Billy Horschel. World Golf Championships – Workday Championship at The Concession. 2021. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Billy Horschel triumfuje w Wentworth!

William John 'Billy’ Horschel był delikatnie mówiąc rozczarowany brakiem telefonu od kapitana Steve’a Strickera w sprawie ewentualnego powołania lub braku powołania go do amerykańskiej drużyny Ryder Cup. Najwyraźniej postanowił udowodnić ile jest wart i w odwecie zwyciężył we flagowym turnieju European Tour – BWM PGA Championship, na słynnym West Course w Wentworth Club.

 

 

Stał się też pierwszym Amerykaninem, który wygrał w tym zacnym turnieju, od czasu kiedy zwyciężał tam sam „Król” – Arnold Palmer, w 1975 roku! Jest też pierwszym amerykańskim triumfatorem turnieju European Tour, należącym do lukratywnej Rolex Series.

 

 

Do tej pory jego największym sukcesem było na pewno zgarnięcie FedEx Cup w 2014 roku, kiedy to wygrywał w turniejach BMW Championship i Tour Championship. Wtedy też nie zakwalifikował się do Ryder Cup w Gleneagles, ponieważ karty zostały rozdane wcześniej.

 

 

W tym roku sięgnął po swój pierwszy triumf w turnieju rangi World Golf Championship, w majowym WGC-Dell Technologies Match Play, pokonując w finale Scottie Schefflera 2&1. Nie przekonał on jednak tym zwycięstwem kapitana Strickera do przyznania jednej z sześciu dzikich kart właśnie jemu, pomijając go w wyborze i wręczając dziką kartę Schefflerowi. Horschel tymczasem ponownie otarł się o debiut w tej imprezie. Kapitan postawił na zajmującego czternastą pozycję w rankingu Ryder Cup – Scheflera, zamiast siedemnastego Horschela.

 

Billy pytany, czy myśli, że może doczekać się na telefon od kapitana z powołaniem w miejsce kontuzjowanego Brooksa Koepki, odparł: „Nie wiem. To słabe, że nie dostałem się do drużyny. Nie grałem wystarczająco dobrze po zwycięstwie w Match Play, żeby zagwarantować sobie wybór lub automatyczną kwalifikację”.

 

 

„Byłem trochę rozczarowany tym, że nie zadzwoniono do mnie. Nie myślałem, że dowiem się, że jestem w drużynie, ale rozczarowało mnie to, że nie zadzwoniono do mnie i po prostu nie powiedziano mi, że nie dostałem się do składu”.

 

 

Billy popisał się fenomenalnym zagraniem na osiemnasty green, po którym trafił birdie i zwyciężył z jednopunktową przewagą nad Anglikiem Laurie Canterem, walijską gwiazdą Ryder Cup z Gleaneagles – Jamie Donaldsonem i wracającym po ciężkiej walce z covidem – Tajem Kiradechem Aphibarnratem.

 

 

Piąty był Christian Bezuidenhout. Szóstym miejscem podzielili się: Andrew „Beef” Johnston, lider po 54 dołkach – Francesco Laporta i Justin Rose.

*

 

Zapowiedź turnieju , opis dzień po dniu i relacja z debiutu Adriana Meronka w Wentworth:

golfchannel.pl/?news=bmw-pga

 

 

Po zakończeniu turnieju poznaliśmy również skład drużyny europejskiej, gdzie spore dyskusje wzbudziła decyzja Irlandzkiego kapitana – Padraiga Harringtona, który swoje trzy dzikie karty rozdysponował pomiędzy – Iana Poultera i Sergio Garcię – i to nie wzbudzało raczej żadnych wątpliwości oraz Shane’a Lowry – z czym co niektórzy mieli już większy problem, ponieważ tym samym po raz pierwszy od 2010 roku, w Ryder Cup nie zagra Justin Rose – pięciokrotny filar drużyny europejskiej.

 

 

Shane Lowry ukończył batalię w Wentworth na pozycji T17, z czterema uderzeniami straty do Justina Rose’a.

 

 

Jakby na to nie patrzeć, nie były to łatwe wybory dla żadnego z kapitanów, zwłaszcza dla Harringtona, który do rozdania miał zaledwie trzy przepustki do Whistling Straits.

Horschel, który ma na swoim koncie już sześć wygranych PGA Tour, zwyciężył po raz pierwszy w Europie, wskakując na drugie miejsce rankingu Race to Dubai. Podsumował to wymownie: „Zabrakło mi słów, a to zdarza się bardzo rzadko.”

 

*

 

Wielkie emocje czekają nas już wkrótce, kiedy to od piątku do niedzieli pasjonować będziemy się pojedynkiem drużyny Europejskiej i Amerykańskiej.

Początek już 24 września. Transmisje w Golf Channel Polska.

 

W tym tygodniu przenosimy się na pierwszy turniej nowego sezonu PGA TOUR, rozgrywany w Kalifornii – Fortinet Championship, oraz na turniej European Tour – Dutch Open

 

Piątek:

Fortinet Championship                          R1        20:00-23:00 – RELIVE

Sobota:

Dutch Open                          R3        14:00–18:00 – LIVE

Fortinet Championship                          R2        20:00-23:00 – RELIVE

Niedziela :

Dutch Open                          R4       14:00–18:00 – LIVE

Fortinet Championship                          R3        20:00-23:00 – RELIVE

Poniedziałek:

Fortinet Championship                        R4        20:00–23:00 – RELIVE

Komentuje: Jacek Person

 

Wspomnienia Ryder Cup z Le Golf National

golfchannel.pl/?news=ryder-cup-naszych-marzen

golfchannel.pl/?news=przedbiegi-ryder-cup

golfchannel.pl/?news=ryder-cup-2018

golfchannel.pl/?news=le-golf-national-w-obrazach

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni