epa09514204 Golfer Nelly Korda of USA tees off during the second round of the LPGA tour’s Cognizant Founders Cup golf tournament at the Mountain Ridge Country Club in East Caldwell, New Jersey, USA, 08 October 2021. EPA/IRA BLACK Dostawca: PAP/EPA.

Chevron Championship

Wreszcie doczekaliśmy się pierwszego w tym roku turnieju wielkoszlemowego kobiet. Emocje wiszą w powietrzu. Podczas Chevron Championship zagrają wszystkie najlepsze golfistki świata.

 

LIVESCORING

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: ISPS Handa Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 5:00 – 10:00

LPGA Tour: The Chevron Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 17:00 – 21:00

Sobota i niedziela:

DP World Tour: ISPS Handa Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 5:00 – 9:30

LPGA Tour: The Chevron Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

 

Przeprowadzka do The Club at Carlton Woods

Oprócz wielu byłych mistrzyń Chevron, na polu pojawią się wszystkie zawodniczki z pierwszej dziesiątki światowego rankingu kobiet. Zagrają też najjaśniejsze wschodzące gwiazdy. Przez ostatnie 51 lat Chevron Championship nazywał Mission Hills Country Club w Rancho Mirage w Kalifornii swoim domem. Teraz rozpocznie się nowa era. Turniej przenosi się do The Club at Carlton Woods w The Woodlands w Teksasie, zaledwie godzinę drogi od Houston.

Zagra też wypoczęta do granic możliwości Lexi Thompson!

Areną będzie Jack Nicklaus Signature Course o długości 6824 jardów, par-72. Trasa biegnie zygzakiem przez jeziora i parki, a tereny zielone charakteryzują się ciekawym pofałdowaniem i bunkrowaniem. Po otwarciu w 2001 roku pole zostało nazwane „Najlepszym nowym polem prywatnym w Teksasie” i „Trzecim najlepszym nowym polem prywatnym w USA” przez Golf Digest. Był gospodarzem kilku wydarzeń, w szczególności Mistrzostw Stanów Zjednoczonych Juniorów 2014 i corocznego Carlton Woods Invitational, turnieju amatorskiego seniorów.

Powrót do domu

Wraz z przeprowadzką do klubu w Carlton Woods kilka zawodniczek powróci do domu, do Teksasu. Aż 14 zawodniczek nazywa Teksas domem, a trzy spędziło w tym stanie większość swojego życia. Cheyenne Knight i Angela Stanford nazywają domem okolice Fort Worth, który znajduje się około czterech godzin na północ od Houston. Stacy Lewis, która dorastała w The Woodlands, mieszka w College Station, w pobliżu Texas A&M University, gdzie jej mąż, Garrod Chadwell, jest trenerem niedawnej kobiecej drużyny mistrzów Konferencji Południowo-Wschodniej.

Ten tydzień będzie dopiero drugim startem 2023 roku dla Lewis, asystentki pani kapitan Solheim Cup, po rywalizacji w LPGA Drive On Championship kilka tygodni temu. Cheyenne Knight miała mocny początek 2023 roku, zajmując dwukrotnie miejsce w najlepszej  dwudziestce. Jej najlepsze miejsce w tym sezonie przypadło na LPGA Drive On Championship, gdzie zanotowała 15 poniżej, kończąc na pozycji T14. Znane mieszkanki Teksasu to między innymi: Francuzka Celine Boutier, trzecia na świecie Jin Young Ko, mistrzyni wielkoszlemowa Sei Young Kim, nr 5 na świecie Minjee Lee i trzykrotna triumfatorka wielkoszlemowa – In Gee Chun.

Pojedynek 10 najlepszych

Cała Top rankingu światowego pojawi się w tym tygodniu, co zagwarantuje jedne z najlepiej obsadzonych zawodów w historii. Numer 1, Lydia Ko, jest na czele tej grupy, z solidnym rekordem w Chevron Championship. Nowozelandka wygrała w 2016 roku i zajęła drugie miejsce w 2021 roku, nie wspominając o trzech miejscach w TOP 20. Nr 2 Nelly Korda powróci do tego majora po tym, jak wycofała się w 2022 roku z powodu kontuzji.

Ostatnim razem, gdy Korda walczyła w Chevron Championship, skończyła tuż za Ko na miejscu T3. Jej najlepszy wynik w Chevron osiągnąła zaledwie rok wcześniej, kiedy wykręciła 15 poniżej, aby ukończyć T2. Numer 4 na świecie, Atthaya Thitikul, ciągle prze do przodu. W 2022 roku  zdobyła 10 miejsc w pierwszej dziesiątce, w tym zwycięstwo w mistrzostwach Walmart NW Arkansas, w swoich ostatnich 11 startach. No. 10 Georgia Hall również ma całkiem dobrą passę. W ostatnich siedmiu startach sześć razy znalazła się w pierwszej dziesiątce, w tym dwukrotnie zajmując drugie miejsce w LPGA Drive On Championship i DIO Implant LA Open.

Obrończyni tytułu

Po trzech sezonach Jennifer Kupcho w końcu odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w lidze. Ubiegłoroczna odsłona Chevron Championship była pierwszym z trzech zwycięstw mieszkanki Kolorado w 2022 roku. Zwycięstwo podkreślone trzecią rundą -8, dającą jej rekord po 54 dołkach (200), dał jej sześć uderzeń przewagi nad konkurencją w niedzielę.

Prowadzenie okazało się zbyt trudne do pokonania i Kupcho wskoczyła do Poppies Pond. 25-latka miała przyzwoity początek sezonu 2023, ale jeszcze nie przebił się do rywalizacji. Jak dotąd najlepszy wynik Kupcho przypadł na turniej mistrzów Hilton Grand Vacations, gdzie była szesnasta. Wszystkie wspomnienia z jej pierwszego zwycięstwa na LPGA Tour mogą okazać się bardzo pomocne.

Debiutantki

Trzynaście debiutantek zagra w tym tygodniu, w tym wschodzące gwiazdy Natthakritta Vongtaveelap i Grace Kim. Vongtaveelap oszołomiła konkurencję w swoich dwóch startach w tym sezonie. Zajęła drugie miejsce na Honda LPGA Tajlandia – jej debiut LPGA – oraz T6 na Mistrzostwach LOTTE. Sensacja z Tajlandii nie skończyła jeszcze poza pierwszą dziesiątką i ma szanse udowodnić swoją siłę w najtrudniejszej konkurencji, z jaką się dotychczas mierzyła.

Ale to Grace Kim naprawdę się przebiła, stając się pierwszą debiutantką, która wygrała w lidze, dzięki fantastycznemu triumfowi w  LOTTE Championship. Zaledwie jeden strzał za prowadzeniem przed rundą finałową, Kim finiszowała 2 poniżej, aby wywalczyć miejsce w  trzyosobowej dogrywce. Australijka trafiła birdie na granej ponownie osiemnastce, wygrała wszystko i została zarówno pierwszą debiutantką, która zabrała do domu trofeum, jak i trzecią triumfatorką, która wygrywała po raz pierwszy w 2023 roku.

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: ISPS Handa Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 5:00 – 10:00

LPGA Tour: The Chevron Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 17:00 – 21:00

Sobota i niedziela:

DP World Tour: ISPS Handa Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 5:00 – 9:30

LPGA Tour: The Chevron Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

 

Turniej ISPS Handa Championship komentują: Jacek Person i Dionizy Konieczny.

Turniej The Chevron Championship komentują: Dionizy Konieczny i Grzegorz Zieliński.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni