Mateusz Gradecki. Fot. Team Gradi

Gradi siódmy w St. Mellion

W niedzielę zakończyła się czterodniowa rywalizacja w British Challenge by Modest! w St. Mellion Estate. Triumfował Szkot Euan Walker z wynikiem -8, a Mateusz Gradecki zakończył turniej na fantastycznej siódmej pozycji.

WYNIKI

Po dwóch pierwszych rundach Gradi był +1, co pozwoliło mu spokojnie przejść przez cut, który ze względu na trudność pola był bardzo wygórowany, bo na poziomie +4! W weekend pokazał pazur i zanotował dwie wspaniałe rundy 70 i 69, kończąc batalię z wynikiem -4 na dzielonym z Niemcem Nickiem Bachemem miejscu siódmym!

Rywalizacja toczyła się na legendarnym, znanym z wysokich wyników polu projektu Jacka Nicklausa w St. Mellion. Mateuszowi towarzyszył jego dawny trener i mentor, świetnie znający każdy kawałek pola – Nick Lane.

Nasza redakcja oprócz gratulacji, spytała Gradiego o kilka kwestii: „Świetny turniej! Mega runda finałowa. Utrzymałeś 18 pozycję w rankingu – mimo, że w trakcie turnieju prognozowana pozycja podskoczyła w pewnym momencie na 2o – wspaniale walczyłeś! Powiedz kilka słów: Jak pole – bardzo trudne? Imponujące? Jak sprawował się Nick – jego znajomość pola na pewno się przydała? Czy śledziłeś ranking, czy nie? Grasz w następnym tygodniu, czy odpoczywasz przed finałem? Czy Nick będzie caddiował w finale? Pozdrowienia dla Nicka”. 

Mateusz depeszował słownie na swój ulubiony sposób – jadąc samochodem na miejsce kolejnej potyczki: „No pole jest kozakiem! Byłoby mega gdybyśmy co turniej grali na takim polu. Zwycięzca właśnie jest nie -25, tylko trzeba walczyć. Samo pole nawet w łatwych warunkach nie jest proste. Każdy dołek jest wymagający i tak powinno być. Trzeba myśleć na polu i grać z czym ja najpewniej się czuję – nie uderzać przed siebie z całej siły, do przodu gdziekolwiek. Taka gierka mi się podoba.

Super, że Nick był ze mną znając pole. Też  dawał mi dobre rady odnośnie puttowania, bo jednak znamy się tyle lat, że zna moje mocne i słabe strony jak nikt inny. Nie będzie  ze mną dalej – zagraliśmy tylko ten turniej, na który się umówiliśmy, Nick wraca jeszcze do zdrowia. Teraz będzie ze mną Dymek – na następnym turnieju i na finale.

Ranking śledzę – w trakcie turniejów mało, ale po jak najbardziej. To nic nie zmienia jeśli chodzi o grę, ale zawsze to się jakoś sprawdza.

Już jestem prawie na miejscu w Oxfordzie, gdzie odbędzie się kolejny turniej. Tutaj dopiero jedziemy z tematem. Gra powoli wraca do takiego miejsca, w którym chciałbym, żeby była. Parę aspektów można by poprawić, ale już jest znacznie, znacznie lepiej. Pewniej czuję się ze wszystkim. Let’s go!”

Pytany przez Matyldę Kunę z redakcji Polskiego Związku Golfa powiedział: „To był świetny turniej na trudnym i wymagającym polu. Każdy dołek testował umiejętności zawodnika i wymagał dużej precyzji. Pole Nicklausa faworyzowało tradycyjny model gry, a nie nowoczesne dalekie strzały. Nie będę ukrywał, że moja gra lepiej wpisuje się w ten schemat. 

Już od kilku tygodni czułem, że moja gra jest na dobrej drodze i z tygodnia na tydzień zyskiwałem pewność siebie. Znacznie poprawił się putting i to miało duży wpływ na wynik. Świetnie było mieć Nicka na torbie, caddiował mi przez dwa, trzy lata, więc był to taki powrót do naszego teamu. Dodatkowo świetnie zna pole, grał tu wiele razy, co dawało mi sporą przewagę”.

Zdobyte w tym turnieju punkty pozwoliły Mateuszowi na utrzymanie 18. miejsca w rankingu Road to Mallorca. Do końca sezonu pozostały już tylko dwa występy i każde punkty są na wagę złota. Po poniedziałkowej aktualizacji liderem klasyfikacji jest JC Ritchie, przed Alexandrem Knappem i Mikaelem Lidbergiem.

www.europeantour.com/challenge-tour/rankings

 

Od czwartku Gradi pojawi się na English Trophy presented by Rocket Yard Sports Marketing, na polu Frilford Heath w Abingdon niedaleko Oxfordu. Będzie to jego ostatni przystanek przed wielkim finałem na Majorce, transmitowanym przez Golf Channel Polska.

Dla Polskiego Związku Golfa pytała: Matylda Kuna, a dla Golf Channel Polska: Kasia Nieciak

 

Zdjęcie: Team Gradi

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni