Mateusz Gradecki. Grand Final. Fot. Marzena Gradecka

Gradi na Majorce – relacja

W Club de Golf Alcanada odbywa się finałowy turniej sezonu Challenge Tour – Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A. W gronie 45. zawodników jest też Mateusz Gradecki. Kartę do gry na DP World Tour otrzyma dwudziestu najlepszych graczy rankingu Road to Mallorca po tym turnieju.  

 

Premierowa relacja z turnieju: w środę, 9 listopada o 19.00

Najbliższe powtórki: czwartek 14.30/piątek 8,30 i 14.30/sobota 18.00/niedziela 6.30

 

LIVESCORING TUTAJ

 

 

FINAŁ

 

PODSUMOWANIE: golfchannel.pl/?news=gradi-18

 

 

Sobota

Gradi poszedł jak burza! Jeden bogey i cztery birdie i awans do pierwszej dziesiątki turniejowej i do dwudziestki rankingowej! Kolejny dzień, kiedy gra lepiej od poprzedniego, notując po kolei rundy 75-70-69.

 

Wszystko zaczęło się od klasycznego birdie na pierwszy dołku! Na ósemce trafił się samotny bogey i od tej pory Gradeusz grał już wyłącznie koncertowo, trafiając na drugiej dziewiątce tylko sześć parów i trzy birdie na dołkach: 11,13 i 16. Wynik -2 przesunął go na pozycję dziesiątą dzieloną z Anglikiem Alfie Plantem, pięć uderzeń za liderami.

 

To dało mu kolejny awans w prognozowany rankingu Road to Mallorca, na miejsce dziewiętnaste, za Francuzem Jeong weon Ko (18) i Anglikiem Tomem McKibbinem (17) i przed Niemcem Maximilianem Schmittem (20) i Szkotem Euanem Walkerem (21)

Mama Gradecka poproszona rano o słowo na niedzielę ze sztabu – jak się kibicowało, kto był wydelegowany na funkcję forecaddiego i opis strzału dnia, depeszowała: Forecaddiem zawsze jest tata Gradecki. Strzał dnia to drive na szesnastce i putt na birdie na tym dołku. Kibiców powoli przybywa i to dobrze robi. Jest pełna mobilizacja w teamie, a kibice wspierają i na miejscu i zdalnie. Ruszamy do boju.

 

 

Na prowadzeniu mamy teraz parę liderów: Anglika Nathana Kimsey’a i Południowoafrykańczyak Bryce’a Eastona.

Zwycięstwo Anglika Nathana Kimseya mogłoby zapewnić mu triumf w rankingu Challenge Tour.

 

Podium uzupełnia kolejny Anglik – 36-latek Matthew Baldwin, zwycięzca na Challenge Tour w 2011 Challenge de España. Miejscem czwartym dzielą się Szwed Oskar Lengden i Adrien Saddier.

 

Euan Walker popisał się trafieniem hole-in-one!

W ostatnim dniu finałowego turnieju Challenge Tour Mateusz Gradecki zagra w czwartej grupie od końca, od 10.54. Polakowi towarzyszyć będą: Max Schimitt i Alfie Plant.

 

Kibicujemy! #GoGradi! #GoDymek!

 

 

 

Piątek

Świetna runda Gradiego, po której wystrzelił na pozycję trzynastą!

Grając od dziesiątki, trafił od razu na jedenastce birdie, po którym zrobił natychmiast doubla. Po nim był klasyczny kontratak Gradeusza – birdie na dołkach: 13, 16, 1 i 7! Na ósemce przytrafił się jedyny bogey dnia, a cała runda zakończyła się parem na dziewiątce. Runda 70 była trzecim rezultatem dnia, dała Polakowi awans o 17 pozycji w klasyfikacji turniejowej i podskok z prognozowanego miejsca 24. na 22. w rankingu Road to Mallorca.

Caddy Mateusza – Kuba Dymecki, pytany o wrażenia z tego dnia i poproszony o opis wybranego dołka z birdie, depeszował dźwiękowo: Bardzo fajna runda. Był mocny wiatr, dlatego organizatorzy zmienili tee time’y. Zamiast puszczać wszystkich z jednego tee, puścili z jedynki i dziesiątki, żeby wcześniej to wszystko się skończyło, ponieważ po południu miał być największy wiatr.

Bardzo dobra gra w wietrze. To wymagało urozmaiconego repertuaru uderzeń: jakieś niskie strzały, draw, takie strzały które mają odpowiednią rotację, żeby kontrowały wiatr i się prostowały. Więc była to techniczna runda, którą wykonaliśmy bardzo dobrze i jesteśmy z tego zadowoleni.

Przykładowy dołek z birdie? Bardzo ładne par 5, gdzie była szansa nawet na eagla. Bardzo dobry drive na prawą część fairway’a, potem hybrydka, która poleciała bardzo ładnie. Piłka spadła przed greenem po ładnym draw. Flaga była po lewej stronie greenu, piłka spadła po prawej, wtoczyła się na green i używając konturów toczyła się w kierunku flagi, zatrzymując się pięć sześć metrów od niej. Greeny są bardzo twarde, więc nawet tam spadając, piłka może za niego się przetoczyć. Mieliśmy putta na eagla, ale prześlizgnął się bokiem. To było dobre birdie – dołek nie jest  łatwy, cały otoczony drzewami.

Przetasowania nastąpiły również na górze tablicy wyników. Na prowadzeniu znajduje się angielsko-francuski duet: Matthew Baldwin i Adrien Saddier. Adrien rozegrał fantastyczną rundę dnia 65. Obaj panowie mają na swoim koncie po jednym zwycięstwie na Challenge Tour i obaj grali w przeszłości na European Tour.

Podium zamyka Niemiec Nick Bachem.

 

Na czwartym miejscu jest bezpośredni rankingowy konkurent Gradiego – Jeong weon Ko.

Odbył się też Long Drive Challenge. Zwyciężył Szwed Mikael Lindberg!

Mateusz i Dymek rozpoczynają rundę trzecią o godzinie 10.56. Tym razem towarzyszyć będą im: Niemiec Marc Hammer i tak jak w piątek – Francuz Ugo Coussand.

 

Kibicujemy! #GoGradi! #GoDymek!

Czwartek

Jak to bywa w takich turniejach już po pierwszym dniu nastąpiły spore przetasowania w rankingu. Gradi rozpoczął powoli, notując pierwszego dnia cztery bogey’e i jednego birdie. Po raz pierwszy w historii finałowej rywalizacji na Majorce turniej jest transmitowany, tak samo jak turnieje DP World Tour. Dzięki temu mogliśmy oglądać też kilka zagrań Polaka na antenie Golf Channel Polska.

Gradiemu towarzyszy bardzo mocna ekipa. Na miejscu są rodzice – Marzena i Krzysztof Gradeccy, przyjedzie też siostra – Dominika, jest psycholog – Jan Nowicki i oczywiście niezawodny caddie – Kuba Dymecki.

Mama Mateusza pytana o to co działo się w rundzie syna depeszowała: Początek lekko nerwowy. Generalnie albo jesteś na fairway’u, albo masz kłopot, bo Bermuda momentami jest bardzo ciężka. Były też trzy „lipouty” na ostatnich dziesięciu dołkach…

Po pierwszej rundzie Mateusz spadł na miejsce 24. w prognozowanym rankingu. W piątek spodziewany jest bardzo mocny wiatr, który będzie się rozkręcać w miarę upływu dnia, od godziny 13-14, kiedy ma osiągać w porywach ponad 70 km/h. Rozpoczynający grę o 8.35 Mateusz, w tym czasie powinien już ją kończyć.

Liderami po pierwszym dniu zostali: Hiszpan Javier Sainz i Szkot Euan Walker.

Na miejscu trzecim znajduje się trzech zawodników, w tym Francuz Jeong weon Ko, jeden z bezpośrednich rywali rankingowych Gradiego, który przed turniejem plasował się na pozycji dwudziestej w rankingu, a w prognozach przesunąłby się teraz na miejsce piętnaste.

Ze względu na huraganowe prognozy organizatorzy zdecydowali się na wypuszczenie piątkowej rundy z dwóch tee.

W piątek Gradi zagra z Francuzem Ugo Coussaudem i Duńczykiem Nicolaiem Kristensenem. W tym turnieju gra się według wyników już po pierwszej rundzie.

 

golfchannel.pl/?news=ct-final

 

Czwartek i piątek

Challenge Tour: Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda I i II: 18.00 – 21.00 RELIVE

PGA TOUR: World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda I i II: 21.00 – 23.00 LIVE

Sobota

 Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda III: 13.00 – 17.00 LIVE

World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda III: 20.00 – 23.00 LIVE

Niedziela

Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda IV: 12.30 – 16.30 LIVE

World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda IV: 20.00 – 23.00 LIVE

Komentuje: Jacek Person

W sobotę i niedzielę Challenge Tour Grand Final razem z Jackiem komentować będzie debiutujący na naszej antenie Wojciech Nowakowski.

 

Zdjęcia i filmy: Marzena, Dominika, Krzysztof Gradeccy, Jarek Bobin

Depeszują: Marzena i Dymek

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni