Adrian Meronk. DP World Tour Championship 2022. Fot. Marek Darnikowski

Meronk w Australii

Dopiero co pasjonowaliśmy się finałowym turniejem sezonu 2022, a już rusza nowa odsłona DP World Tour 2023. W dodatku  wszystko zaczyna się dość nietypowo, bo  równoległymi wydarzeniami w Australii i Afryce Południowej.

 

europeantour.com/dpworld-tour/fortinet-australian-pga-championship-2023/leaderboard

 

 

RUNDA TRZECIA

Cameron Smith prowadzi w Fortinet Australian PGA Championship trzema strzałami po tym, jak w sobotę zanotował rezultat 69. Adrian Meronk miał nieco gorszy dzień, za to popisał się nieprawdopodobnym eaglem!

Polak spadł na samodzielną pozycję piętnastą, po rundzie 74, z wynikiem -4. Oprócz niezwykłej urody eagla na dołku par 4, trafił jeszcze tylko jeden birdie i sześć bogeyów. W niedzielę, od godziny 0.44 polskiego czasu razem z nim wystąpią: Francuz Pierre Pinau i Australijczyk Douglas Klein.

Cameron Smith zaliczył w sobotę sześć birdie i cztery bogeye w trudnych wietrznych warunkach, aby wkraczać do rundy finałowej z wynikiem 11 poniżej par, z Japończykiem Masahiro Kawamurą i Liu Yan Wei z Chin, jego najbliższymi rywalami na -8. Na jedenastym dołku Chińczyk był bardzo blisko rozbicia banku!

Dwukrotny zwycięzca na DP World Tour, Min Woo Lee i lider na półmetku, Jason Scrivener, są częścią czteroosobowej grupy Australijczyków z Bradem Kennedym i Jake’em McLeodem, którzy znaleźli się jedno uderzenie dalej, z rezultatem -7.

Smith rozpoczął dzień od jednego uderzenia straty do Scrivenera, ale już za chwilę miał dwa przewagi po tym, jak trafił birdie dnia, prawie zaliczając hole-in-one czwórce par-3, a jego rodak odpowiedział na to bogeyem.

Po rundzie tak relacjonował sobotnie wydarzenia: „Szczerze mówiąc, chciałbym być sześć lub siedem uderzeń z przodu, ale to i tak dobre miejsce. Nie mogę narzekać. Wszystko toczy się dobrze, więc czuję się naprawdę pewny siebie i nie mogę doczekać się jutra”.

Smith ostrzy sobie zęby na swój trzeci tytuł w tej imprezie, wygrywając rok po roku w latach 2017 i 2018. 29-latek zagra również podczas przyszłotygodniowego ISPS HANDA Australian Open, kolejnego turnieju współsankcjonowanego z ISPS HANDA PGA Tour of Australasia.

„Jeszcze nie wygrałem Aussie Open i myślę, że byłoby to naprawdę dobre zakończenie naprawdę dobrego roku. Jutro też dam z siebie wszystko. ”

 

 

RUNDA DRUGA

Drugi koncertowy dzień w wykonaniu Polaka. Dwa bogeye, a oprócz nich sześć birdie, w tym cztery na ostatnich sześciu dołkach, rozgrywanej od dziesiątki rundy.

Trzeci najniższy wynik dnia 67 przesunął Adriana na pierwszą stronę tablicy wyników, na pozycję piątą, dzieloną z: Australijczykiem, Nowozelandczykiem, Chińczykiem i dobrze znanym polskim kibicom Hiszpanem Alejandro Canizaresem.

 

Na prowadzenie wysunął się Australijczyk Jason Srivener. Współprowadzący pierwszej rundy zaczął od dziesiątego tee wcześnie w piątek rano. Trafił jednego birdie na swojej pierwszej dziewiątce, po czym dodał trzy kolejne na drugiej, udając się do klubu z dziesięcioma uderzeniami poniżej par. Żaden z później startujących nie był w stanie dogonić 33-letniego Australijczyka. Scrivener, który szuka swojego pierwszego triumfu DP World Tour, przystąpił do drugiej rundy, prowadząc wspólnie z Johnem Lyrasem i Min Woo Lee po tym, jak rozpoczął od wyniku 65.

Jason obiecał trzymać się swojego planu gry przez weekend: „Po prostu zrobię to, co robiłem przez ostatnie dwa dni. Myślę, że musisz być dość cierpliwy; wybierać miejsca, w których będziesz agresywny, a innym razem musisz być dość konserwatywny. Planuję pozostać przy tym samym planie”.

Uderzenie za nim czai się triumfator 150. The Open i dwukrotny zwycięzca Australian PGA Championship – Cameron Smith, który w piątek popisał się rundą dnia 65.

Miejscem trzecim dzielą się Japończyk Masahiro Kawamura i Australijczyk John Cameron, który wyrównał wynik dnia 65.

Adrian zagra w trzeciej rundzie w przedostatniej grupie, od 1.49 polskiego czasu. Towarzyszyć będą mu reprezentanci gospodarzy: Anthony Guayle i Cameron John.  W grupie ostatniej zobaczymy Jasona Scrivenera, który wystąpi z Masahiro Kawamurą i Cameronem Smithem.

 

Przypominamy, że nasza sobotnia i niedzielna TRANSMISJA rozpoczynać będzie się o godzinie 4 rano!  

 

 

RUNDA PIERWSZA

To był prawdziwy popis Adriana, zwłaszcza w grze od tee do greenu. Gdyby wpadło tylko kilka więcej puttów, które niespecjalnie chciały tego dnia wpadać, wynik mógł być dużo lepszy.

Fantastyczną grę Polaka można było też wyczytać ze statystyk, gdzie po pierwszym dniu był pierwszy w trzech kategoriach: Driving Accuracy – 73,1; GIR – 65,9 i Scrambles – 100%. Solidnie.

Trzy birdie, piętnaście parów i rezultat 68 dały mu pozycję T14, dzieloną z jedenastoma zawodnikami, w tym z Australijczykami – zwycięzcą US Open – Geoffem Ogilvym, triumfatorem 150. The Open – Cameronem Smithem, Duńczykiem Nicolaiem Hojgaardem, czy Japończykiem Masahiro Kawamurą.

Na prowadzeniu z  wynikiem 65 uderzeń znalazło się trzech Australijczyków: grający z Adrianem Min Woo Lee, oraz Jason Scrivener i John Lyras.

Lee, obecnie 61 w rankingu OWGR powiedział po rundzie: „To było niesamowite. Bardzo solidne. Jeden błąd, zły drive na dziesiątce. Poza tym to był bardzo dobry dzień pod względem trafiania greenów i strzałów z tee oraz bardzo dobry dzień na greenach. Więc jeśli uda mi się to zrobić w ciągu najbliższych kilku dni, będzie bardzo miło”.

Jedno uderzenie za prowadzącą trójką jest czterech graczy, w tym sam Adam Scott, mistrz Masters z 2013 roku i światowy No.1 rok później!

Druga runda Adriana rozpoczyna się z dziesiątego tee, w czwartek o godzinie 20.00 czasu polskiego.

#GoMeronk! 

 

 

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

 

Fortinet Australian PGA Championship i Joburg Open inaugurują Race to Dubai Rankings in Partnership with Rolex. Po raz pierwszy w historii w dwóch turniejach DP World Tour zagrają jednocześnie na dwóch krańcach świata dwaj Polacy – Adrian Meronk i Mateusz Gradecki.

 

Nowa podróż rozpoczyna się na dwóch kontynentach – to początek kolejnego globalnego sezonu, w którym DP World Tour rozegra co najmniej 39 turniejów w 26. różnych krajach. Fortinet Australian PGA Championship w Brisbane to pierwsze z australijskich wydarzeń organizowanych wspólnie z ISPS HANDA PGA Tour of Australasia. Joburg Open jest pierwszym z serii czterech turniejów współsankcjonowanych z Sunshine Tour i jednym z sześciu wydarzeń DP World Tour w RPA w tym sezonie.

 

 

Jedną z gwiazd występujących w tym tygodniu w Australii będzie mistrz Masters i były numer jeden na świecie, Adam Scott. 42-latek nie grał u siebie od trzech lat i przybywa do Queensland, z nadzieją na zdobycie trzeciego tytułu mistrza Australian PGA Championship. Po raz pierwszy wygrał to wydarzenie w 2013 roku, kiedy odbywało się ono w Royal Pines – zanim powtórzył ten wyczyn sześć lat później również na tym samym polu, gdzie po raz ostatni impreza była częścią harmonogramu DP World Tour.

Tym razem obrońcą tytułu jest inny Australijczyk Jediah Morgan, który w styczniu odniósł rekordowe zwycięstwo aż jedenastoma strzałami. Nowozelandczyk Ryan Fox, który dopiero co zajął drugie miejsce za Rorym McIlroyem w rankingu ligi, będzie próbował wrócić do formy, dzięki której wygrywał dwukrotnie, notował osiem miejsc w pierwszej dziesiątce i awansował do pierwszej pięćdziesiątki na świecie.

Zagrają także duńscy bliźniacy Rasmus i Nicolai Højgaard, którzy w zeszłym roku zapisali się w historii jako pierwsi bracia, którzy wygrali kolejne turnieje DP World Tour.  Trzykrotny zwycięzca na DP World Tour, Rasmus, po raz pierwszy pojawi się w Australii i przybywa tam po zdobyciu siódmego miejsca w DP World Tour Championship. Zarówno on, jak i dwukrotny zwycięzca Nicolai udają się następnie do Melbourne na ISPS HANDA Australian Open w przyszłym tygodniu.

„Cóż, nigdy wcześniej nie byłem w Australii, więc pomyślałem, że to prawdopodobnie idealny czas na wyjazd. Sezon właśnie się skończył i miło jest zorganizować kilka wydarzeń przed świętami Bożego Narodzenia. Pomyślałem, że chcę zobaczyć, jaka jest Australia. Słyszałem, że mają tu naprawdę dobre pola golfowe, więc to jest poniekąd powód tej decyzji.”

Obaj bracia nie kryją ambicji wspólnego reprezentowania we wrześniu Europy w Ryder Cup, w Marco Simone Golf & Country Club. Najnowszym, trzecim wicekapitanem drużyny europejskiej został pierwszy Belg w historii tych rozgrywek – Nicolas Colsaerts.

Adrian Meronk również wybrał się do Australii, również na oba turnieje. On też marzy o debiucie w europejskiej drużynie Ryder Cup.

W niedzielę zakończył fantastyczny sezon DP World Tour, plasując się na ósmej pozycji, a w turnieju finałowym na siódmej. Swój udział w DP World Tour Championship obecnie 58. golfista globu zakończył niesamowitymi czterema birdie, trafionymi na czterech ostatnich dołkach Earth Course – Jumeirah Golf Estates. Teraz wraca do Australii, na turniej w którym debiutował w 2017 roku, zajmując wówczas 55. pozycję na polu Royal Pines. Zwyciężał wówczas Cameron Smith.

 

golfchannel.pl/?news=meronk-w-australii-17

 

Oprócz wcześniej wymienionych, w tym roku zagrają m.in.: Cameron Smith – mistrz 150. The Open, który po swoim największym zwycięstwie szybko przeprowadził się do LIV, Marc Leishman, też grający w LIV, który przez dwie pierwsze rundy grać będzie z Adrianem; Matthew Jordan, Andrea Pavan, Lucas Herbert, Geoff Ogilvy, Masahiro Kawamura, Tom Lewis, David Howell, Alejandro Canizares, Jovan Rebula.

 

Arena tegorocznej rywalizacji będzie słynny Royal Queensland Golf Club, założony w 1920 roku.

Polak rozpocznie rywalizację o godzinie 11:00 czasu lokalnego – pierwszej czasu polskiego. Towarzyszyć mu będą Australijczycy: Marc Leishman, grający w LIV i Min Woo Lee, grający na DP World Tour.

 

 

Zestawienie naszych transmisji

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Joburg Open – runda 1 i 2 (LIVE) 12:00 – 16:00

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

DP World Tour: Fortinet Australian PGA Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:30 – 22:00. ZMIANA W PIĄTEK: 18:00-20:00

Komentuje: Jacek Person.

Sobota i niedziela: 

Joburg Open – runda 3 i 4  (LIVE) 11:30 – 15:30 ZMIANA W NIEDZIELĘ (LIVE) 10:30 – 13:00

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

Fortinet Australian PGA Championship – runda 3 i 4 ZMIANA !!! (LIVE) 4:00 – 7:30 

Komentuje: Jacek Person.

 

europeantour.com/dpworld-tour/joburg-open-2023/leaderboard

golfchannel.pl/?news=joburg-22

 

Zdjęcie z DP World Tour Championship: Marek Darnikowski

Wspólne zdjęcie Adriana i Gradiego wykonał: Mateusz Bochnacki

Filmy prosto z Australii:  Marek Chabowski

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni