Jhonattan Vegas, Venezuela. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

RBC Canadian Open – każdy chce tam wygrać!

Jeszcze  nie opadły pyłki traw po fantastycznej batalii w Royal Birkdale, a epicentrum wydarzeń golfowych przemieściło się w skrajnie inny zakątek kuli ziemskiej, do cudnej Kanady. Golf Channel Polska oczywiście również tam się (wirtualnie) udaje i tradycyjnie  towarzyszy graczom od czwartku, aż do niedzieli, w tym trzecim najstarszym turnieju golfowym na planecie Ziemia!

Tak, tak. Historia Canadian Open to już budzące respekt 113 lat! Pierwsza edycja turnieju miała miejsce w 1904 roku. Pierwsze The Open rozegrano w 1860 roku, a US Open w 1895. Widać wyraźnie jak zacny turniej przyjdzie nam oglądać w tym tygodniu.  Oczywiście na przestrzeni tak wielu lat zmieniały się zarówno pola na jakich rozgrywane były te Narodowe Mistrzostwa Kanady oraz kosmetycznie zmieniały się też nazwy, ze względu na różnych sponsorów tytularnych. Podstawa jednak zawsze była ta sama, dumna i przywodząca na myśl ogromny prestiż – Canadian Open.

Wśród zwycięzców tego szacownego turnieju mamy między innymi takie legendy jak: Tommy Armour, Walter Hagen, Sam Snead, Byron Nelson, George Fazio, Bobby Locke, Arnold Palmer, Billy Casper, Lee Trevino czy Bruce Lietzke. Spośród tych bardziej współczesnych gigantów zwyciężali tutaj, między innymi: Greg Norman, Curtis Strange, Nick Price, Mark O’Meara, „The Tiger”, Vijay Singh, Jim „58” Furyk i Jason Day! Canadian Open uważane jest za najbardziej prestiżowy turniej, nigdy nie wygrany przez Jacka Nicklausa!

Do wybuchu I Wojny Światowej wygrywali tutaj tylko Kanadyjczycy(7), Anglicy(2) i raz Amerykanin. Po I Wojnie Światowej Kanadyjczyk wpisał się na listę zwycięzców … RAZ! To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w 1954 roku, a dumnym jego autorem był Pat Fletcher!

W całej historii Canadian Open nacją, która absolutnie zdominowała listę zwycięzców byli Amerykanie, którzy tryumfowali tutaj 72 razy! Drugie miejsce, z ośmioma wygranymi, dzielą: Anglicy, Australijczycy i Kanadyjczycy.  Od wspomnianego 1954 roku Kanada bezskutecznie stara się ponownie zapisać na liście zwycięzców swojego rodaka.

W 2004 roku bardzo blisko pełni szczęścia był zwycięzca Masters- Mike Weir. Niestety pokonał go dopiero w dogrywce, reprezentujący Fiji- Vijay Singh! W tym roku wydaje się, że Kanada wystawia całkiem solidną siedemnastoosobową ekipę do walki, na czele z: Adamem „59” Hadwinem, Grahamen DeLaet czy  Nickiem Taylorem! Wystąpi również sam Mike Weir, króry jednak swojej aktualnej gry nie może zaliczyć jako nieustające pasmo sukcesów!

W turnieju występują między innymi: człowiek numer dwa, w The Open- Matt Kuchar; wciąż światowy numero uno, ostatnio jednak bez formy – Dustin Johnson, czy inni znani i lubiani: Tony Finau, Charley Hoffman, Chad Campbell, Danny Lee, Ian Poulter czy Jim Furyk.

Obrońcą tytułu jest Bombardier z Wenezueli- Jhonattan Vegas, który rok temu wyprzedził jednym uderzeniem Dustina Johnsona, Jona Rahma i Martina Lairda!

Turniej rozgrywany jest po raz 29, a trzeci z rzędu, na zjawiskowym i jednym z najbardziej znanych w Kanadzie pól, projektu Mistrza Jacka Nicklausa- Glen Abbey Golf Course.

Transmisja na żywo, tylko w Golf Channel Polska:

czwartek i piątek, od 21.00 

sobota i niedziela, od 19.00

Komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

 

Zapraszamy na rywalizację z liściem klonowym w tle!  

 

 Tekst: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni