Jhonattan Vegas. THE PLAYERS Championship. TPC Sawgrass. Maj 2018. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

RBC Canadian Open: Mr. Vegas i kawał historii z helikopterem w tle. 

Nie zwalniamy tempa po The Open! Od czwartku rusza RBC Canadian Open! Turniej z ogromnymi tradycjami. To trzeci najstarszy, wciąż rozgrywany turniej naszego globu – po The Open i US Open! Obrońcą tytułu jest znany i lubiany Wenezuelczyk – Jhonattan Vegas, który ma szansę zwyciężyć w Kanadzie po raz trzeci z rzędu!

 

Oprócz tego, że wygrywał dwukrotnie z rzędu w Canadian Open, Jhonny Vegas znany jest też z tego, że na tegoroczne The Open dotarł w dość burzliwych okolicznościach, choć pierwotnie, jego plany były zupełnie inne. Chciał dotrzeć do Szkocji na początku tygodnia, spokojnie, z perspektywą dogłębnego rozpoznania tego legendarnego szkockiego pola. Okazało się jednak, że poprzednia wiza do Zjednoczonego Królestwa straciła ważność, a wydanie nowej nieco się przeciąga.

Kiedy wreszcie wiza była gotowa, osiemdziesiąty gracz świata wyruszył w dość zwariowaną podróż. Najpierw udał się z Houston do Toronto, skąd teleportował się do Glasgow. Następnie przesiadł się do helikoptera (!), którym przyleciał prosto na pole, na godzinę  przed 10.31, o której rozpoczynała się jego wielka, szkocka przygoda!

W tym całym zamieszaniu, Vegas nie miał ani czasu, ani pomysłu na zabranie swoich kijów. Na wysokości zadania stanął jednak jego sponsor – Taylor Made, który skroił odpowiedni dla niego ekwipunek, który czekał gotowy do gry w Carnoustie! Cała wyprawa zakończyła się umiarkowanym sukcesem. Vegas, z wynikiem +8,  nie przeszedł przez cut, obchodząc go szerokim, pięciopunktowym łukiem!

 

 

Oprócz uroczego obrońcy tytułu, wystąpią również:

# No.1 – Dustin Johnson, który od lat marzy o zwycięstwie w Kanadzie i wcale się z tym nie kryje.

# Specjalista od seryjnego wygrywania US Open – Brooks Koepka.

# Aż szesnastu Kanadyjczyków (!), wśród nich – Adam „59” Hadwin i triumfator Masters – Mike Weir .

# Nieco uśpiony w tym sezonie, triumfator ubiegłorocznego Masters – Sergio Garcia.

# Rewelacyjnie spisujący się, zwłaszcza w turniejach o wielką stawkę, Anglik – Tommy Fleetwood.

# Jedyny trzykrotny zwycięzca w tym sezonie – Bubba Watson.

# Matt „Kuch” Kuchar – świetnie grający w Carnoustie, niewinna ofiara nieprawdopodobnego ataku Jordana Spietha w ubiegłorocznym The Open.

# Przerażająco daleko posyłający piłki, były koszykarz – Tony Finau, plasujący się na pozycji T9 w Carnoustie.

# Grający w niedzielnej grupie finałowej – The Open – Kevin Kisner

# 51 – letni weteran, który wciąż potrafi nieźle namieszać w gronie dużo młodszych kolegów  – Steve Stricker.

# Sensacyjny nastolatek – Chilijczyk Joaquin Niemann

# i wielu, wielu innych!

Według PGA TOUR Power Rankings największym faworytem do wygranej jest … oczywiście Dustin!

 

 

***

Canadian Open po raz pierwszy rozegrany został w 1904 roku! Od tego czasu odbywa się co roku, oprócz przerw spowodowanych przez pierwszą i drugą wojnę światową. W dawnych czasach, jeszcze  przed powstaniem najważniejszych cyklów rozgrywek golfowych, uznawany był za trzeci najbardziej prestiżowy turniej golfowy, po The Open i US Open.

W 2000 roku Tiger Woods został pierwszym graczem od czasu wyczynu Lee Trevino z 1971 roku, który zdobył tzw. „Potrójną Koronę” – czyli trzy turnieje Open w jednym roku, właśnie The Open, US Open i Canadian Open.

 

 

Polem na którym po raz pierwszy rozegrano turniej był Royal Montreal Golf Club. Od tego czasu turniej rozgrywany był na bardzo wielu różnych polach. W tym roku, turniej rozegrany zostanie na Glen Abbey Golf Course – polu , które gościło  Canadian Open już 29 razy, najwięcej w historii.

Zaprojektowane ono zostało w 1976 roku, przez Jacka Nicklausa, na zamówienie Royal Canadian Golf Association. Od tego czasu, w pierwotnych planach, pole  miało być jedynym gospodarzem tego turnieju. Jednak w latach dziewięćdziesiątych RCGA zdecydowało, że turniej gościć będzie również na innych polach, wracając regularnie na Glen Abbey.

Na liście zwycięzców turnieju możemy znaleźć m.in. takie legendarne nazwiska jak: Tommy Armour, Walter Hagen, Sam Snead, Byron Nelson, George Fazio, Bobby Locke, Arnold Palmer, Billy Casper, Lee Trevino, Greg Norman, Curtis Strange, Nick Price, Tiger, Vijay Singh, Jim Furyk, Jason Day …

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska:

Czwartek i piątek – od 21.00

Sobota i niedziela – od 19.00

Komentują: Krzysztof Rawa i El Filippo Naglak.

 

Emocje w pakiecie! 

 

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni