Mateusz Gradecki i Oskar Zaborowski. Gradi Invitational 2022. Fot. Strzały na fairwayu

Gradi triumfuje w Gradi Invitational

Zakończył się inauguracyjny turniej z cyklu PGA Polska Tour 2022 – Gradi Invitational.

Po wyrównanej walce zwycięzcą turnieju, z wynikiem -7, został Mateusz Gradecki, na drugim miejscu ze stratą jednego uderzenia uplasował się Oskar Zaborowski. Trzecie miejsce z wynikiem -3 zdobył reprezentant Słowacji, który po raz pierwszy zagrał w turnieju PGA Polska Tour – Pavol Mach.

Pierwszego dnia liderem był Oskar, z wynikiem -2 prowadząc jednym uderzeniem przed Gradim i Pavolem. W poniedziałek Gradi przystąpił do kontrataku i zwyciężył bo zaciekłej walce w końcówce turnieju, gdzie Oskar trafił trzy birdie na ostatnich czterech dołkach!

Zapytaliśmy Mateusza, które to było jego zawodowe zwycięstwo, jakie to uczucie wygrać dwa turnieje z rzędu – jeden na Challenge Tour, a drugi w domu i jak grało się przeciwko koledze Zaborowi, w zaciętym pojedynku. „Licząc mniejsze wygrane to zawodowo będzie szóste zwycięstwo: chyba dwa PGA Polska, trzy na Pro Golf Tour i jedno Challenge Tour. Fajnie jest podtrzymać passę zwycięstw. Plan jest ją dalej kontynuować. Traktowałem ten start jako przygotowanie do dalszej rywalizacji w Challenge Tour. Trzymałem się swojej gry – minimalizacja błędów i “deadly” od stu metrów do dołka. Zabor bardzo fajnie grał i dał mi dodatkowe wyzwanie. Ja grałem swoją grę, ale czułem, że jest blisko i na drugiej dziewiątce postanowiłem grać spokojniej z tee niż zazwyczaj, trzymać piłkę w grze i dać sobie szanse na birdie na każdym dołku”.

Pytany czy z powodu długiej przerwy na Challenge Tour, który powraca dopiero 19 maja, planuje gdzieś pograć w tym czasie i czy będzie próbował zakwalifikować się do The Open, depeszował: „Jadę teraz do Hiszpanii. Będę tam trenował i rywalizował z lokalnymi graczami. Trenuję tam z Juanem Ochoą i zagram parę gier z Angelem Hidalgo i może paroma innymi zawodnikami Challenge Tour. 28 czerwca zagram finałowy etap kwalifikacji do The Open – dwie rundy w jeden dzień. Awans ma trzech, może czterech graczy z każdego pola. Grane będą cztery pola jednocześnie. W sumie może 12 – 16 osób dostanie się z kwalifikacji. 

Mateusz potwierdził, że potencjalnie mógłby się spotkać w finałowym etapie kwalifikacji z Adrianem Meronkiem, gdyby ten nie dostał się do turnieju w inny sposób.

Oskar, który stawiał tak zacięty opór swojemu dobremu koledze, tak podsumowywał wydarzenia: „Super doświadczenie grać ramię w ramię ze zwycięzcą ostatniego turnieju na European Challenge Tour i to w przyjacielskiej atmosferze. Mati widać, że jest w formie, co pokazywał na polu, a zwłaszcza na greenach. Bycie liderem w finałowej rundzie przy takim zawodniku motywuje i daje odczuć to w pozytywny sposób. Gradi już na początku nie próżnował w liczbie birdie, ale wiedziałem, że muszę być cierpliwy i robić swoje, co później zaowocowało. Ostatecznie jeden strzał przeważył o zwycięstwie w turnieju, ale jestem zadowolony z siebie i ze swojego postępu. Gra z Adrianem i Mateuszem jest świetnym treningiem i zawsze mogę się czegoś nauczyć od starszych kolegów.”

Dopytywany o to kiedy grał z Adrianem Meronkiem i Gradim, wyjaśniał: „Graliśmy razem we trójkę przed samym turniejem.”

*

Wśród amatorów w klasyfikacji brutto triumfował Łukasz Szadny, który turniej zakończył z wynikiem +3. Drugie miejsce zdobył Bogdan Bigus, który miał 7 uderzeń straty do najlepszego amatora. Trzecie miejsce z wynikiem +16 zdobył Mateusz Zygadło.

Najlepszym amatorem netto okazał się Jan Oksiński. Drugie miejsce zdobył Michał Staniszewski. Na trzeciej pozycji uplasował się Marek Nowicki. Wśród najlepszych kobiet znalazły się Julia Cebula oraz Irena Bernagiewciz – Garbera. Najlepszym juniorem został Michał Augustyn.

Rozgrywki indywidualne tradycyjnie poprzedzał turniej Pro-Am, podczas którego liczyły się wyniki drużyny, składającej się z jednego gracza zawodowego oraz trzech amatorów. Najlepsza okazała się drużyna Jakuba Ufnala w składzie Marek Szybalski, Marcin Bojarski i Jacek Szamaj. Drugie miejsce zdobyli Mateusz Gradecki, Wojciech jakubowski, Waldemar Konury oraz Michał Dobosz. Na trzeciej pozycji uplasowali się Jakub Korniejczuk, Oliwia Stachurska, Aleksandra Maciejewski i Alex Kołpowski.

 

Wyniki turnieju Pro-Am znajdują się  TUTAJ
Wyniki turnieju głównego znajdują się TUTAJ

 

Już 20 maja rozpoczyna się najstarszy zawodowy turniej golfowy w Polsce – Floating Garden Szczecin Open.

Rejestracja jest TUTAJ

 

Zdjęcia: Strzały na fairwayu

Fantastyczna galeria zdjęć: www.facebook.com/PgaPolska/photos

Źródło: Angie Eratowska/PGAPolska

Zapowiedź turnieju: golfchannel.pl/?news=gradi-inv

 

Zredagowała oraz wrażenia Gradiego i Oskara dodała: Kasia Nieciak

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni