Patrick Cantlay. THE PLAYERS Championship. TPC Sawgrass. May 2018. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

BMW Championship

Pierwszy z serii trzech turniejów PGA TOUR FedEx Cup Playoffs dostarczył niesamowitych wrażeń. Po raz pierwszy zwyciężał Will Zalatoris, pokonując w niesamowitej czterodołkowej dogrywce Seppa Strakę. 

 

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: D+D Real Czech Masters – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

PGA TOUR: BMW Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 21:00 – 1:00

Sobota:

D+D Real Czech Masters – runda 3 (LIVE) 13:00 – 17:00

BMW Championship – runda 3 (LIVE) 19:30 – 00:00

Niedziela:

D+D Real Czech Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

BMW Championship – finał (LIVE) 19:30 – 00:00

 

 

Poznaliśmy też 70 nazwisk, które znajdą się na liście startowej drugiego turnieju FedEx Cup Playoffs – BMW Championship, rozgrywanego w tym roku po raz pierwszy w Wilmington Country Club. Okazało się, że siedemdziesiątym zawodnikiem w stawce jest Wyndham Clark. Oczko niżej uplasował się Anirban Lahiri, który tym samym zakończył już swoją przygodę w wyścigu po FedEx Cup

www.pgatour.com/news/2022/07/26/updated-fedexcup-standings

 

 

BMW Championship rok temu gościł po raz pierwszy w położonym niedaleko Baltimore – Caves Valley Golf Club – otwartym w 1991 roku, zaprojektowanym przez Toma Fazio, który w przeszłości gościł wiele ważnych rozgrywek. W 2002 roku podczas US Senior Open, Don Pooley pokonał Toma Watsona w dramatycznej, 5-dołkowej dogrywce. W 1995 roku rozegrano tam US Mid-Amateur, w 2005 – NCAA Division I Men’s, a w 2009  Women’s Golf Championships. Poza tym odbył się tam AJGA Canon Cup w 1997 i 2004 roku oraz Palmer Cup w 2007. W 2014 rozegrano tam inauguracyjny Internationa Crown – organizowany przez LPGA, coroczny turniej drużynowy, gdzie rywalizują czteroosobowe zespoły z ośmiu krajów. W 2017 roku odbył się tam Constellation Senior Players Championship.

 

 

Tym razem, również po raz pierwszy, gospodarzem turnieju będzie Wilmington Country Club, zaprojektowany przez Roberta Trenta Jonesa Sr. w 1959 roku.

 

 

W przeszłości klub był gospodarzem sześciu imprez USGA, a także zawodów Palmer Cup w 2013 roku, między amatorami z Europy i Stanów Zjednoczonych. W drużynie amerykańskiej, która rozniosła Europejczyków w pył: 20½ – 9½, występowali wówczas m.in.: Patrick Rodgers, Daniel Berger i Justin Thomas. 

 

 

W 2020 roku w nieprawdopodobnych okolicznościach BMW Championship wygrywał Jon Rahm, pokonując w dogrywce Dustina Johnsona.

 

golfchannel.pl/?news=czas-dogrywek

 

 

 

Rok temu w również niezwykle pasjonującym widowisku zwyciężał Patrick Cantlay. 

 

golfchannel.pl/?news=showtime

 

 

Format Playoff i walka o FedEx Cup zapoczątkowana została w 2007 roku i wtedy to, wraz ze zwycięstwem Tigera Woodsa rozpoczęła się historia turnieju BMW Championship, który na stałe wszedł do kalendarza PGA Tour.

 

 

Turniej ten jest kontynuatorem jednego z najstarszych turniejów golfowych na świecie – Western Open. Jego początki sięgają roku 1899, kiedy to golfiści rywalizowali po raz pierwszy na polu Glen View Club, zlokalizowanym w stanie Illinois. Zwyciężali tam m.in.: aż pięciokrotnie (!) Walter Hagen, Tommy Armour, Gene Sarazen, Billy Casper (4), Jack Nicklaus (2), Arnold Palmer (2), Tom Watson (3), Larry Nelson, Tom Kite, Nick Price (2) oraz oczywiście Tiger Woods – trzykrotnie.  

 

 

Na mocy umowy z firmą BMW jest ona sponsorem tytularnym turnieju i kontynuatorem rywalizacji o puchar J.K. WadleyaZwycięzca poza trofeum BMW wygrywa również to trofeum, które ufundował wielki pasjonat golfa z lat dwudziestych J.K. Wadley. Jedną z misji turnieju jest zbieranie środków na Evans Scholarship Foundation, która pomaga  w opłaceniu studiów i zakwaterowania dla golfowych caddie. Od początku istnienia BMW Championship zebrała ona grubo ponad 30 milionów dolarów na cele charytatywne.

 

 

Od 2007 roku turniej BMW Championship wygrywali dwukrotnie tylko Tiger Woods i Dustin Johnson. Najlepszy wynik po czterech dniach rywalizacji zanotowali w 2018 roku Keegan Bradley i Justin Rose, w Aronimink Golf Club. Obaj zakończyli zmagania z wynikiem 260 uderzeń, a o ostatecznym zwycięstwie Bradleya zdecydowała dogrywka.

 

 

Z wynikiem 59 uderzeń zakończył drugą rundę rywalizacji Jim Furyk podczas edycji w 2013 roku, w Conway Farms Golf Club i była to oczywiście najlepsza runda w historii BMW Championship.

 

 

Stawka rywalizacji jest bardzo duża. Pula nagród to tak jak tydzień temu 15 milionów dolarów, jednak tym razem do podziału pomiędzy 70 zawodników. Zwycięzca otrzyma $2,700,000 i 2000 punktów w rankingu FedEx Cup. Trwa też pasjonujący wyścig o przepustkę do finału sezonu na polu East Lake w Atlancie.

 

 

Tam jednak zakwalifikuje się tylko trzydziestu najlepszych golfistów po zakończeniu BMW Championship. Będzie liczyło się dosłownie każde uderzenie. Zawodnicy rozegrają cztery pełne rundy, ponieważ formuła turnieju nie przewiduje już cuta po dwóch dniach rywalizacji. 

 

 

Czołówka rankingu FedEx Cup w końcówce sezonu wygląda bardzo interesująco. Na prowadzeniu znajduje się Will Zalatoris, który we wtorek obchodził urodziny. 

 

 

Faworytem turnieju BMW Championship według Power Rankings  jest… Collin Morikawa

 

 

BMW Championship i D+D Real Czech Masters w Golf Channel Polska:

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: D+D Real Czech Masters – runda 1 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

PGA TOUR: BMW Championship – runda 1 (LIVE) 21:00 – 1:00

Sobota:

D+D Real Czech Masters – runda 3 (LIVE) 13:00 – 17:00

BMW Championship – runda 3 (LIVE) 19:30 – 00:00

Niedziela:

D+D Real Czech Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

BMW Championship – finał (LIVE) 19:30 – 00:00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni