Bermuda Championship.

Z Japonii, gdzie triumfował Tiger Woods, przenosimy się na Bermudy! Bermuda Championship to zupełnie nowy turniej w kalendarzu PGA TOUR. Ma status turnieju alternatywnego dla rozgrywanego w tym samym czasie w Chinach World Golf Championships – HSBC Champions. Do zdobycia jest zatem 300 punktów FedEx Cup, zamiast zwyczajowych 500.

Miejscem rywalizacji będzie widowiskowy Port Royal Golf Course, zlokalizowany w Southampton, na Bermudach. Prace nad budową pola rozpoczęły się w 1967 roku, dwa lata po zawiązaniu Southampton Golf Club, jak początkowo miało nazywać się całe przedsięwzięcie. Dopiero wraz z rozpoczęciem prac budowlanych pole przemianowane zostało na Port Royal Golf Course.

Projektantem jest słynny architekt Robert Trent Jones, który ma na swoim koncie ponad 500 projektów na całych globie – w 45 stanach USA i 35 krajach świata. Projekt ten był wielokrotnie korygowany ze względu na skomplikowaną sytuację właścicielską terenów, na których powstawał. Ostatecznie Port Royal Golf Course, ze słynnym  rozpościerającą się nad klifem dołkiem szesnastym, oddany został do gry w 1970 roku.

 

 

W latach 2009-2014 rozgrywany był tam popularny PGA Grand Slam of Golf, pojedynek między zwycięzcami czterech turniejów wielkoszlemowych. Tuż przed pierwszą edycją tego turnieju pole zostało gruntownie zmodernizowane kosztem  14.5 miliona dolarów! Autorem modernizacji był członek oryginalnej drużyny  projektującej – Roger Rulewich.

Rozgrywany w latach 1979 – 2014 PGA Grand Slam of Golf był jednym z wielu turniejów, przeznaczonych dla największych gwiazd golfa, odbywających się po zakończeniu sezonu  PGA TOUR oraz European Tour. Przedsięwzięcie organizowało  PGA of America, a nagroda pieniężna nie liczyła się do rankingu żadnej z tych lig. Ostatnio zwyciężał tam mistrz US Open – Martin Kaymer, przed triumfatorem Masters  – Bubbą Watsonem i najlepszym w The Open i PGA Championship – Rorym McIlroyem. Składu dopełnił wtedy Jim Furyk,  „zastępując” niejako zwycięzcę PGA Championship, którym był wtedy Rors.

 

 

Jak nie trudno się domyślić w Grand Slam of Golf wygrywało mnóstwo legendarnych graczy. Wśród nich byli m.in.: Gary Player, Lee Trevino, Ian Woosnam, Adam Scott, Pádraig Harrington , trzykrotnie Greg Norman, dwukrotnie Ernie Els i Jim Furyk, i … siedmiokrotnie Tiger Woods!

***

W inauguracyjnym Bermuda Championship, co prawda nie zobaczymy Tigera, który podczas japońskiego ZOZO Championship zwyciężył po raz 82 na PGA TOUR, ale za to pojawi się jego dobry kolega,  posiadacz 21 tytułów PGA TOUR – Davis Love III.

 

Davis występował w PGA Grand Slam of Golf dwukrotnie, w 1997 i 2002 roku. W 1997 roku grał tam jako zwycięzca PGA Championship, razem z Ernie Elsem, Tigerem Woodsem i Justinem Leonardem. Oprócz tytułu wielkoszlemowego, wywalczonego w 1997 roku na słynnym Winged Foot Golf Club, ma on na swoim koncie jeszcze 36 profesjonalnych zwycięstw. Sześciokrotnie reprezentował swój kraj w rozgrywkach Ryder Cup oraz Presidents Cup. Dwukrotnie był niegrającym kapitanem amerykańskiej drużyny Ryder Cup. 

 

 

Na Port Royal Golf Course wystąpią również m.in.: Alex Noren, Alex Cejka, Lanto Griffin, Aaron Wise, Anirban Lahiri, Tommy Gainey, Russell Knox, Hank Lebioda, Doug Ghim, Gary Nicklaus, Ben Crane, Sangmoon Bae, Ryan Armour, Robert Allenby, Roberto Castro, Andres Romero, Ollie Schniederjans, czy Kevin Stadler. 

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska: czwartek i piątek 17.30-21.30/sobota i niedziela 18.30-21.30

***

 

Zapowiada się bardzo emocjonująca niedziela. Na prowadzeniu kolega z uniwersyteckiej drużyny Brysona Dechambeau – Harry Higgs! Dwa uderzenia dalej znajduje się Brendon Todd – zwycięzca HP Byron Nelson Championship z 2014 roku! Trzecim miejscem dzielą się Bo Hoag i Brian Gay, a piąty z czterema punktami straty do lidera jest rekordzista pola Scottie „62” Scheffler!

Dzieje się!  

Finałowa transmisja rozpoczyna się o godzinie 18.30!

Komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak

 

Zapraszamy!

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni