Zdjęcie: Cy Cyr/Golf Channel

USGA. Davis rozważa „piłki golfowe na różny dystans”

Autor: Will Gray | Tłum.: Jacek Gazecki

Z rosnącym w oczach postępem w zaawansowaniu sprzętu golfowego, dyrektor zarządzający, oraz generalny USGA, Mike Davis, zaproponował ciekawe rozwiązanie: „piłki golfowe na różny dystans”.

Wypowiadając się na North American Golf Symposium, Davis zaproponował możliwość, by gracze z każdej grupy zaawansowania, mieli możliwość, by grać piłkami, które latają na krótsze dystanse, niż te w aktualnej ofercie.

„Jakby się nad tym zastanowić, już w tym momencie bardzo zmieniamy dystans. Dzieje się tak, gdy gramy z innych tee”, Powiedział Davis. „Co by się stało, gdybym nagle chciał zagrać z Dustinem Johnsonem, i dajmy na to on by grał piłkami lecącymi na 80% dystansu, a ja bym używał klasycznych, lecących na 100% piłek i gralibyśmy z tych samych tee. Wiem, że to brzmi radykalnie, ale może wcale takie nie jest”.

W zeszłym miesiącu USGA oraz R&A opublikowały dane, które ukazywały, że wzrost dystansu uderzeń z siedmiu wybranych, profesjonalnych turniejów, jest znikomy od 2003 roku. Pomijając ten fakt, Davis dalej podtrzymywał swoją opinię i poparł ją stwierdzeniem, że wiele pól jest stale wydłużanych, i użycie piłek lecących na krótsze dystanse znacząco zmniejszyłoby koszt utrzymania pola.

„Pomyślcie o innych sportach. Czy jakikolwiek z nich daje tak duże możliwości graczom, na polepszanie swoich osiągów i wpływanie na obszar gry, jakie daje golf”? Powiedział Davis. „Nie wydaje mi się, żeby jakiś inny sport na to pozwalał, by sprzęt był tym, co przechyla szalę w kwestii zmiany w wielkości obszaru gry.”.

Davis wyeksponował wpływ, jaki by taka zmiana wywarła na paru klasycznych polach, w tym Myopia Hunt Club w północnym Massachusetts. Pole to było czterokrotnie gospodarzem U.S. Open, lecz nie miało to miejsca ani razu od 1908 roku. Pole to mierzy mniej niż 6.600 Jardów.

„Rzućcie Davisowi 80-procentową piłkę i powiedzcie: chodź zagrajmy z najdłuższego tee, i zgadnijcie, co się wydarzy? Będzie to dla niego wspaniałe doświadczenie” powiedział Davis. „Będzie miał możliwość zagrania na tym wspaniałym, historycznym polu, na którym w zasadzie nie jest w stanie już grać”.

TOP
Partnerzy oficjalni