Zdjęcie:Jessica Danser/Golf Channel

Ernie Els obwinia harmonogram za brak gwiazd na API.

PALM HARBOUR, Fla. – Ernie Els będzie jednym z tych, którzy w przyszłym tygodniu powrócą do Bay Hill, by uczcić spuściznę Arnolda Palmera, jednak rozumie, dlaczego niektórych graczy ze szczytu światowego rankingu może tam zabraknąć.

Tego roku odbędzie się pierwszy turniej od czasu śmierci Arnolda Palmera, we wrześniu 2016 roku. Podczas, gdy organizatorzy turnieju mieli nadzieję ściągnąć na pole elitę, a pula nagród znacząco się zwiększyła, jedynie 10 z 25 najlepszych graczy na świecie zobowiązało się do gry.

Jednym z pierwszych występów Elsa na PGA Tour, był właśnie Arnold Palmer Invitational w 1993 roku, gdy był 23-latkiem, a już w 1998 i 2010 wygrał ten turniej. Uważa, że napięty harmonogram wiosennej części Tour’u, jest powodem, dla którego API nie jest na pierwszym miejscu na liście priorytetów dla wielu graczy.

„Pomimo, że pula nagród jest wyższa to fakt, że tydzień temu dodano turniej World Golf Championship jest problemem. Gracze muszą przecież odpocząć”, powiedział Els na Valspar Championship”. „Następny po API jest turniej WGC, a już dwa tygodnie później odbędzie się Masters. Więc nagle, mamy przed sobą te wszystkie ważne turnieje, a jak kilka osób nie zagra na turniejach światowych, wszystko zaczyna się burzyć”.

To już drugi rok z rzędu, kiedy Bay Hill jest bezpośrednio przed turniejem WGC-Dell Match Play. Od 1999 do 2014 roku turniej ten był rozgrywany w lutym, a w 2015 odbył się w maju.

„Wszyscy bardzo szanujemy, co Pan Palmer stworzył, ale rozumiem, czemu niektórzy nie mogą grać w tym tygodniu”, powiedział. „Wszyscy mają pewne priorytety, których muszą się trzymać. Trzeba to interpretować w ten sposób, a nie zakładać, że to przez brak szacunku do pana Palmera”.

Els, który grał w AT&T Championship Byrona Nelsona osiem razy, zanim ten zmarł w 2006 roku, przez następne lata obserwował, jak stopniowo pogarsza się obsada tego turnieju. Ernie ma nadzieję, że na Bay Hill nie nastąpi podobna regresja, wiążąca się z utratą założyciela.

„Nie chciałbym, żeby to się wydarzyło, lecz jest to możliwe. Gdyby ludzie z API znaleźli datę, wciskającą turniej między dwa World Golf Championships, może więcej graczy mogłoby wziąć w nim udział.

 

Autor: Will Gray | Tłum.: Jacek Gazecki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni