Barry Lane. Estoril Open de Portugal 2009, at Quinta da Marinha, Portugal, 02 April 2009. EPA/JOSE SENA GOULAO Dostawca: PAP/EPA.

Odszedł Barry Lane

Barry Lane reprezentował Europę w Ryder Cup w The Belfry w 1993 roku i był pięciokrotnym zwycięzcą na European Tour w trakcie 40-letniej kariery zawodowej.

Urodzony w Hayes, w hrabskie Middlesex Anglik, podczas imponującej kariery zaliczył 693 starty. Daje mu to  czwarte miejsce na liście wszechczasów ligi. Był także ośmiokrotnym zwycięzcą Legends Tour, europejskiego odpowiednika Champions Tour.

 

Wielka strata europejskiego golfa

Był bardzo popularną postacią w świecie golfa. Słynął z niezwykłej jakości trafiania w piłkę. Zwycięzca Masters – Walijczyk Ian Woosnam, tak emocjonalnie komentował odejście kolegi na swoim Twitterze: „Bardzo, bardzo smutna wiadomość o odejściu Barry’ego Lane’a. RIP mój przyjacielu.”

 

Barry Lane Rookie of the Year Trophy

Barry Lane zmarł 31 grudnia. Przyczyna śmierci nie została ogłoszona i określana jest jako „krótka choroba”. Zaledwie w zeszłym miesiącu Lane i jego żona Camilla odbyli emocjonalną podróż na Mauritius, na kończący sezon Legends Tour – MCB Tour Championship, w którym wygrywał Thomas Bjorn.

Bardzo już chory Barry, mógł pożegnać się tam ze swoimi przyjaciółmi i rówieśnikami. Wręczył też przemianowane na jego cześć trofeum dla Debiutanta Roku Brazylijczykowi Adilsonowi Da Silvie.

 

 

Dyrektor generalny DP World Tour – Kanadyjczyk Keith Pelley, złożył w specjalnym oświadczeniu hołd legendzie ligi: „Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o odejściu Barry’ego Lane’a. Skala jego sukcesów, zarówno na European Tour, jak i na Legends Tour, pokazuje jego oddanie grze w golfa. Był bardzo lubianą postacią obu lig. Zmiana nazwy trofeum Rookie of the Year Legends Tour na jego cześć to odpowiedni hołd i cieszę się, że miał on okazję zaprezentować je w grudniu. Myśli wszystkich w grupie European Tour są razem z jego żoną Camillą, rodziną Lane i jego licznymi przyjaciółmi z golfowego świata”.

 

 

Imponująca kariera

Jedno z jego największych zwycięstw miało miejsce w 1988 Scottish Open, na legendarnym polu Gleneagles. Pokonał tam ówczesnego mistrza Masters – Szkota Sandy’ego Lyle’a, który musiał zadowolić się drugą pozycją, dzieloną z Hiszpanem José Rivero. Ponad trzy dekady później, w 2010 i 2011 roku dodał do swojej kolekcji dwa tytuły Scottish Senior Open. W latach 1992-1995 zajął co najmniej 11. miejsce w rankingu European Tour.

Triumfował tez w pierwszej edycji Andersen Consulting World Championship of Golf w 1995 roku, turnieju będącego prekursorem WGC Match Play, obecnie rozgrywanego corocznie w Austin w Teksasie. Odebrał wówczas czek na milion dolarów po pokonaniu w finale Południowoafrykańczyka Davida Frosta. Barry reprezentował Anglię cztery razy na Dunhill Cup i dwukrotnie na Mistrzostwach Świata.

Barry Lane zwyciężał pięciokrotnie na European Tour, po raz pierwszy w 1988 roku, we wspomnianym Bell’s Scottish Open. Jego ostatni triumf w lidze to turniej British Masters w 2004 roku, w którym pokonał trzema uderzeniami Argentyńczyków: Ángela Cabrerę i Eduardo Romero.

W turniejach European Senior Tour triumfował ośmiokrotnie, zaczynając od wspomnianych dwóch wygranych w Scottish Open z rzędu. Zakończył pasmo sukcesów dwoma triumfami w 2019 roku, w turniejach Senior Italian Open i MCB Tour Championship – na Madagaskarze. 

 

Spoczywaj w spokoju.

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni