Anna Nordqvist. Mexico Golf Club. listopad 2014. EPA/José Méndez Dostawca: PAP/EPA.

The Evian Championship.

The Evian Championship jest ostatnim z pięciu kobiecych turniejów wielkoszlemowych, po ANA Inspiration, Women’s PGA Championship, US Women’s Open, Women’s British Open. Jest turniejem wyjątkowym, ponieważ podobnie jak męski US Masters, rozgrywany jest zawsze na tym samym polu. Te niezwykle prestiżowe rozgrywki toczą się tradycyjnie we wrześniu, w Evian Resort Golf Club, w miejscowości Évian-les-Bains, we Francji.

Turniej odbył się po raz pierwszy w 1994 roku, pod auspicjami Ladies European Tour (LET), jako Evian Masters. Dopiero w 2013 roku uznany został jako wielkoszlemowy turniej LPGA Tour, co automatycznie spowodowało lawinowy wzrost puli nagród. Aktualnie wynosi ona 3.85 miliona dolarów i jest drugą po US Women’s Open, największą pulą w kobiecym golfie.

 

 

Koreanka In Gee Chun, zwyciężczyni sprzed dwóch lat, wywalczyła swój pierwszy tytuł Evian Championship z przewagą aż czterech uderzeń nad dwiema rodaczkami: Sung Hyun Park and So Yeon Ryu. Jej wynik (-21) jest najniższym wynikiem w turnieju wielkoszlemowym w historii golfa i to zarówno w golfie kobiecym jak i męskim! Nie dziwi więc, że Chun została później Debiutantką Roku LPGA Tour.  Wśród mężczyzn najniższy wynik to (-20). Poszczycić się nim mogą: Jason Day ( 2015 PGA Championship ) i Henrik Stenson ( 2016 British Open).

 

 

Również kobiecy golf ma swój super ranking- RACE TO THE CME GLOBE, przypominający nieco klasyfikację FedExCup, z PGA Tour. The Evian Championship jest 26 turniejem tego rankingu i jako Major oferuje 25% więcej punktów niż zwykły turniej. Zwyciężczyni zainkasuje aż 625 punktów!

Na czele RACE TO THE CME GLOBE jest aktualnie druga golfistka świata – Ariya Jutanugarn (3,468 punktów), przed szóstą w Rankingu Światowym – Minjee Lee (2,469) oraz Brooke Henderson  (2,420)  –  numerem 9 na świecie. Najlepsze 40 zawodniczek zagra w CME Group Tour Championship, a na najlepszą w całym rankingu  czeka bonus w postaci okrągłego miliona dolarów!

W turnieju podobnie jak rok temu nie zagra niestety amerykańska supergwiazda- Michelle Wie. Rok temu zgodnie z zaleceniami lekarzy postanowiła dojść do siebie po operacji wyrostka robaczkowego, a w tym roku Michelle wycofała się z powodu kontuzji nadgarstka.

Podziwiać będziemy natomiast inną słynną Amerykankę – Lexi Thompson.

 

 

W turnieju zobaczymy najlepsze golfistki świata. Zagrają m.in.: aktualnie najwyżej sklasyfikowana zawodniczka Rankingu Światowego – Sung Hyun Park, No. 2 Ariya Jutanugarn, No. 3 So Yeon Ryu,No. 4 Inbee Park, No. 5 Lexi Thompson, Laura Davies, atakująca Brooke Henderson, Jessica i Nelly Kord, Lydia Ko, Pernilla Lindberg …

Obrończynią tytułu będzie Szwedka – Anna Nordqvist, która rok temu, w deszczu i wietrze, trafiając putt na bogey  pokonała na pierwszym dołku dogrywki – Brittany Altomare. Jak przyznała zwyciężczyni: „ Jestem ze Szwecji i skostniałam z zimna. Mimo, że przywykłam do trudnych warunków atmosferycznych, tym razem to była chyba najgorsza pogoda jaką kiedykolwiek widziałam.”

 

Miejmy nadzieję, że tym razem aura będzie mniej ekstremalna.

***

The Evian Championship w Golf Channel Polska: 

Relacja RE-Live w czwartek i piątek, od 20.00
Transmisja na żywo – w sobotę od 12.00 / w niedzielę od 10.30

 

Komentują wielcy miłośnicy kobiecego golfa: Piotr du Château & Krzysztof Rawa

 

Zapraszamy do Golf Channel Polska. Emocje gwarantowane!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni