Dustin Johnson. Olympia Fields, Illinois, USA, 30 August 2020. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

DJ zdobywa FedEx Cup!

Dustin Johnson zdobył właśnie jeden z niewielu tytułów, których wcześniej jakimś cudem jeszcze nie posiadał. Dotychczas był  zwycięzcą wielkoszlemowym, pięciokrotnym triumfatorem turniejów World Golf Championship, siedmiokrotnym turniejów European Tour oraz 22-krotnym PGA TOUR!

Brakowało jeszcze tylko wygranej opiewającej na kwotę 15 milionów dolarów. W niedzielę wygrał Tour Championship i z nieskrywaną radością wzniósł najcenniejsze, przynajmniej z finansowego punktu widzenia, trofeum – FedEx Cup! A wszystko to w wieku zaledwie 36 lat.

 

 

Pięciopunktowa przewaga, którą przystępując do ostatniej rundy dzierżył w legendarnym East Lake Golf Club, w pewnym momencie skurczyła się do dwóch uderzeń. Najpierw stało się tak za sprawą jego partnera z flightu – Xandera Schauffele, a potem dzięki rozpędzonemu Justinowi Thomasowi. DJ poskromił jednak nerwy oraz kolegów i ostatecznie zwyciężył z przewagą trzech uderzeń.

 

 

To był już czwarty turniej z rzędu, w którym prowadził on samodzielnie lub dzielił się prowadzeniem po 54 dołkach. Najpierw był drugi w PGA Championship, następnie ustrzelił rezultat 30 poniżej par i zwyciężył jedenastoma punktami w The Northern Trust – pierwszym turnieju serii play-off, a następnie przegrał dogrywkę BMW Championship, gdzie Jon Rahm trafił putta z ponad dwudziestu metrów, po tym jak DJ trafił z … szesnastu metrów, żeby do tej dogrywki się dostać!

 

 

Co może nie jest wielkim zaskoczeniem, poprzednim graczem, który prowadził cztery razy pod rząd po 54 dołkach był oczywiście Tiger Woods. W 1999 roku wygrał w tych wszystkich czterech turniejach, rozpoczynając słynną serię od PGA Championship, a kończąc ją na Tour Championship.

Dustin zwyciężył, startując na początku Tour Championship z przewagą, wynikającą z miejsca w rankingu FedEex Cup, które zajmował przed turniejem finałowym. Tymczasem najniższy wynik liczony tylko z czterech dni rywalizacji na East Lake, uzyskał, goniący go do ostatniej chwili, dekadę młodszy – Xander Schauffele, który przystępował do finałowego turnieju z siedmioma uderzeniami deficytu do Dustina.

 

 

Tour Championship był trzecim triumfem Johnsona w tym roku i 23 zdobytym w całej dotychczasowej karierze na PGA TOUR! Jeszcze w czerwcu tego roku, podczas Travelers Championship świętował swój tytuł No.21. Wtedy  zdobył go po szesnastu długich miesiącach bez zwycięstwa. Tamten triumf przedłużył niesamowitą serię zwycięstw PGA TOUR. Ten sezon jest trzynastym z rzędu, w którym Dustin wpisuje się tam na listę triumfatorów. Z kolei liczba 21 zrównała go wtedy z takimi sławami z Hale of Fame, jak Davis Love III i Lanny Wadkins. Od 2008 – czyli roku w którym rozpoczęła się jego kariera PGA TOUR, jeszcze tylko Tiger Woods mógł pochwalić się taką liczbą zwycięstw. Po Tour Championship DJ jest liderem tej klasyfikacji, przed Tigerem i Rorsem.

 

https://twitter.com/PGATOUR/status/1303131743013212160?s=20

 

Przed Travelers wygrywał podczas ubiegłorocznego WGC Mexico Championship, a w swoich ostatnich ośmiu występach poprzedniego sezonu PGA TOUR, ani razu nie znalazł się w najlepszej dziesiątce klasyfikacji. Tylko raz był w czołowej dwudziestce – w RBC Canadian Open, na początku czerwca 2019 roku, dwa tygodnie po drugim miejscu w PGA Championship. We wrześniu poddał się artroskopii lewego kolana. Wrócił w grudniu na australijskie pole Royal Melbourne i rozgrywany tam Presidents Cup, jednak to wciąż nie był ten DJ jakiego znamy. Kolano ciągle nie było w najlepszym stanie, a po rezonansie magnetycznym okazało się, że ma nadwyrężone ścięgno. 91 – dniowa, pandemiczna przerwa w grze, okazała się dla niego  zbawienna.

Po Travelers awansował na miejsce trzecie w OWGR, po The Northern Trust został ponownie Numerem Jeden na świecie, goszcząc na tej pozycji ostatnio w kwietniu 2019 roku. Z kolei wygrana w Tour Championship bardzo umocniła go na tej pozycji.

***

Dziękujemy partnerowi – Elektrowni Powiśle za organizację wystrzałowej Strefy Kibica Golf Channel Polska.

 

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni