BMW PGA Championship

W tym tygodniu jesteśmy w legendarnym Wentworth, w dostojnym, angielskim hrabstwie Surrey, na czwartym – przedostatnim tegorocznym turnieju Rolex Series. Gra tam również Adrian Meronk. Ostatnim turniejem tej prestiżowej serii będzie wielki finał rozgrywek – DP World Tour Championship.

 

europeantour.com/dpworld-tour/bmw-pga-championship-2022/leaderboard

 

 

Podsumowanie  golfchannel.pl/?news=wentworth

 

SOBOTA

Oto jak sobotnie wydarzenia relacjonował nasz szybko przemieszczający się wysłannik spwcjalny – Mariusz Pawłowski:

„Po anulowaniu rundy piątkowej zawodnicy wrócili następnego dnia na West Course w Wentworth. Ci, którzy nie dokończyli pierwszej rundy grali od 7:30 od dołka, na którym skończyli rundę w czwartek.

O 9:50 na całym terenie turnieju uczczono pamięć Królowej Elżbiety II dwiema minutami ciszy. Zawodnicy grali z czarnymi wstążkami na ubraniach, a organizator odwołał wszystkie dodatkowe atrakcje w czasie turnieju.

 

 

Adrian Meronk startował dziś o godzinie 14:05 polskiego czasu. Grę rozpoczął od para, a następnie trafił birdie, co dało kibicom z Polski, a kilku na polu ich dziś spotkałem, dużą nadzieję na dobry wynik w rundzie. I tak też się stało. Całą rundę zakończył wynikiem -4, co w sumie daje mu rezultat -6. Tym samym z łatwością przeszedł cut. Obecnie jest na dzielonej 34. pozycji, 6 uderzeń za liderami-Hovlandem i Kjeldsenem.

Faworytem i ulubieñcem kibiców jest Rory McIlroy, za którym podążały tłumy. Jego niedawna wygrana, trzecia w karierze, w FedEx Cup oraz wypowiedzi odnośnie ligi LIV umocniła go na pozycji ulubieńca kibiców w Wentworth.

 

 

Pierwszą rundę zakończył wynikiem -4, natomiast w sobotę zagrał -7, co daje mu rezultat -11 i pozycję wicelidera.
Miałem okazję uczestniczyć w konferencji prasowej z udziałem Rory’ego, którą rozpoczęło pytanie jednego z dziennikarzy: >Rory, ile nam dasz z wygranych ostatnio 18 mln $, jeśli nie poruszymy wiesz jakiego tematu<. Rory odpowiedział: >Dawajcie, bardzo chętnie o tym porozmawiam.<

 

 

Generalnie cała konferencja przebiegła w tematyce LIV. Zarówno Rory, Billy Horschel, Matt Fitzpatrick, Shane Lowry oraz inni znani gracze negatywnie komentowali  pojawienie się wielu zawodników LIV na turnieju w Wentworth.

 

 

Zagraniczne media mówią nawet o „spięciu” między Horschelem oraz Poulterem na putting greenie.

 

 

Niesamowitą rundę odnotował w sobotę Australijczyk Min Woo Lee, który skończył z wynikiem 62 (-10). 7 birdie, 2 eagle, 8 parów i jeden bogey są przepisem na taki wynik.

 

 

W niedzielę trzeci, ostatni dzień turnieju. Jest to sytuacja wyjątkowa, spowodowana śmiercią Królowe Elżbiety II i odwołaniem rundy piątkowej.

Piątek

 

Czwartek

Z uwagi na śmierć Królowej Elżbiety II, piątkowa runda turnieju została anulowana. Dalsze informacje będziemy przekazywać zaraz po otrzymaniu ich od organizatorów.

 

 

Runda pierwsza została przerwana i trzydziestu zawodników jej nie dokończyło.

 

 

Tak wydarzenia z Wenworth relacjonuje będący na miejscu Mariusz Pawłowski: „Pierwszy dzień BMW PGA Championship za nami. Pogoda nie oszczędzała graczy i kibiców. Opady były na tyle obfite, że zdecydowano się wprowadzić zasadę „pick and place”. Słońce tylko czasami przypominało o sobie.

 

 

Adrian Meronk, batalię w turnieju rozpoczął o 8:55 w towarzystwie Edoardo Molinariego oraz Hurly’ego Longa. Mimo niesprzyjających warunków rozegrał bardzo dobrą rundę, odnotowując trzy birdie, jednego bogeya oraz 14 parów, uzyskując ostatecznie wynik -2, dzielony z m.in. Jonem Rahmem, Seanem Crockerem, Victorem Perezem, czy zwycięzcą ubiegłotygodniowego Made In HimmerLand.

 

 

Plasuje go to na 52 pozycji, sześć uderzeń za liderami: Tommym Fleetwoodem, Andym Sullivanem oraz Viktorem Hovlandem”.

 

 

Zapowiedź turnieju

 

 

Obrońcą tytułu jest Billy Horschel, który stał się też pierwszym Amerykaninem, który wygrał w tym turnieju, od czasu kiedy zwyciężał tam sam „Król” – Arnold Palmer, w 1975 roku. Jest też pierwszym amerykańskim triumfatorem turnieju DP World Tour, należącym do Rolex Series.

 

 

golfchannel.pl/?news=billy-wentworth

 

 

W turnieju zagra cała plejada gwiazd. Wśród nich oczywiście Adrian Meronk, który po tygodniu przygotowań w rodzinnym Wrocławiu, przyznał Matyldzie Kunie z PZG, że jest „w bojowym nastroju”:

Ułożyłem tę część sezonu pod BMW PGA Championship. Turniej jest dobrze punktowany i zależy mi, żeby się dobrze zaprezentować. Po poprzednim występie wiem, jak się przygotować i jakiego rodzaju strzały będą mi potrzebne w Wentworth Club. Przede wszystkim dokładne chippy z roughu i shaping lotu piłki. To pole parkowe, więc tego typu zagrania będą bardzo przydatne”.

 

 

W Wentworth jest wysłannik Golf Channel Polska – Mariusz Pawłowski, który oprócz świetnych zdjęć podzielił się również wrażeniami ze środowego turnieju Pro-Am, w którym ze swoją ekipą wystąpił również Adrian.

„Przy bardzo zmiennej pogodzie, ale w wyśmienitej atmosferze, odbył się dziś turniej Pro-Am na słynnym polu Wentworth. Swoich sił w tym pięknym miejscu mogli spróbować celebryci, aktorzy i sportowcy, którzy wraz z zawodowcami rywalizowali w drużynach. Wśród zawodowców nie zabrakło oczywiście naszego reprezentanta – Adriana Meronka. Od czwartku ciąg dalszy sportowych emocji, tym razem już w 100% profesjonalnych. Czołowi golfiści świata rozpoczną walkę o kryształowy puchar BMW.

 

 

To mój trzeci raz, kiedy mam przyjemność uczestniczyć w tym turnieju. Tym razem, po raz pierwszy, byłem na Pro Am. Mimo momentami kapryśnej pogody atmosfera była wspaniała. Zarówno zawodowcy jak i amatorzy chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. W zasadniczej rundzie turniejowej jest to niemożliwe. Miałem również ogromną przyjemność spotkać i zamienić kilka zdań z Adrianem. Udało się nawet zrobić z nim szybkie selfie. W jego drużynie byli: Di Stewart, znana brytyjska prezenterka telewizyjna,  Will Greenwood – były angielski gracz rugby, oraz Kevin Pietersen – reprezentant Anglii w krykieta. To mój pierwszy Pro-Am w Wentworth, ale na pewno nie ostatni.

 

 

 

Co ciekawe po raz pierwszy na polu golfowym widziałem tłumy nastolatek. To wszystko za sprawą gwiazdy Niala Horana – byłego  wokalisty One Direction oraz braci bliźniaków znanych z sagi o Harrym Potterze”.

 

 

Adrian w czwartek rozpocznie grę z dziesiątego tee o  o 9:55. Towarzyszyć mu będą Włoch Edoardo Mollinari i Niemiec Hurly Long. W piątek grupa ta rozpocznie o 14.05.   

 

 

Zagrają również m.in.: Rory McIlroy, Jon Rahm, Matt Fitzpatrick, Viktor Hovland, Shane Lowry, Tommy Fleetwood, Adam Scott, Tyrrell Hatton, Thomas Pieters, Ryan Fox, Kurt Kitayama, Francesco Molinari, Danny Willett, Thorbjørn Olesen, Sean Crocker.

 

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/bmw-pga-championship-2022/tee-times?round=1

 

Nie zabraknie też zwycięzcy ubiegłotygodniowego turnieju Made in HimmerLand – Olivera Wilsona.

 

golfchannel.pl/?news=oliver

 

 

HISTORIA TURNIEJU

Historia turnieju BMW PGA Championship sięga roku 1955, kiedy to golfiści po raz pierwszy rywalizowali o zwycięstwo w PGA Close Championship, na polach Pannal Golf Club i Starbeck Golf Club. Pierwszym zwycięzcą był Ken Bousfield, który pokonał dwoma uderzeniami Maxa Faulknera.

Przez kolejne lata turniej zmieniał swoją nazwę i sponsora tytularnego, którym od 2007 roku jego firma BMW. Stał się również częścią kalendarza European Tour oraz jednym z najbardziej prestiżowych i lukratywnych turniejów w całym kalendarzu najlepszej europejskiej ligi golfa.

Od 1988 roku zawodnicy walczą o zwycięstwo w Wentworth Club w Surrey, które usytuowane jest na przedmieściach Londynu. Klub golfowy Wenthworth został założony w 1922 roku i nierozerwalnie wiąże się z osobą W.G. Tarranta. Zatrudnił on Harry Colta do budowy pola golfowego, a ten najpierw zbudował East Course w 1924 roku, a następnie słynny West Course. Do tego trzeba dodać kolejne 18-dołkowe pole wybudowane przez Johna Jacobsa oraz 9 – dołkowe pole par-3. I tak wygląda w tej chwili kompleks golfowy w Virginia Water, otoczony pięknymi prywatnymi domami, uznawanymi za jedne z najdroższych w tej okolicy.

Golfiści podczas BMW PGA Championship będą rywalizowali na West Course, które ma długość 6 660 metrów i rozgrywane jest jako par 72. Rekord pola należy do skandynawskiego tercetu: Robert Karlsson, Tomas Bjorn i Alex Noren, którzy zgodnie ustrzelili tam 62 uderzenia.

 

 

East Course w 1926 roku było areną meczu, który uznawany jest za prekursora dzisiejszego formatu Ryder Cup. Z kolei właściwy mecz o Ryder Cup w 1953 roku odbył się na polu West, gdzie zespół Wielkiej Brytanii musiał uznać wyższość golfistów reprezentujących Stany Zjednoczone i przegrał w stosunku 5½ – 6½. Przez wiele lat Wentworth był też areną World Match Play Championship, w którym to triumfowały między innymi takie golfowe tuzy jak Jack Nicklaus i Gary Player, a także Canada Cup, British Masters, czy Women’s British Open.

 

 

Turniej BMW PGA Championship czterokrotnie wygrywał Sir Nick Faldo, a trzykrotnie Peter Alliss, Bernhard Langer i jako jedyny w historii trzy razy z rzędu – Colin Montgomerie. Swoje triumfy w tym turnieju święcili również Seve Ballesteros, Ian Woosnam, Jose Maria Olazabal, Rory Mcllrory czy Miguel Angel Jimenez.

 

 

Spektakularne momenty w historii turnieju to na pewno radość Andrew Beefa Johnsona po trafieniu hole-in-one w 2015 roku, klasyczny as w wykonaniu Miguela Angela Jimeneza w 2008 i 2015 roku, playoff pomiędzy Lukiem Donaldem i Lee Wstwoodem w 2011 roku, czy radość Colina Montgomerie po wygraniu tam trzeciego z rzędu turnieju.

 

 

W 2020 roku zwyciężał Danny Willet, pokonując trzema uderzeniami Jona Rahma. 

 

 

Rok później znowu triumfował Anglik. Tym razem był to Tyrrell Hatton, który zdobył tym samym czwartą gwiazdkę Rolex Series!

 

golfchannel.pl/?news=tyrrell

 

 

BMW PGA Championship w Golf Channel Polska

 

Czwartek i piątek, 8 i 9 września: 

DP World Tour: BMW PGA Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Sobota i niedziela:

BMW PGA Championship – runda 3 (LIVE) 13:00 – 17:30

Komentuje: Jacek Person.

 

Depeszuje: Mariusz Pawłowski

Rys historyczny: Kasia Nieciak i Wojtek Ochocki

Zdjęcia: Mariusz

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni