Adrian Meronk i Mateusz Gradecki. The Belfry 2023. Fot. Kuba Dymecki

Meronk i Gradi w British Masters

Betfred British Masters powraca w tym tygodniu do The Belfry. Jeden z najstarszych turniejów DP World Tour rozpoczyna bogaty w wydarzenia letni sezon na brytyjskiej ziemi. Gospodarzem będzie sam Sir Nick Faldo. Zagrają również Adrian Meronk i Mateusz Gradecki.

 

LEADERBOARD

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Betfred British Masters hosted by Sir Nick Faldo – runda 1 i 2 (LIVE) 14:30 – 19:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

W związku z przeniesieniem emisji nie będziemy mogli pokazać turnieju w sobotę i w niedzielę.

 

Adrian Meronk +2

Mateusz Gradecki +5

Polacy na starcie

Adrian Meronk zagra w tym turnieju już po raz czwarty, debiutując w 2020 roku na polu Forest of Arden. Dla Mateusza będzie to debiut oraz dotychczas największa impreza w jakiej weźmie udział. Do Anglii dotarł we wtorek, po lekkich perturbacjach:

Dopiero dojechałem do Belfry, z przygodami, przez Polskę, gdzie wyrabiałem paszport tymczasowy. Dzisiaj zagram rundę próbną z Adrianem, dziewiątkę, jutro drugą. To fajne miejsce i największy turniej na jaki do tej pory się dostałem. Także działamy.  

 

 

Zarówno dla Adriana, jak i Mateusza jest to kolejny występ na DP World Tour, po BMW International Open. Gradi przeszedł tam przez cut, notując swoją najwyższą pozycję na DP World Tour na półmetku rywalizacji. Dzielił wówczas miejsce 26. Dwie ostatnie rundy nie do końca poszły po jego myśli i finalnie spadł na pozycję 69.

Meronk z dobrymi wspomnieniami z The Belfry

Adrian, który po dwóch dniach w był lepszy od Mateusza o dwa uderzenia, finiszował po świetnej rundzie finałowej 68, na miejscu trzecim. Tak depeszował po turnieju w Monachium, gdzie triumfował Thriston Lawrence.

Ogólnie dobrze grałem. Ciężko mi się czytało greeny przez cały tydzień. Miałem dużo szans. Wiadomo gdyby wpadły trzy więcej putty to bym wygrał, więc to była w sumie różnica. Gra w polu była bardzo solidna. Krótka gra znowu działała bardzo dobrze. Także było dużo dobrego golfa, solidne trzecie miejsce i kolejne cenne punkty.

Turniej był świetnie zorganizowany, dobrze było widzieć się z Mateuszem. Wygląda na to, że w tym tygodniu znowu zagramy razem w British Masters, bo właśnie dzisiaj się dostał, więc bardzo fajnie. Teraz jestem dzień w domu we Wrocławiu i już jutro lecę do Anglii na British Masters.

Rok temu Meronk nie przeszedł cuta, do którego zabrakło mu jednego uderzenia. Szalał tam za to rok wcześniej, zajmując trzecią pozycję, debiutując wówczas w The Belfry!

 

 

Pierwszy rozpocznie swoją batalię Mateusz Gradecki. Wyjdzie na pole o 8:40 czasu polskiego, w towarzystwie Anglików Todda Clementsa i Daniela Whitby-Smitha. Adrian Meronk wystartuje o 9:20, w obstawie Włocha Edoardo Molinariego i Niemca Yannika Paula.

 

Thorbjørn 

Rok temu zwyciężał odrodzony gwiazdor Ryder Cup z Le Golf National – Thorbjørn Olesen. Wygrana przyszła w nieprawdopodobnych okolicznościach, kiedy trafiał eagle i birdie na dwóch ostatnich dołkach! Mało tego, identyczna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej.

To był oczywiście dość ciężki dzień” – mówił zaraz po zwycięstwie „Grałem dużo w lewo. Naprawdę walczyłem. Ale jakoś szedłem dalej. Co za zakończenie. Niesamowite. Stojąc na siedemnastce, myślę, że mogę zrobić birdie, birdie i być może dostać się do play-off. Ale oczywiście, kiedy dostałem szansę na 17. dołku, skorzystałem z niej. Nawet w takich okolicznościach osiemnastka to trudny dołek, gdzie par jest dobrym wynikiem. Po prostu dałem z siebie wszystko.

Triumf ten sprawił, że Duńczyk poszedł w ślady rodaka Thomasa Bjørna, dodając swoje nazwisko do znakomitej listy mistrzów. Od tego czasu 33-latek zdobył swój siódmy tytuł DP World Tour w Thailand Classic, w lutym, podczas świetnej passy na początku roku. Był wtedy pięć razy z rzędu w pierwszej dwudziestce. Olesen – dziewiąty w rankingu Race to Dubai ma szansę zostać w tym roku pierwszym wielokrotnym zwycięzcą imprezy w The Belfry.

Nowy gospodarz i nowa data

W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że kultowe pole Brabazon pozostanie gospodarzem Betfred British Masters do 2026 roku, a na początku tego roku Sir Nick Faldo ogłoszony został nowym długoterminowym gospodarzem. Sześciokrotny mistrz wielkoszlemowy ma co wspominać z pola Brabazon. Trzykrotnie reprezentował tam Europę w Pucharze Rydera, a w 1993 roku zasłynął z hole-in-one na dołku 14. Anglik – który otrzymał tytuł szlachecki w 2009 za zasługi dla golfa – zdobył też osiemnasty ze swoich trzydziestu tytułów DP World Tour właśnie na British Masters w 1989 roku, rozegranym został wówczas w Woburn. Tegoroczna edycja Betfred British Masters, będzie szóstą  w The Belfry, trzecią z rzędu, tym razem rozegraną jednak w nowym letnim terminie.

Faldo jest najnowszym z czołowych brytyjskich graczy, którzy pełnią rolę gospodarza. Wśród nich byli wcześniej m.in. kapitan Ryder Cup Luke Donald, w The Grove w 2016 roku. Ostatnio honory pełnił Danny Willett w The Belfry w 2021 i 2022 roku.

Jestem bardzo podekscytowany jako gospodarz tego wydarzenia, mamy pięcioletni plan współpracy i mam nadzieję, że przyczynię się do uświetnienia tego turnieju. Tak samo jak w serii moich eventów dla najmłodszych staram się promować nowe i młode talenty i chciałbym to robić również tutaj, oczywiście poszerzając też listę o najbardziej gorące nazwiska w golfie.

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Betfred British Masters hosted by Sir Nick Faldo 2023 – runda 1 i 2 (LIVE) 14:30 – 19:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

W związku z przeniesieniem emisji i dostosowaniem jej do standardów live-to-air nie będziemy mogli pokazać turnieju w sobotę i w niedzielę.

 

Zdjęcia: Kuba Dymecki

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni