Rory McIlroy. Genesis Invitational. Riviera Country Club in Los Angeles, California, USA, 18 February 2022. EPA/CAROLINE BREHMAN Dostawca: PAP/EPA.

RBC Canadian Open

Nie zwalniamy tempa po Memorial Tournament. Od czwartku rusza RBC Canadian Open. To turniej z ogromnymi tradycjami, trzeci najstarszy, wciąż rozgrywany turniej naszego globu, po The Open i US Open. Obrońcą tytułu jest Rory McIlroy. 

 

Sobota i niedziela:

Volvo Car Scandinavian Mixed Hosted by Henrik & Annika – runda 3 i 4 (LIVE) 14:00 – 18:00

RBC Canadian Open – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 0:00

 

Pierwsza edycja turnieju miała miejsce w 1904 roku! Pierwszy The Open rozegrano w 1860 roku, a US Open w 1895. Widać wyraźnie jak dostojny turniej przyjdzie nam oglądać w tym tygodniu. Oczywiście na przestrzeni tak wielu lat zmieniały się zarówno pola na jakich rozgrywane były te Narodowe Mistrzostwa Kanady oraz zmieniały się też nazwy, ze względu na różnych sponsorów tytularnych. Podstawa jednak zawsze była ta sama, dumna i przywodząca na myśl ogromny prestiż – Canadian Open.

 

Wśród zwycięzców tego szacownego turnieju mamy między innymi takie legendy jak: Tommy Armour, Walter Hagen, Sam Snead, Byron Nelson, George Fazio, Bobby Locke, Arnold Palmer, Billy Casper, Lee Trevino czy Bruce Lietzke. Spośród tych bardziej współczesnych gigantów zwyciężali tutaj, między innymi: Greg Norman, Curtis Strange, Nick Price, Mark O’Meara, Tiger Woods, Vijay Singh, Jim „58” Furyk, Jason Day, Dustin Johnson. Canadian Open uważane jest za najbardziej prestiżowy turniej, nigdy nie wygrany przez Jacka Nicklausa.

Do wybuchu I Wojny Światowej zwyciężali tutaj tylko: Kanadyjczycy (7), Anglicy (2) i raz Amerykanin. Po I Wojnie Światowej Kanadyjczyk wpisał się na listę zwycięzców … RAZ. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w 1954 roku, a jego autorem był Pat Fletcher.

https://twitter.com/PGATOUR/status/1534709214618296322?s=20&t=j9gBaRsBvUEj5sR4rIty7A

W całej historii Canadian Open nacją, która zdominowała listę zwycięzców byli Amerykanie, którzy tryumfowali tutaj 73 razy. Drugie miejsce, z ośmioma wygranymi, dzielą: Anglicy, Australijczycy i Kanadyjczycy.  Od wspomnianego 1954 roku Kanada bezskutecznie stara się ponownie zapisać na liście zwycięzców swojego rodaka. W 2004 roku bardzo blisko pełni szczęścia był zwycięzca Masters z 2203 roku – Mike Weir. Pokonał go w dogrywce, reprezentujący Fiji- Vijay Singh.

Turniej rozegrany zostanie tym razem w St. George’s Golf and Country Club. 

W 2019 roku, przed dwuletnią przerwą spowodowaną pandemią, zwyciężał Rory McIlroy. Turniej rozegrany został wówczas w Hamilton Golf & Country Club, jednym z najbardziej szanowanych klubów golfowych w Kanadzie, na parkowym polu zaprojektowanym przez samego Harry S. Colta, otwartym w 1915 roku. Była to szósta edycja turnieju rozegrana na tym polu.

Rory zmiażdżył wówczas swoich rywali triumfując z siedmioma uderzeniami przewagi nad Shanem Lowrym i Webbem Simpsonem, rozgrywając niedzielną rundę 61!

W 2018 roku triumfatorem Canadian Open został Dustin Johnson, który na polu – Glen Abbey Golf Course, z wynikiem (-23) zwyciężał z trzypunktową przewagą nad Koreańczykami Meen-Whee Kimem i Byeong Hun Anem.

 

Gracze z Top 50 ubiegłotygodniowego rankingu OWGR występujący w tegorocznym Canadian Open:

  • 1. Scottie Scheffler
  • 3. Cameron Smith
  • 5. Justin Thomas
  • 8. Rory McIlroy
  • 9. Sam Burns
  • 15. Matt Fitzpatrick
  • 16. Tony Finau
  • 34. Corey Conners
  • 38. Harold Varner III

 

Faworytem Power Rankings jest aktualnie najlepszy golfista świata – Scottie Scheffler.

 

*

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Volvo Car Scandinavian Mixed Hosted by Henrik & Annika – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

PGA TOUR: RBC Canadian Open – runda 1 i 2 (LIVE) 21:00 – 0:00

Sobota i niedziela:

Volvo Car Scandinavian Mixed Hosted by Henrik & Annika – runda 3 i 4 (LIVE) 14:00 – 18:00

RBC Canadian Open – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 0:00

Komentuje: Jacek Person

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni