Barracuda Championship.

Barracuda Championship to wyjątkowy turniej w zawodowym golfie, rozgrywany w formacie Modified Stableford. Rok temu na zaprojektowanym przez Jacka Nicklausa polu Montreux Golf & Country Club triumfował Andrew Putnam, dla którego było to pierwsze zwycięstwo PGA Tour.    

To jedyny turniej w sezonie PGA Tour, w którym gracze cieszą się, kiedy przy ich wyniku nie pojawia się minus, a im wyższy plus tym lepiej. Stableford zwykle kojarzy się golfistom z formatem turniejów klubowych, mniejszej rangi, pozwalając na nieudanym dołku podnieść piłkę i nie ponosić na nim zbyt wielkich strat.

W Barracuda Champioship również można nie dokończyć dołka, jednak punktacja jest zupełnie inna, a najgorszym wynikiem który można tam zagrać jest podwójny bogey, za który gracze otrzymują trzy ujemne punkty. W  przeciwieństwie do klasycznego, amatorskiego systemu Stableford, gdzie piłkę można spokojnie podnieść uż po zagraniu bogeya netto na dołku, ponieważ gracz za każdy gorszy wynik i tak otrzymuje już zero punktów. W klasycznym Stablefordzie nie ma też punktów ujemnych.

Modified Stableford – punktacja:

+8           Albatross (3 uderzenia poniżej par)

+5           Eagle (2 uderzenia poniżej par)

+2           Birdie (1 uderzenie poniżej par)

0             Par

−1           Bogey (1 uderzenie powyżej par)

−3           Double bogey lub gorej (2 uderzenia powyżej par lub więcej)

 

Turniej ten nie zawsze rozgrywany był w tym formacie.  Wprowadzono go dopiero w roku 2012, a wcześniej grano w klasycznym formacie strokeplay. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1999 roku. Wcześniej znany był jako Reno–Tahoe Open i zaledwie przez dwa lata jako rozgrywany parami Legends Reno–Tahoe Open.

Od swojej pierwszej edycji turniej ten toczy się na polu Blue w Montreux Golf & Country Club, wybudowanym w 1997 roku, umiejscowionym w otoczeniu majestatycznych widoków gór Sierra Nevada, w miejscowości Reno, w stanie Navada. Pole rozpościera się pośród siedmiu jezior i czterech wodospadów i jak przystało na projekt Jacka Nicklausa nie obyło się również bez  “Bear Trap” – ciągu trudnych dołków: 6,7 i 8, zawierającego m.in. monstrualny par 5, liczący sobie niebagatelne 562 metry!

 

 

***

Andrew Putnam zwyciężał, trafiając prawie siedmiometrowego putta na birdie, tuż spoza greenu osiemnastego dołka. Dało mu to wynik ośmiu punktów ostatniego dnia, 47 punktów w całym turnieju i czteropunktową wygraną nad drugim – Chadem Campbellem.

 

 

***

W tym roku grają tam m.in.: Paddy – Padraig Harrington, Martin Kaymer, John Daly, Bill Haas, Ryan Palmer, Chad Campbell, Alex Cejka, Andrea Pavan, Collin Morikawa, Doc Redman, Tommy Gainey, czy 🎣 Ho Sung Choi. Tytułu broni Andrew Putnam.

 

 

🛰️ Transmisje w Golf Channel Polska: piątek (relive rundy I) 20.00-22.30 / sobota (relive rundy II i live rundy III) 20.30-02.00 / niedziela (live) 23.00-02.00.

🎙️ Komentują: Krzysztof Rawa i Michał Ligocki

 

 

Zapraszamy!

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni