza krótkimi puttami całkiem spoko. Między 3-8 metrów trochę wpadło. No i tyle. Trochę się ogram na kolejny turniej. Spędziłem teraz tydzień w domu, gdzie nie było jakichś świetnych warunków na trening. Wcześniej były Indie, gdzie czekałem w Dubaju parę dni nic nie robiąc – średnio miałem się jak przygotować czysto golfowo. Ale myślę, że na kolejny turniej będę już ready”.  

Nowy turniej w harmonogramie

Jest to pierwsza edycja turnieju SDC Championship i zarazem pierwsza impreza DP World Tour w St. Francis Links. Wydarzenie powstało przy współpracy DP World Tour z Sunshine Tour.

Zawodnicy będą rywalizować na Jack Nicklaus Signature Course. Pole zostało zaprojektowane i uroczyście otwarte w 2007 roku przez legendarnego Złotego Niedźwiedzia. Od 15 lat utrzymuje się w rankingu najlepszych obiektów w tym kraju. Pofałdowane fairwaye, duże greeny i bujna niska roślinność uzupełniają piękne widoki na St. Francis Bay. Pole jest książkowym przykładem stylu links. Wydmowy krajobraz z ciekawie ukształtowanym bunkrami i zmienny wiatr utrudniający grę dopełniają obrazu przybrzeżnej osiemnastki.

Wracamy podczas WGC – Dell Technologies Match Play

Ten turniej oraz przyszłotygodniowy Jonsson Workwear Open – również z udziałem Mateusza, nie będą nigdzie transmitowane. Przewidziane są natomiast podsumowania, które pokażemy na naszej antenie.

W przyszłym tygodniu, od środy transmitować będziemy WGC – Dell Technologies Match Play, gdzie w turnieju tej rangi zadebiutuje Adrian Meronk.

 

Źródło: Gradi, DP World Tour, PZG/ M. Kuna. 

Zdjęcie: Team Gradi

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni