Zdjęcie: Getty Images

Golfowa liga mistrzów w polskiej telewizji

Od ponad miesiąca polscy widzowie mają okazję co tydzień podziwiać w nowym kanale sportowym – Golf Channel Polska – rywalizację golfową w najlepszym wydaniu. Po raz pierwszy entuzjaści golfa mogą oglądać na żywo w polskiej telewizji grę najlepszych golfistów świata, rywalizujących w najbardziej prestiżowej i najbardziej emocjonującej serii zawodów – PGA TOUR.

Udział w turniejach PGA TOUR jest marzeniem wszystkich zawodowych golfistów. To tutaj startują wirtuozi golfa, całe swoje życie podporządkowujący tej dyscyplinie sportu. Ich mistrzowskie zagrania zapierają dech w piersi i wywołują zachwyt kibiców. Nigdy wcześniej transmisje z cyklu PGA TOUR nie były dostępne w polskiej telewizji. Zmieniło się to właśnie dzięki uruchomieniu Golf Channel Polska, gdzie zawody te nie dość, że nadawane są na żywo, to jeszcze  okraszone są fachowym komentarzem najlepszych polskich znawców tej dyscypliny, z Jackiem Personem na czele.

W poprzednim tygodniu (27-30 kwietnia) widzowie mogli podziwiać na naszej antenie turniej Zurich Classic of New Orleans, rozgrywany w tym roku po raz pierwszy w nowatorskiej formule, w której rywalizowały ze sobą zespoły dwuosobowe. Spośród osiemdziesięciu duetów, po zaciętej czterodniowej rywalizacji, która wymagała dodatkowej rozgrywki play-off w poniedziałek, zwycięzcami okazali się: Jonas Blixt i Cameron Smith.

Teraz z kolei wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych momentów w kalendarzu golfowym – turniej THE PLAYERS Championship, który rozgrywany będzie od 11 do 14 maja na polu golfowym TPC Sawgrass w Ponte Vedra Beach, na Florydzie. Ze względu na swój prestiż, THE PLAYERS Championship jest uważany nieoficjalne za piąty turniej Wielkiego Szlema. Dodajmy, że w męskim zawodowym golfie, podobnie jak np. w tenisie mamy również cztery turnieje wielkoszlemowe, będące absolutnym Olimpem rywalizacji sportowej.

Pole golfowe, na którym rozgrywany jest THE PLAYERS jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów golfowych na świecie. Dzieje się tak między innymi dzięki niezwykle widowiskowemu dołkowi nr 17, nazywanemu „Zieloną Wyspą”. Ta licząca zaledwie 24 metry długości „wysepka”, połączona z lądem zaledwie wąskim przesmykiem, oddalona od miejsca startu na około 120 metrów, jest niezwykle trudnym do trafienia celem, wymagającym idealnego wręcz uderzenia. Najmniejszy błąd lub nawet nieprzewidziany podmuch wiatru powoduje, że piłka ląduje w wodzie. „Siedemnastka” to prawdziwy potwór, pochłaniający w każdej edycji turnieju potworną liczbę utopionych piłek i podobną ilość płonnych nadziei na wygraną w turnieju. W 2013 roku Hiszpan Sergio Garcia, sensacyjny zwycięzca pierwszego w tym roku turnieju wielkoszlemowego – Masters, boleśnie przekonał się jak bezwzględne potrafi to być miejsce. Otóż będąc współliderem turnieju, po zagraniu dwóch piłek do wody stracił on tylko na tym jednym dołku aż cztery uderzenia do późniejszego zwycięzcy – Tigera Woodsa. Takich dramatycznych historii było na tym dołku mnóstwo, dlatego i tym razem do ostatniej chwili nie możemy być pewni kto zostanie triumfatorem tegorocznego THE PLAYERS Championship.

To słynne pole, które zaprojektował genialny architekt golfowy Pete Dye, zarządzane jest bezpośrednio przez Amerykańskie Stowarzyszenie Golfistów Zawodowych – PGA of America, które stara się tak przygotować je do turnieju, żeby był to obiekt sprawiedliwy dla wszystkich graczy, nie preferujący zawodników o wybranych umiejętnościach. Pierwsze zawody rozegrano tutaj w 1982 roku. Od samego początku turniej był jednym z najlepiej opłacanych w kalendarzu PGA TOUR. Tegoroczna pula nagród to 10,5 mln USD, z czego na zwycięzcę czeka
1,890 mln USD. Na zawody te mogą zakwalifikować się tylko najlepsi golfiści na świecie, według ściśle określonych kryteriów.

W poniższej tabelce znajduje się zestawienie nagród pieniężnych i przewaga zwycięzcy nad zawodnikami, którzy zajęli drugie miejsca. Warto zwrócić uwagę jak niewiele w ostatnich latach dzieliło zwycięzcę od kolejnego zawodnika, co zapowiada zaciętą walkę i emocje na najwyższym poziomie!

Rok Zwycięzca Kraj Wynik Do par Przewaga Wygrana (USD) Portfel (USD)
2016 Jason Day  Australia 273 −15 4 uderzenia 1.890.000 10.500.000
2015 Rickie Fowler  USA 276 −12 Playoff 1.800.000 10.000.000
2014 Martin Kaymer  Niemcy 275 −13 1 uderzenie 1.800.000 10.000.000
2013 Tiger Woods  USA 275 −13 2 uderzenia 1.710.000 9.500.000

 

Transmisja na żywo z Ponte Vedra Beach w Golf Channel Polska: od 19:00 w czwartek i piątek (11-12 maja), od 20:00 w sobotę i niedzielę (13-14 maja). Poza transmisją, w programie kanału jest także film o The PLAYERS z 2016 roku.

W tygodniu poprzedzającym THE PLAYERS (4-7 maja) odbędzie się turniej Wells Fargo Championship – oczywiście również transmitowany w Golf Channel Polska.

Golf Channel Polska dostępny jest na platformie Cyfrowego Polsatu, IPLA.tv, a także cyfrowych sieciach kablowych Multimedia Polska i Vectra.

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni