Mateusz Gradecki, Ani Mru Mru The Match. Gradi Golf Club. Fot: Karolinka

Gradi piąty w Czechach!

Mateusz Gradecki rywalizował w swoim dziesiątym w tym sezonie turnieju Pro Golf Tour i jak to zwykle on, radził sobie całkiem dobrze.

Tym razem pognało go do naszych sąsiadów Czechów, do znajdującej się niedaleko Karlowych Varów, przy samej niemiecko – czeskiej  granicy, miejscowości wypoczynkowej Lázně Kynžvart, jakieś 500 kilometrów drogi od swojej ulubionej bazy treningowej, którą oczywiście jest na co dzień Gradi Golf Club.

 

FINAŁ

 

Gradi nie tylko posiada w sobie ogromne pokłady waleczności. Ostatnio imponuje również anielską cierpliwością. Nie inaczej było podczas finałowej rundy turnieju Pro Golf Tour – ALTEPRO Trophy by EXTEC, gdzie zagrał rewelacyjnie, uzyskując czwarty rezultat dnia i awansując dynamicznie w klasyfikacji!

Właśnie połączenie tych dwóch cech stanowiło idealną wręcz kombinację, która pomogła mu w niezwykle trudnych warunkach awansować z dzielonego miejsca szesnastego na dzielone miejsce piąte. W dniu, w którym tylko dwóch zawodników zagrało poniżej par, znalazło się tylko trzech graczy, którzy wykręcili  lepszą rundę niż 73 Gradiego!

Nie ma się więc czemu dziwić, skąd taki awans w klasyfikacji: „Dzisiaj był jeden z trudniejszych dni na polu jakie można sobie wyobrazić. Cały dzień lało, a silne podmuchy wiatru z różnych kierunków były nie do odgadnięcia. Greeny zrobiły się bardzo gąbkowate i nie do końca równe. Roughy były trudne bo mokre. Piłki nie latały za daleko z powodu niskiej temperatury i deszczu. Było naprawdę ciężko. Mi jednak pasują takie warunki, szczególnie kiedy jest co nadrabiać do liderów. Grałem więc solidnie i starałem się nie myśleć o tym, że jest ciężko. Wiedziałem, że wszyscy będą się męczyć i chciałem trafić jak najwięcej fairwayów i greenów. Na pewno out of bounds nie pomógł na szóstce, ale za to ładnie się pozbierałem. Za wszelką cenę trzymałem się nudnej strategii fairway/green.”

Wygrał Niemiec Thomas Rosenmüller (-7), który po swoim drugim tegorocznym zwycięstwie został nowym liderem rankingu Order of Merit. Drugim miejscem podzieliło się dwóch Francuzów: Alexandre Petit i Julien Brun (-2). Czwarty był Niemiec Lukas Euler (PAR).

 

 

Mateusz pytany o dalsze plany wyliczał: „Zrezygnowałem z Challenge Tour w tym tygodniu w Irlandii, żeby grać parę turniejów z rzędu na Pro Golf Tour. Nie byłbym gotowy na mieszankę obu lig ponieważ daty nie do końca się zgadzały. Mógłbym grać tu i tu bo mam kartę, ale wybrałem taką opcję. Co do dalszych planów to gram następne dwa turnieje na Pro Golf Tour, późnej może Portugalię na Challenge/European Tour i późnej finał Pro Golf Tour. W październiku może jeszcze Challenge Tour, jak będę miał siłę do gry i jeśli nie odwołają następnych turniejów. Z Pro Golf Tour awansują na Challenge Tour trzy osoby, ale ja na następny rok mogę dalej grać na obu tourach. Gdybym wygrał ranking Pro Golf Tour, wtedy poprawię swoją pozycję na Challenge Tour. Być może poprawiłbym też swój status dzięki drugiemu miejscu, ale nie jestem tego pewny.”

Gradeusz depeszował z drogi na kolejny turniej, gdzie przemieszczał się wraz ze swoim trenerem i caddym – Nickiem Lanem. Schladming Dachstein Open 2020 powered by EURAM BANK rozpocznie się już w środę, w austriackim Golfclub Schladming Dachstein: „Piszę z drogi na następne zawody, Nick prowadzi. Jako jeden z niewielu znam następne pole, nowe w grafiku Pro Golf Tour. Grałem tam jakieś pięć lat temu  International Austrian Amateur i ukończyłem ten występ na trzecim miejscu. Będzie moc.”

Pozycja T5 w Czechach zapewniła mu póki co siódme miejsce w rankingu Pro Golf Tour.

 

RUNDA DRUGA

 

Druga runda, którą Mateusz rozpoczynał od dziesiątego dołka pola Kynzvart, po kilku wzlotach i upadkach ostatecznie zakończyła się wynikiem 73 i spadkiem o dwie pozycje na dzielone miejsce szesnaste. Mocnym punktem dnia były trzy birdie na pięciu pierwszych dołkach drugiej dziewiątki. Z wynikiem PAR traci on siedem uderzeń do lidera.

Pytany o wrażenia odpowiedział: „Gram dobrze tylko wyniki się nie do końca kleją. Wkradło się parę niestandardowych chipów i ciężko było się wyratować przy gorszych dołkach. Nic wielkiego, gram solidnie. Czekam cierpliwie i wyniki przyjdą. ”

Na prowadzenie wysunął się lider rankingu Order of Merit ligi Pro Golf Tour – Francuz Julien Brun (-7), który po rundach 70 i 66 ma teraz jedno uderzenie przewagi nad Szwajcarem Marco Itenem (-6). Trzecim miejscem dzielą się kolejny Szwajcar Jeremy Freiburghaus (-4) i Niemiec Thomas Rosenmüller.

 

 

Runda finałowa rozgrywana na polu Kynzvart ze względu na poranną mgłę rozpocznie się z półgodzinnym  opóźnieniem. Wystąpi w niej tylko 55 zawodników, którzy przeszli przez cut.

Mateusz powinien wystartować o godzinie 9.00. Razem z nim zagrają: Niemiec Michael Hirmer i Francuz Victor Veyret.

 

RUNDA PIERWSZA

 

Turniej ALTEPRO Trophy by EXTEC rozgrywany jest na dwóch polach: Golf Club Kynzvart i Golf Club Sokolov. W piątek Gradi (-1) grał na tym drugim, uważanym za łatwiejsze. Po rundzie 70 zawierającej trzy birdie i dwa bogeye plasuje się na dzielonym z ośmioma zawodnikami miejscu czternastym, w stawce 102 zawodników, tracąc cztery uderzenia do dwóch liderów.

Prowadzeniem dzielą się Słoweniec Anze Leskovar (-5) i Szwajcar Jeremy Freiburghaus.

 

 

Oto jak relacjonuje swoje poczynania prosto z Czech sam Gradi: „Grało się bardzo dobrze. Miałem sporo szans, szczególnie na pierwszej dziewiątce. Nie do końca wykorzystałem to na greenach. Świetnie uderzałem z tee. Miałem wiele solidnych ‘approachów’, jednak zabrakło wykończenia na paru dołkach. Czuję się bardzo solidnie ze swoją grą. Jutro czeka na mnie bardziej wymagające z dwóch pól. Trzeba tam być dużo dokładniejszym z tee. Jestem dobrej myśli, gram coraz bardziej cierpliwie i spokojnie, z czego jestem najbardziej zadowolony. Wszystko idzie w dobrym kierunku przed decydującą częścią sezonu. ”

 

 

W sobotę rozpoczyna on o 9.50, przenosząc się na pole Kynzvart. Wystąpi, podobnie jak pierwszego dnia, razem z Niemcem Seanem Einhausem i dobrze znanym polskim kibicom – Czechem Alesem Korinkiem, zwycięzcą rozgrywanego dwa tygodnie temu austriackiego Raiffeisen Pro Golf Tour St. Pölten.

 

 

#Kibicujemy #GoGradi!

WYNIKI

Order of Merit TUTAJ

 

Depeszował: Gradinho

Zdjęcia: Karolinka

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni