Zapraszamy na Cyprus Open i Bermuda Championship

W tym tygodniu wchodzimy w klimaty wyspiarskie, odwiedzając Aphrodite Hills Cyprus Open i Bermuda Championship. Na Cyprze gra Adrian Meronk, a na Bermudach tytułu broni Brendon Todd.

***

W czwartek o 9.50 czasu polskiego Adrian Meronk rozpoczyna udział w Aphrodite Hills Cyprus Open. Na słonecznym Cyprze najlepszy polski zawodnik spędzi blisko dwa tygodnie, gdyż Aphrodite Hills Resort będzie areną dwóch turniejów European Tour z rzędu – po Cyprus Open odbędzie się tam Cyprus Showdown.

Pierwsze dwa dni cypryjskiej przygody Adrian rozegra razem z Chińczykiem Ashunem Wu oraz Szkotem Calumem Hillem. Na Cyprze zaprezentują się takie gwiazdy, jak: Laurie Canter, Andy Sullivan, Sam Horsfield, Thomas Detry, Joost Luiten czy David Howell.

 

 

Na zwycięzcę Cyprus Open czeka puchar wykonany przez słynny londyński zakład Asprey. Wykonanie trofeum zamówionego przez International Sports Management (ISM) i European Tour zajęło 85 godzin, a jego design zawiera specjalistyczne ręcznie grawerowane detale, podkreślające cypryjską tożsamość z zarysem wyspy i gałązkami oliwnymi. Zajmowali się tym mistrzowie złotnictwa w warsztatach Asprey, mieszczących się nad ich flagowym sklepem przy New Bond Street. Z zakładu Asprey wyszły też tak słynne puchary, jak Harry Vardon Trophy – puchar dla zwycięzcy Race to Dubai czy Puchar Henriego Delaunaya – trofeum przyznawane zwycięzcom mistrzostw Europy w piłce nożnej – zakładowi powierzono prace złotnicze przy nowej wersji pucharu.

Cypr stał się pięćdziesiątym krajem-gospodarzem zawodów European Tour w 48-letniej historii cyklu. Na miejsce rozgrywek wybrano pole PGA National Cyprus w Aphrodite Hills Resort. Obiekt oddany do użytku w 2002 r. położony jest 25 m od Pafos, blisko miejscowości Kuklia, czyli w miejscu, gdzie mieściło się dawne Pafos, zanim w IV w p.n.e. nie przeniesiono miasta nad samo morze.

 

 

Aphrodite Hills Resort jest największym golfowym ośrodkiem na Cyprze – piękne 18-dołkowe pole par 71 otaczają wille z basenami oraz hotel. Obiekt powstał na dwóch wniesieniach przedzielonych wąwozem, dzięki czemu z wielu punktów rozciąga się spektakularny widok na Morze Śródziemne. Lokalnego charakteru dodaje zieleń oraz historyczne elementy, w tym ruiny starożytnej tłoczni oliwek na ósmym fairway’u.

 

 

Pole ciekawe, dużo innych dołków, pogoda idealna, więc powinno być przyjemnie. Pierwszy raz jestem tutaj i bardzo mi się podoba. Między turniejami można będzie się trochę pochillować, bo hotel jest fajny i jest, gdzie się zrelaksować” – mówił Meronk.

 

 

Nazwa obiektu odnosząca się do greckiej bogini miłości nie jest przypadkowa. Pole znajduje się w dystrykcie Kouklia, gdzie jak głosi mitologia urodziła się Afrodyta, a dokładnie gdzie wyszła z morza. Wedle starożytnych wierzeń, bogini większość czasu spędzała na polowaniach z wiecznie młodym Adonisem w Lesie Rantidi, gdzie teraz znajduje się pole golfowe, o czym opowiadają malowidła na ceramice, którą odnaleziono w okolicznych stanowiskach archeologicznych.

Adrian, pytany czy będąc w miejscu, gdzie z morza wyszła i żyła grecka bogini miłości, nie brakuje mu jego drugiej połówki odpowiedział: „Niestety życie na tourze bywa samotne, trzeba sobie jakoś z tym radzić, ale zawsze miło wrócić do domu po paru tygodniach turniejów”.

 

Brak opisu.

 

W dalszym ciągu turnieje European Tour rozrywane są bez udziału publiczności.

Livescoring TUTAJ

 

***

 

PGA TOUR z Kalifornii, gdzie triumfował Patrick Cantlay, przenosi się na Bermudy. Bermuda Championship był rok temu zupełnie nowym turniejem w kalendarzu PGA TOUR i miał status turnieju alternatywnego dla rozgrywanego w tym samym czasie w Chinach World Golf Championships – HSBC Champions. Do zdobycia było  zatem tylko 300 punktów FedEx Cup, zamiast zwyczajowych 500, które oferowane są już w drugiej edycji. 

Miejscem rywalizacji będzie widowiskowy Port Royal Golf Course, zlokalizowany w Southampton, na Bermudach. Prace nad budową pola rozpoczęły się w 1967 roku, dwa lata po zawiązaniu Southampton Golf Club, jak początkowo miało nazywać się całe przedsięwzięcie. Dopiero wraz z rozpoczęciem prac budowlanych pole przemianowane zostało na Port Royal Golf Course.

 

 

Projektantem jest słynny architekt Robert Trent Jones, który ma na swoim koncie ponad 500 projektów na całych globie – w 45 stanach USA i 35 krajach świata. Projekt ten był wielokrotnie korygowany ze względu na skomplikowaną sytuację właścicielską terenów, na których powstawał. Ostatecznie Port Royal Golf Course, ze słynnym  rozpościerającą się nad klifem dołkiem szesnastym, oddany został do gry w 1970 roku.

 

 

W latach 2009-2014 rozgrywany był tam popularny PGA Grand Slam of Golf, pojedynek między zwycięzcami czterech turniejów wielkoszlemowych. Tuż przed pierwszą edycją tego turnieju pole zostało gruntownie zmodernizowane kosztem  14.5 miliona dolarów! Autorem modernizacji był członek oryginalnej drużyny  projektującej – Roger Rulewich.

Rozgrywany w latach 1979 – 2014 PGA Grand Slam of Golf był jednym z wielu turniejów, przeznaczonych dla największych gwiazd golfa, odbywających się po zakończeniu sezonu  PGA TOUR oraz European Tour. Przedsięwzięcie organizowało  PGA of America, a nagroda pieniężna nie liczyła się do rankingu żadnej z tych lig. Ostatnio zwyciężał tam mistrz US Open – Martin Kaymer, przed triumfatorem Masters  – Bubbą Watsonem i najlepszym w The Open i PGA Championship – Rorym McIlroyem. Składu dopełnił wtedy Jim Furyk,  „zastępując” niejako zwycięzcę PGA Championship, którym był wtedy Rors.

 

 

Jak nietrudno się domyślić w Grand Slam of Golf wygrywało mnóstwo legendarnych graczy. Wśród nich byli m.in.: Gary Player, Lee Trevino, Ian Woosnam, Adam Scott, Pádraig Harrington , trzykrotnie Greg Norman, dwukrotnie Ernie Els i Jim Furyk, i … siedmiokrotnie Tiger Woods!

 

W pierwszej edycji turnieju triumfował Brendon Todd, który przełamał pięcioletnią złą passę bez wygranej, od czasu zwycięstwa w 2014 AT&T Byron Nelson, pierwszego na PGA TOUR. Brendon zwyciężył z czterema uderzeniami przewagi nad ekspresyjnym Harry Higgsem.

 

 

W tym roku oprócz obrońcy tytułu zagrają m.in.: Will Zalatoris, Luke Donald, Alex Cejka, Aaron Baddeley, Henrik Stenson, Danny Willett, Jason Dufner, Stewart Cink, Padraig Harrington, Camilo Villegas, Jhonattan Vegas, Harold Varner III, Kiradech Aphibarnrat, syn Freda Funka – Taylor Funk, bracia Ollie i Luke Schniederjans, Hunter Mahan, Nick Watney,  Aaron Wise, Paul Stankowski i Hank Lebioda.

 

 

Cyprus Open i Bermuda Championship w Golf Channel Polska 

 

Czwartek, 29 października

17:00

PGA TOUR: Bermuda Championship – runda 1 (LIVE)

20:00

European Tour: Aphrodite Hills Cyprus Open – runda 1 (RE-LIVE)

Piątek

17:00

PGA TOUR: Bermuda Championship – runda 2 (LIVE)

20:00

European Tour: Aphrodite Hills Cyprus Open – runda 2 (RE-LIVE)

Sobota

11:30

European Tour: Aphrodite Hills Cyprus Open – runda 3 (LIVE)

17:00

PGA TOUR: Bermuda Championship – runda 3 (LIVE)

Niedziela

11:00

European Tour: Aphrodite Hills Cyprus Open – finał (LIVE)

17:00

PGA TOUR: Bermuda Championship – finał (LIVE)

Komentuje: Jacek Person

 

Opis Cyprus Open: Anna Kalinowska/PZG

Film i zdjęcie z Cypru: Stuart Beck

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni