Tony Finau & Cameron Smith. The Northern Trust. Liberty National Golf Club in Jersey City, August 2021. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

BMW Championship

Najlepsi golfiści świata nie dają nam chwili wytchnienia. Pierwszy z serii trzech turniejów fazy PlayOff dostarczył  niesamowitych wrażeń. Po ponad pięciu latach bez zwycięstwa Tony Finau sięgnął w końcu po swoje drugie trofeum, Jon Rahm prowadził przed każdą kolejną rundą, Huragan Henry wstrzymał grę, a Cameron Smith o mały włos nie zmajstrował rundy marzeń 59.  

https://twitter.com/PGATOUR/status/1430258862154780676?s=20

 

Niedziela:
Omega European Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30
 BMW Championship – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

 

 

https://golfchannel.pl/?news=tony

 

Co równie ważne, poznaliśmy 70 nazwisk, które znajdą się na liście startowej drugiego turnieju FedEx Cup PlayOffs – BMW Championship, rozgrywanego w tym roku po raz pierwszy w Caves Valley Golf Club. Oczywiście okazało się, że siedemdziesiątym zawodnikiem w stawce jest tegoroczny mistrz PGA Championship, dziarski 51-latek – Phil Mickelson! 

 

Przed nami drugi turniej serii FedEx Cup PlayOffs – BMW Championship. Rok temu gościł on na położonym niedaleko Chicago legendarnym polu North – Olympia Fields Country Club. Pole to było wcześniej areną między innymi takich turniejów jak U.S. Open 2003, U.S. Amateur 2015 czy KPMG Women’s PGA. Do historii golfa przeszło uderzenie Tigera Woodsa podczas drugiej rundy U.S Open w 2003 roku, kiedy na szóstym dołku, drugim uderzeniem ominął drzewa i wylądował 4,5 metra od dołka, zapisując na karcie birdie.

 

 

W 2020 roku w nieprawdopodobnych okolicznościach wygrywał Jon Rahm, pokonując w dogrywce Dustina Johnsona.

 

OPIS: golfchannel.pl/?news=czas-dogrywek

 

 

 

Format PlayOff i walka o FedEx Cup zapoczątkowana została w 2007 roku i wtedy to, wraz ze zwycięstwem Tigera Woodsa rozpoczęła się historia turnieju BMW Championship, który na stałe wszedł do kalendarza PGA Tour.

 

 

Turniej ten jest kontynuatorem jednego z najstarszych turniejów golfowych na świecie – Western Open. Jego początki sięgają roku 1899, kiedy to golfiści rywalizowali po raz pierwszy na polu Glen View Club, zlokalizowanym w stanie Illinois. Na mocy obowiązującej do 2022 roku umowy z firmą BMW jest ona sponsorem tytularnym turnieju i kontynuatorem rywalizacji o puchar J.K. Wadleya.

 

 

Zwycięzca poza trofeum BMW wygrywa również to trofeum, które ufundował wielki pasjonat golfa z lat dwudziestych J.K. Wadley. Jedną z misji turnieju jest zbieranie środków na Evans Scholarship Foundation. Pomaga ona w opłaceniu studiów i zakwaterowania dla golfowych caddie. Od początku istnienia BMW Championship zebrała już ponad 30 milionów dolarów na cele charytatywne.

 

 

Turniej wygrywali dwukrotnie tylko Tiger Woods i Dustin Johnson. Najlepszy wynik po czterech dniach rywalizacji zanotowali w 2018 roku Keegan Bradley i Justin Rose, w Aronimink Golf Club. Obaj zakończyli zmagania z wynikiem 260 uderzeń, a o ostatecznym zwycięstwie Bradleya zdecydowała dogrywka. Z wynikiem 59 uderzeń zakończył drugą rundę rywalizacji Jim Furyk podczas edycji w 2013 roku, w Conway Farms Golf Club i była to oczywiście najlepsza runda w historii BMW Championship.

 

 

Najlepszą rundę z wynikiem 63 uderzeń na polu North zagrał Vijay Singh podczas drugiego dnia USOpen w 2003 roku.

Stawka rywalizacji jest bardzo duża. Pula nagród to 9.5 miliona dolarów do podziału, 1500 punktów dla zwycięzcy w rankingu FedEx Cup i pasjonujący wyścig o przepustkę do finału sezonu na polu East Lake w Atlancie. Tam jednak zakwalifikuje się tylko trzydziestu najlepszych golfistów po zakończeniu BMW Championship. Będzie liczyło się dosłownie każde uderzenie. Zawodnicy rozegrają cztery pełne rundy, ponieważ formuła turnieju nie przewiduje już cuta po dwóch dniach rywalizacji. 

Otwarte w 1991 roku pole Caves Valley, projektu Toma Fazio, zostało niedawno poddane półtorarocznej rewitalizacji. W przeszłości gościło wiele ważnych rozgrywek. W 2002 roku podczas US Senior Open, Don Pooley pokonał Toma Watsona w dramatycznej, 5-dołkowej dogrywce. W 1995 roku rozegrano tam US Mid-Amateur, w 2005 – NCAA Division I Men’s, a w 2009  Women’s Golf Championships. Poza tym odbył się tam AJGA Canon Cup w 1997 i 2004 roku oraz Palmer Cup w 2007. W 2014 rozegrano tam inauguracyjny Interrnationa Crown – organizowany przez LPGA, coroczny turniej drużynowy, gdzie rywalizują czteroosobowe zespoły z ośmiu krajów. W 2017 roku odbył się tam Constellation Senior Players Championship.

 

 

Czołówka rankingu FedEx Cup przez zakończeniem sezonu wygląda bardzo interesująco. Na prowadzeniu znajduje się Tony Finau.

 

Tuż za nim są: obrońca tytułu – Jon Rahm, Cameron Smith, Patrick Cantlay i Justin Thomas.

Faworytem turnieju BMW Championship według Power Rankings  jest Jon Rahm

 

BMW Championship i Omega European Masters w Golf Channel Polska:

 

Czwartek i piątek: 

European Tour: Omega European Masters – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

PGA TOUR: BMW Championship – runda 1 i2 (LIVE) 21:00 – 1:00

 

Sobota:

Omega European Masters – runda 3 (LIVE) 13:30 – 17:30

BMW Championship – runda 3 (LIVE) 21:00 – 00:00

 

Niedziela:

Omega European Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

 BMW Championship – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni