Fot: Marek Darnikowski

Deutsche Bank Polish Masters rozstrzygnięty! Oto Mastersi polskiego golfa!

Byli najbardziej zdeterminowani i wytrwali. Okazali się też bardzo skuteczni w wielkim finale. Na przekór deszczowej pogodzie szli jak burza! 18 mistrzowskich dołków w Rajszewie poznali dzień lub dwa dni wcześniej, więc pamięć o nich była świeża, a gra bardziej dynamiczna. W niedzielę poznaliśmy zwycięzców – Deutsche Bank Polish Masters. 

Najlepsze pola

Finał trwał trzy dni i rozgrywany był na dwóch polach równocześnie. Po dwóch pierwszych dniach do rundy trzeciej zakwalifikowało się 90 najlepszych zawodników. Tutaj walka była już bardzo wyrównana.

– W niedzielę w finale grali już tylko najlepsi. Dzięki temu rozgrywka naprawdę trzymała w napięciu i w kilku przypadkach do końca nie było wiadomo, kto wygrał – mówi Jacek Gulmantowicz, prezes firmy Golf24, organizatora Deutsche Bank Polish Masters. – Dopiero po zejściu wszystkich zawodników z pola i podliczeniu wyników ostatecznie poznaliśmy zwycięzców. Nagrodą dla nich jest wyjazd na turniej zagraniczny do Portugalii.

Tam zwycięzcy zagrają na polach golfowych, które są zaliczane do najlepszych w Europie, w tym na Monte Rei (nr 1 w Portugalii) i The Old Course (nr 3 w Portugalii).

W turnieju brali też udział znani sportowcy i inne rozpoznawalne twarze. Wśród nich Mariusz Czerkawski, który zakończył turniej na drugim miejscu w grupie VIP & Guests. Znakomicie poszło Wojtkowi „Lajanowi” Witczakowi z zespołu Afromental, który zajął pierwsze miejsce w grupie awansującej w eliminacjach. Gorzej natomiast poszło Tomkowi Iwanowi, Szymonowi Ziółkowskiemu czy Rafałowi Bryndalowi, którym nie udało się zdobyć trofeów.

Będzie więcej golfistów

Deutsche Bank Polish Masters to najpopularniejszy i największy cykl turniejów dla golfistów amatorów w kraju. 10 turniejów eliminacyjnych rozgrywanych jest przez pięć miesięcy, czyli niemal przez cały sezon golfowy w Polsce. W sumie w cyklu wzięło udział aż 1,2 tys. golfistów! Skąd tak duże zainteresowanie?

– 13 lat systematycznej pracy i wysiłku ludzi, którzy poświęcili swój czas w propagowanie golfa – mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Banku, który od 13 lat inwestuje w golf w Polsce. – W wielu zachodnich krajach golf to sport numer 1. W Wielkiej Brytanii grają niemal wszyscy. To oznacza, że w Polsce też będą powstawały pola golfowe. Golfistów przybywa, to jest ta zmiana, z której jesteśmy dumni.

W 2016 roku przybyło 17 proc. zarejestrowanych golfistów. Obecnie Polski Związek Golfa zrzesza ich ok. 4,9 tys. Jednak tych, którzy grają okazyjnie, jest dużo więcej, a szacunki mówią nawet o 25 tys. Dla polskiego golfa to znakomita prognoza na najbliższe lata.

Mocarne drive’y

W niedzielę nikomu nie udało się trafić hole in one na konkursowym dołku nr 14. Za to miłą niespodzianką było nagrodzenie hole in one, który padł w Sobieniach Królewskich w piątek podczas pierwszej rundy. Marek Kubiak, który jednym uderzeniem wbił tam piłkę do dołka nr 4, otrzymał niespodziewaną nagrodę od głównego sponsora, wyjazd do Portugalii, gdzie Mastersi zagrają na najlepszych polach Europy.

Podczas rundy finałowej rozegrano aż 11 konkursów dodatkowych. Niektóre jeszcze w czasie turnieju, inne już podczas pikniku dla zaproszonych gości, który towarzyszył wydarzeniu.

Zobacz galerię zdjęć Marka Darnikowskiego z rundy finałowej >>

Na uwagę zasługuje walka w konkursach Longest Drive pomiędzy dwoma golfistami, Pawłem Piotrzykowskim i Andrzejem Dyziem. Tego dnia ich mocarne drive’y nie miały sobie równych. Ostatecznie trimfował Paweł Piotrzykowski, który wygrał trzy z sześciu takich konkursów. Jego przeciwnik o jeden mniej.

Leaderflight każe czekać

Pojedynek Mastersów w najniższych kategoriach był zaciekle wyrównany. Golfiści w leaderflightach do końca, w napięciu kazali czekać kibicom na rozstrzygnięcie gry.

W grupie Vip & Guests znakomicie szło Pawłowi Piotrzkowskiemu i Mariuszowi Czerkawskiemu, którzy zajęli trzecie i drugie miejsce w grupie handicapowej 0-15, obaj z wynikami 215 uderzeń strokeplay netto. Z wynikiem 212 uderzeń zdołał ich jednak pokonać bezapelacyjny zwycięzca- Marek Sowa!

Co ciekawe, niezwykle zbliżone wyniki osiągnęli zwycięzcy z grupy osób zakwalifikowanych w eliminacjach. W najniższej grupie 0-10 hcp, trzecie miejsce zajął Andrzej Dyzio, osiągając wynik 215 uderzeń strokeplay netto. Pokonał go Andrzej Dembowski z 215 uderzeniami. Na najwyższym podium stanął niezawodny od czasów gdy w golfa w Polsce grano hikorowymi kijami- Michał Poniż, który miał 212 uderzeń netto!

Znakomite wyniki osiągali także zawodnicy i zawodniczki z wyższych grup handicapowych. Poniżej znajdują się wszystkie wyniki finalistów Deutsche Bank Polish Masters. Turniej był rozgrywany w formacie strokeplay netto.

Zwycięzcy w kwietniu 2018 r. pojadą do Portugalii, żeby zagrać na najlepszych polach Europy.

Wielkie gratulacje!

Dołki konkursowe

  • Ballantines Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
  • Ballentines Closest to the Pin na tarasie Mariusz Czerkawski
  • Golf24 Travel Nearest to the Pin z wynikiem 2,23 zwyciężył Michał Poniż
  • Garden Space Longest Drive zwyciężył Andrzej Dyzio
  • Dr Irena Eris Nearest t the Pin wśród Panów z wynikiem 4,44 zwyciężył Andrzej Pasierki
  • Mountai Longest Drive zwyciężył Jacek Uchański
  • De Grendel Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
  • Złota 44 Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
  • Mitsubishi Nearst to the Pin z wynikiem 1,53 m zwyciężył Artur Dudek
  • Deutsche Bank Longest Drive zwyciężył Andrzej Dyzio
  • Hole in one na dołku nr 4 w Sobieniach Królewskich Robert Kubiak
  • Najlepsza kobieta stroke play netto nagroda od A&A z trzech dni Agnieszka Lorens Kozakiewicz z wynikiem 231 uderzeń

Grupa VIP & Guest

Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych grupach handicapowych będą uczestnikami turnieju zagranicznego na Majorce.

Trzecie miejsce

25,1-36 z wynikiem 233 uderzenia zajęła Danuta Freiher

15,1-25 z wynikiem 230 uderzeń zajął Adam Górko

0-15 z wynikiem 215 uderzeń zajął Paweł Piotrzkowski

Drugie miejsce

25,1-36 z wynikiem 233 uderzenia zajął Mróz Maciej

15,1-25 z wynikiem 229 uderzeń zajął Michał Ścisk

0-15 z wynikiem 215 uderzeń zajął Mariusz Czerkawski

Pierwsze miejsce

25,1-36 z wynikiem 232 uderzenia zajął Marcin Ruciński

15,1-25 z wynikiem 220 uderzeń zajął Tomasz Jabłoński

0-15 z wynikiem 212 uderzeń zajął Marek Sowa

18 Mastersów, którzy pojadą na finałowy turniej zagraniczny Deutsche Bank Polish Masters do Portugali

Trzecie miejsce

25,1-36 z wynikiem 221 uderzeń zajął Jerzy Zatylny

25-20,1 z wynikiem 223 uderzenia zajął Grzegorz Moćko

20-15,1 z wynikiem 217 uderzeń zajął Grzegorz Czelej

15-10,1 z wynikiem 217 uderzeń zajął Wojciech Adamczyk

10-0 z w wynikiem 217 uderzeń zajął Andrzej Dyzio

Drugie miejsce

25,1-36 z wynikiem 217 uderzeń zajął Marcin Mech

25-20,1 z wynikiem 221 uderzeń zajął Antoine Gamberini

20-15,1 z wynikiem 216 uderzeń zajął Daniel Giegiel

15-10,1 z wynikiem 216 uderzeń zajął Paweł Purgal

10-0 z w wynikiem 215 uderzeń zajął Andrzej Dembowski

Pierwsze miejsce

25,1-36 z wynikiem 206 uderzeń zajął Adam Bednarczuk

25-20,1 z wynikiem 218 uderzeń zajął Tomasz Karasiński

20-15,1 z wynikiem 213 uderzeń zajął Wojciech „Lajan” Witczak

15-10,1 z wynikiem 215 uderzeń zajął Jacek Uchański

10-0 z w wynikiem 212 uderzeń zajął Michał Poniż

 

 

Fot: Marek Darnikowski

Tekst na podstawie materiałów Deutsche Bank Polish Masters

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni