DP World Tour Championship

Zapraszamy na Wielki Finał rozgrywek European Tour – DP World Tour Championship! Zobaczymy tam śmietankę europejskiego golfa oraz kilku gigantów na co dzień występujących na PGA TOUR. Będzie to 38 turniej 2020 Race to Dubai.

 

 

Na zaprojektowanym przez samego Grega Normana Earth Course –  Jumeriah Golf Estates zagra ostatecznie 65 graczy. Do podziału jest przepastne 12 000 punktów rankingowych i 8 milionów dolarów. Zwycięzca zgarnie 3 000 000 $ oraz 2 000 punktów, co w dość znaczący sposób wpłynie na rozstrzygnięcie, komu przypadnie zaszczytny tytuł European Number One.

 

 

Matematycznie rzecz ujmując każdy uczestnik finału ma szanse na zdobycie pozycji No.1, jednak tylko najlepsza czwórka ma tę batalię wyłącznie we własnych rękach.

 

 

Aktualnie liderem klasyfikacji jest… Amerykanin Patrick Reed! Zwycięzca Masters z 2018 roku, ma szanse zostać pierwszym w historii Amerykaninem, który zakończył sezon jako zwycięzca w rankingu Race to Dubai. Patrick jest jednym z czterech graczy w stawce, który w przypadku wygranej w turnieju finałowym, gwarantuje sobie wygraną rankingową.

Tak samo jest w przypadku innego Amerykanina, zajmującego aktualnie trzecią pozycję, sensacyjnego mistrza PGA Championship –  Collina Morikawy.

Pozostałych dwóch graczy, to angielskie gwiazdy europejskiej drużyny Ryder Cup – Tommy Fleetwood i Lee Westwood, zajmujący miejsca drugie i czwarte. Każdy z tej dwójki już wcześniej kończył sezon European Tour na szczycie. Było to w latach 2017 oraz 2000 i 2009 – w przypadku Westwooda.

 

 

Christiaan Bezuidenhout, Victor Perez, Aaron Rai i Tyrrell Hatton również mogą okazać się najlepsi. W ich przypadku nie wystarczy jednak tylko wygrać w finale. Musi być spełniony również drugi warunek – Patrick Reed nie może być solo drugi.

Po turnieju podjęta zostanie decyzja kto otrzyma zaszczytny tytuł 2020 Rookie of the Year. Aż czterech debiutantów zwyciężało w tegorocznych zmaganiach: Rasmus Højgaard, 13 w klasyfikacji, wygrywający już w swoim piątym starcie European Tour, w AFRASIA Bank Mauritius Open, poprawionym drugim zwycięstwem, we wrześniowym ISPS HANDA UK Championship.

Fin Sami Välimäki, sklasyfikowany na 18 pozycji, również popisał się podziw budzącą szybkością w drodze na szczyt, zwyciężając w dogrywce już w swoim szóstym występie, w Oman Open, gdzie jak pamiętamy świetnie zagrał również Adrian Meronk.

Collin Morikawa – na pozycji trzeciej, w niesamowitym stylu wygrał z kolei w swoim pierwszym występnie wielkoszlemowym, podczas PGA Championship!

W ostatnią niedzielę po raz pierwszy najlepszy był z kolei Antoine Rozner (24), zdobywając swój pierwszy tytuł w inauguracyjnym Golf in Dubai Championship, zostając ‘najszybszym’ Francuzem z wygraną European Tour.

W turnieju uczczona zostanie pamięć Petera Allissa – ośmiokrotnego gracza Ryder Cup i słynnego komentatora golfa, znanego jako  Voice of Golf, który zmarł 5 grudnia, w wieku 89 lat. Był on od 2003 roku posiadaczem Honorowego Członkostwa European Tour oraz od 2012 roku członkiem World Golf Hall of Fame.

 

 

W turnieju nie wystąpi zwycięzca poprzedniej edycji – Jon Rahm, zajmujący 20 pozycję w rankingu. Nie zobaczymy też innej supergwiazdy – Rory’ego McIlroya, z miejsca 17. Nie zagra niestety Adrian Meronk, którego 83 pozycja rankingowa nie dała mu przepustki do Dubaju.

 

 

Zagra dwunastu graczy z TOP 50 rankingu światowego:

7. Collin Morikawa
10. Tyrrell Hatton
11. Patrick Reed
15. Viktor Hovland
16. Tommy Fleetwood
20. Sungjae Im
22. Matthew Fitzpatrick
35. Christiaan Bezuidenhout
40. Bernd Wiesberger
47. Lee Westwood
48. Ian Poulter
49. Matt Wallace

 

 

Emocje murowane!

 

 

TRANSMISJE w Golf Channel Polska

od czwartku do niedzieli, codziennie od 10.00.

Komentuje: Jacek Person

 

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni